Włoskie garnki z terakoty – wyniki konkursu!

26 lipca 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Kuchnia włoska to nie tylko aromat i wyjątkowy smak potraw ze świeżymi ziołami, ale też sztuka gotowania w odpowiednich naczyniach. Gorąco zapraszamy do wyników konkursu zorganizowanego wraz ze sklepem E-naczynia.pl, który jest dystrybutorem włoskich garnków i naczyń z terakoty marki De Silva!

konkurs1

Zadanie konkursowe brzmiało:

Podaj przepis na swoje ulubione danie włoskie, zgodnie z sugestiami w filmiku poniżej:

 

 

Do wygrania był garnek z włoskiej terakoty marki De Silva ze sklepu E-naczynia.pl  o wartości 133 zł

Spośród przepisów (zamieszczanych w komentarzach pod postem konkursowym lub na Facebooku TUTAJ) jury konkursu postanowiło nagrodzić przepis autorstwa Anety76:

Uwielbiam włoskie smaki – oryginalne wędliny i sery, najpopularniejsze przekąski oraz całą gamę prawdziwych słodyczy. Zachwycają mnie antipasti – przystawki, które Włosi ustawiają pośrodku stołu, aby łatwo było dzielić się nimi ze współbiesiadnikami. Strasznie smakują mi filety z anchois w zalewie z dodatkiem śródziemnomorskich ziół i przypraw oraz sałatka z ośmiornicy. Carpaccio najlepiej smakuje mi podane z rukolą i płatkami parmezanu, skropione oliwą z oliwek i kilkoma kroplami octu balsamicznego. Wspaniałym uzupełnieniem prawdziwej włoskiej uczty jest ciabatta z dodatkiem czarnych oliwek i bazylii, podana na ciepło z odrobiną oliwy z oliwek i soli morskiej. Doskonałym dodatkiem do chrupiącej ciabatty jest zielone, przygotowane z bazylii, parmezanu, oliwy i orzeszków piniowych lub pochodzące z Sycylii czerwone pesto, którego głównym składnikiem są suszone na słońcu pomidory. Tak, jak prawdziwi Włosi lubię wieńczyć biesiadowanie filiżanką aromatycznego espresso i deserem. Uwielbiam znane na całym świecie tiramisu, przykryte lekkim kremem i oprószone dużą ilością kakao. Pisząc o słodkościach, nie mogę pominąć lodów, które uwielbiam. Najbardziej smakują mi te o smaku cappuccino, będące mieszanką wybornego espresso z mleczną pianką. Bardzo smakuje mi również sorbet o smaku owoców leśnych, przygotowany na bazie soków owocowych i wody, bez dodatku produktów mlecznych. Tak rozsmakowałam się we włoskich smakach, że w przyszłym roku na moim wielkanocnym stole zagości pyszna, zawierająca mnóstwo rodzynek i bakalii drożdżowa panettone. Idealnie będzie pasowało do niej duże caffe latte. Kocham upalny, piękny Półwysep Apeniński, który oblewa aż 5 mórz. Dlatego też, moje ulubione włoskie danie to owoce morze – frutti di mare, przyrządzone na bazie białego wina, jako dodatek do ulubionego makaronu spaghetti.
Oto przepis na moje ulubione włoskie danie – spaghetti aglio olio z omułkami i białym winem.
Potrzebujemy:
– 500 g makaronu spaghetti
– 1 kg omułków
– 4 ząbki czosnku
– pęczek zielonej pietruszki
– 2 papryczki chili
– 8 łyżek oliwy z oliwek
– 125 ml białego wina
– 1/2 cytryny
– 50 g tartego parmezanu lub grana padano
– sól morska i świeżo zmielony kolorowy pieprz do smaku

Muszle oczyścić pod bieżącą wodą i tylko te zamknięte włożyć do dużego garnka z dużą ilością osolonej wody. Gotować około 7 minut. Następnie odłączyć pęsetą mięso muszli od skorupy. Muszle, które się nie otworzyły, należy wyrzucić. Makaron spaghetti ugotować al dente zgodnie z przepisem na opakowaniu. Na patelni, na rozgrzanej oliwie z oliwek poddusić drobno posiekaną papryczkę chili i drobno posiekany czosnek. Zalać białym winem, dodać posiekaną natkę pietruszki i mięso omułków. Dolać sok z 1/2 cytryny i sos dusić około 5 minut. Dodać świeżo zmieloną sól morską i świeżo zmielony kolorowy pieprz do smaku. Do sosu dodać ugotowany al dente makaron spaghetti, dodać starty parmezan lub grana padano, wymieszać i makaron podawać przystrojony posiekaną natką zielonej pietruszki.
Bardzo polecam i zachęcam do wypróbowania
Pozdrawiam
Aneta

 

Serdecznie gratulujemy!

garnek

garnek3

Opis nagrody:

Produkty marki DE SILVA® są idealne do wszystkich sposobów długotrwałego przygotowywania potraw, dla wszystkich tradycyjnych metod a także w kuchenkach mikrofalowych oraz na kuchniach gazowych. Idealne do przechowywania. Terracota® wzmacnia i uwydatnia aromat a także nadaje przygotowywanej potrawie specjalnego smaku. Poprzez jednolitą dystrybucję ciepła i stopniowe nagrzewnie się powierzchni naczynia, Terracota® pozwala na zachowanie w potrawie podstawowych mikroelementów jednocześnie zapobiegając przekształcaniu się tłuszczy w substancje szkodliwe zdrowiu. Dzięki swojej strukturze dłużej zatrzymuje ciepło.

Ze względu na porowatość terakoty zachowuje ona smaki żywności i właśnie dla tego po użyciu naczynia należy je myć dokładnie gorącą wodą przy użyciu zwykłych detergentów, najlepiej w zmywarce i w otwartej zmywarce pozostawić do wyschnięcia do góry nogami.  Pojawiające się pęknięcia powłoki ceramicznej to warunek konieczny aby naczynie nabrało odporności na ogień i zmian temperatury. Przed pierwszym użyciem powinno się wygotować naczynie uprzednio napełniając je wodą z octem. Proces ten złagodzi propagację dalszych pęknięć i ograniczy nasiąkanie porowatości potrawami, które będą przygotowywane.

 

zobacz również:

 

  1. Dlaczego warto gotować w garnkach z terakoty?
  2. Konkurs z Collagenshop.pl – do wygrania kuracja!
  3. Letni konkurs Eveline Cosmetics – do wygrania zestawy kosmetyków!
  4. Kuchnia włoska – tradycyjne przepisy

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

60 komentarzy do Włoskie garnki z terakoty – wyniki konkursu!

  1. avatar Rafał pisze:

    WŁOSKIE JAJCO :)

    Składniki:
    1 jajko
    1/2 mozzarelli
    4-5 suszonych pomidorów
    łyżka zielonych oliwek
    Kilka liści rukoli
    Sól, pieprz
    1 łyżka octu

    Przygotowanie:

    Nastawić wodę do gotowania.

    W tym czasie odsączyć mozzarellę z zalewy, pokroić ją w kostkę lub w paski.

    Pomidory suszone pokroić w paski, oliwki można na pół lub na talarki. Rukolę porwać na kawałki. Jak komu pasuje. Ważne, by nie rozdrobnić składników za bardzo. Sałatka powinna być dość wyrazista w fakturze. Posolić, popieprzyć, dokładnie wymieszać.

    Jajko wybić ostrożnie do miseczki, uważając, by nie naruszyć żółtka. Kiedy woda zagotuje się, dodać do niej łyżkę octu i delikatnie wlać jajko do wody, częściowo zanurzając miseczkę i przechylając ją tak, by jajko samo wypłynęło. Nie robić z tego z wysokości, bo żółtko się rozleje! Widelcem lub łyżką zagarniać białko tak, aby tworzyło jedną całość.

    Po 2-3 minutach wyjąć jajko z wody przy pomocy łyżki cedzakowej. Ostrożnie ułożyć je na wierzchu sałatki włoskiej. Można posypać ulubionymi ziołami. Dopiero wtedy przekłuć i pozwolić wypłynąć żółtku na sałatkę.

    Można podać z grzanką. Jeść od razu, by żółtko nie zaschło nieapetycznie na wierzchu potrawy.

    Smacznego :)

  2. avatar mzap pisze:

    Gnocchi zapiekane z warzywami i mozzarellą
    Ach, co to była za zapiekanka! Pyszna i sycąca!
    Iście włoskie klimaty i zapachy rozniosły się po domu :)
    Można zapiekać dłużej, ale ja nie lubię takiej skorupy, wolę jak ser się ciągnie :)
    Polecam!

    Co trzeba?

    1 mieszanka włoska (450 g)
    1 opakowanie gnocchi (600 g)
    1 puszka pomidorów
    2 opakowania mozzarelli (2x 125 g)
    2 łyżki pesto
    2-3 ząbki czosnku
    zioła prowansalskie (jeśli nie ma w mrożonce)
    sól, pieprz
    tłuszcz do smażenia

    Co i jak?

    Gnocchi przyrządzić wg. instrukcji na opakowaniu, odcedzić, ostudzić.
    Na dużej patelni rozpuszczamy tłuszcz, wrzucamy posiekany czosnek, warzywa i smażymy
    około 10 minut. Następnie dodajemy pomidory i przyprawy (jeśli macie w mrożonce), jeśli nie- dodajecie extra zioła prowansalskie- duuużo + sól, pieprz do smaku.
    Smażyć całość kolejne 10 minut, aż sosik pomidorowy zgęstnieje.
    Do wysmarowanego tłuszczem naczynia żaroodpornego/do zapiekania wrzucić warzywa. Pesto wymieszać z kluskami. Całość wymieszać.
    Na wierzch ułożyć pokrojoną w plastry mozzarellę. Zapiekać 15-20 minut.
    Smacznego!

  3. avatar Wiola pisze:

    Makaron z pulpecikami.

    Składniki:
    – ziemniak
    – 350 g mielonego mięsa wołowo-wieprzowego
    – mała cebula
    – 4 gałązek natki pietruszki
    – jajko
    – mąka
    – oliwa
    – 500 ml passaty z butelki
    – listki bazylii
    – 350 g makaronu
    – starty parmezan
    – sól, pieprz, cukier

    Ziemniaka obrać i przekrojone na pół ugotować w osolonej wodzie. Ugotowane rozgnieść praską na puree. Do zmielonego mięsa dodać
    obraną i startą na drobnej tarce cebulę i drobno posiekane listki natki. Mięso i puree wymieszać i wyrobić, dodać sól i pieprz do smaku oraz jajko.Robimy kulki (kształt orzecha włoskiego) z mięsa i odkładamy na deskę. Obtaczamy je mąką. Makaron gotujemy międzyczasie
    na al dente.Rozgrzać dużą patelnię z 4 łyżkami oliwy, stopniowo wkładać pulpeciki i smażyć do czasu aż będą dobrze zrumienione. Dopiero wtedy przewrócić je na drugą stronę podważając delikatnie łopatką. Po ponownym dokładnym podsmażeniu zrumieniać jeszcze z innych stron. W sumie smażymy przez ok. 10 – 12 minut.
    Zrobić miejsce na patelni przesuwając delikatnie część pulpecików. W wolne miejsce wlać przecier pomidorowy, doprawić go solą, pieprzem i łyżeczką cukru. Dodać posiekaną bazylię, wymieszać i rozprowadzić sos po całej patelni. Po zagotowaniu przykryć patelnię pokrywą i gotować jeszcze przez ok. 5 – 8 minut aż sos będzie gęsty. Jeśli jest za bardzo gęsty, można rozcieńczać go wodą z makaronu lub zwykłą wodą.
    Pulpeciki podawać z makaronem i tartym serem. Potrawę można przygotować wcześniej i odgrzewać.

  4. avatar kici87a pisze:

    Roladki lasagne z cukinią, szpinakiem i serem ricotta

    Składniki
    250 g (5 sztuk) arkuszy świeżej lasagne lub 10 suszonych
    1 cukinia (300 g)
    150 g szpinaku (duże liście)
    1 łyżka oliwy
    1 ząbek czosnku
    1 łyżka listków świeżego tymianku lub pół łyżeczki suszonego
    1/2 szklanki tartego twardego sera: parmezanu lub pecorino
    250 g ricotty
    1 jajko
    140 g tartego miękkiego sera (provoletta, żółta mozzarella)

    Sos pomidorowy:
    720 g passaty pomidorowej (np. rustica)
    1 łyżka oliwy extra vergine
    1 ząbek czosnku
    1 mała młoda cebula
    1 łyżeczka cukru, 1/2 łyżeczki suszonego oregano, opcjonalnie szczypta nasion kopru włoskiego

    Przygotowanie
    Nadzienie: cukinię zcieram na tarce o większych oczkach. Szpinak myje i szatkuje. Na patelni na łyżce oliwy smaże starty czosnek, dodaje cukinię, tymianek i podsmażam przez ok. 3 – 4 minuty, dodaje szpinak i mieszając smażę przez pół minuty aż szpinak zwiędnie.
    Odstawiam z ognia, przekładam do miski, studzę. Dodaje tarty twardy ser, ricottę oraz jajko i mieszam, doprawiam delikatnie solą oraz świeżo zmielonym pieprzem.
    Sos pomidorowy: w garnku na oliwie trzeba zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę, dodaje starty czosnek i jeszcze chwilę podsmażam. Dodaje oregano, koper włoski, cukier i wlewam sos pomidorowy, doprawiam solą, pieprzem, cukrem, zagotowuje. Gotuje przez 5 minut (na końcu czasem blenduje).
    Suszone płaty lasagne włkładam na ok. 2 minuty do wrzątku, aby zmiękły, co umożliwi mi ich zawijanie w roladki. Płaty rozkładam na blacie, smaruje nadzieniem, zawijam w roladki.
    Piekarnik nagrzewam do 180 stopni C. Do naczynia żaroodpornego wlewam połowę sosu, układam roladki łączeniem do dołu, polać resztą sosu. Posypuje tartym miękkim serem, przykrywam (pokrywą lub folią aluminiową) i zapiekam przez 45 minut pod przykryciem.

  5. avatar Małgorzata pisze:

    Mój ulubiony makaron „Pennespinata”

    Paczka 400 g makaron penne
    500 g szpinaku świeżego
    łyżka masła
    200 g sera typu gorgonzola,lazur,rokpol
    3 ząbki czosnku, bazylia,sól,pieprz
    Gotujemy makaron al dente /ostrożnie z solą -trochę mniej/
    Podsmażamy umyty i grubo pocięty szpinak na maśle
    Ser ścieramy na tarce na grubych oczkach
    Przeciskamy czosnek przez praskę i dodajemy do sera
    Łączymy makaron, szpinak i ser z czosnkiem i energicznie mieszamy, gorący szpinak i makaron spowoduje,że ser pięknie się rozprowadzi,dodajemy bazylię.Jest to wielokrotnie już przeze mnie robione danie i jest naprawdę szybkie i smakuje znakomicie.
    W wersji wyjściowej dodaję do tego jeszcze pokrojoną w kostkę szynkę.

  6. avatar arturionidas pisze:

    Ragù alla bolognese
    Składniki:
    •100 g pancetty
    •250 g mięsa mielonego wołowego
    •250 g mięsa mielonego wieprzowego
    •1 cebula
    •1 seler naciowy
    •1 marchew
    •30 g koncentratu
    •3 łyżki oliwy
    •2 łyżki masła
    •1 niewielka szklanka mleka
    •1 lampka wina czerwonego wytrawnego lub półwytrawnego
    •250 ml bulionu
    •pieprz, sól
    Przygotowanie:
    Przygotowanie zaczynam od pokrojenia na drobno lub starcia warzyw.
    Na maśle i oliwie podsmażam warzywa, aż zmienią kolor na jasnożółty.
    Dodaję boczek i mięso, podsmażam ok. 30 minut, aż mięso będzie ciemne.
    Dolewam wino i podgrzewam, aż odparuje.
    Dodaję pomidory lub sos/przecier oraz bulion. Doprawiam solą i pieprzem, i podsmażam 60–90 minut, aż odparuje. Na końcu dodaję mleko, podgrzewam i podaję z tagliatelle
    Do przygotowania sosu bolońskiego wykorzystuje się pancettę, czyli włoską odmianę suszonego i zawijanego boczku. Ponieważ jednak trudno go dostać, można zamienić go na zwykły boczek. Przed przygotowaniem zaopatrzcie się też w lampkę czerwonego wina

  7. avatar Kinga pisze:

    Moim ulubionym daniem włoskim jest makaron penne z kurczakiem i szpinakiem. Jego przygotowanie nie jest trudne a wygląda i smakuje obłędnie. Mianowicie potrzebujemy: makaron penne, filet z kurczaka, cebulkę,mrożony szpinak, ser gouda, odrobinę masła,pieprz,sól. Kiedy gotujemy makaron w osolonej wodzie na patelni rumienimy cebulę, dodajemy do niej pokrojoną w kostkę pierś z kurczaka i doprawiamy solą i pieprzem. Po podsmażeniu filetu dodajemy mrożony szpinak i czekamy aż wszystko się połączy. Można doprawić jeszcze pieprzem i solą. Jak makaron jest gotowy,odcedzamy go i wykładamy na talerze. Do szpinaku i piersi dokładamy pokrojony ser i mieszamy aż się stopu,później wykładamy na makaron. Wszystko lekko opruszamy słodką papryką do smaku i gotowe. Danie palce lizać. Polecam wszystkim.

  8. avatar Elora89 pisze:

    Penne w południowym stylu

    Składniki:
    250 g makaronu typu rurki
    Puszka krojonych pomidorów
    ½ bakłażana
    1 mozzarella
    Sól, pieprz, oliwa
    Kilka gałązek natki pietruszki

    Przygotowanie:
    Makaron ugotować według przepisu na opakowaniu.
    Na patelnię wrzucić pokrojonego w kostkę bakłażana, chwilę przesmażyć na oliwie.
    Dodać pomidory, rozdrobnić je widelcem i podsmażać.
    Posolić, popieprzyć.
    Ser mozzarella pokroić najdrobniej jak się da. Równie drobno posiekać natkę pietruszki.
    Zdjąć patelnię z ognia, wrzucić ser, pietruszkę i makaron. Zamieszać, nakładać na talerze.
    Proste, świeże, pełne smaku. Pyszne!

  9. avatar Misia pisze:

    Torta delle rose

    Składniki:
    350 g mąki pszennej
    50 g cukru pudru,
    10 g masła,
    25 g świeżych drożdży,
    3 żółtka,
    szklanka mleka,
    Ciasto możemy nadziać na kilka sposobów: ulubionym dżemem, nutellą lub kremem.

    Przygotowanie:

    Do miski wlać 4 łyżki letniego mleka, rozpuścić w nim drożdże i masło, a następnie dodać 50 g mąki i dobrze wyrobić ciasto. Przykryć i odstawić na 30 minut.
    Po 30 minutach wsypać resztę mąki, cukier i żółtka.
    Dodając letniego mleka, wyrobić ciasto do gładkiej konsystencji.
    Rozwałkować ciasto na cienki placek i rozsmarować na nim krem lub inne nadzienie, a następnie zwinąć i pokroić na równe części.
    Wysmarować foremkę masłem i obsypać cukrem. W tak przygotowanej układać „róże” w odstępach ok. 1 cm.
    Foremkę z „różami” odstawić na około 30 minut.
    Piec w piekarniku elektrycznym 160-170 stopni przez ok. 40-45 min.
    Po upieczeniu i ostygnięciu można obsypać cukrem pudrem lub cukrem trzcinowym.
    Gotowe!

  10. avatar Mawi pisze:

    Kurczak cacciatore (dla 4-6 osób)
    Składniki

    1 duży kurczak (1,5-1,8 kg) podzielony na porcje
    1-2 łyżki oliwy
    1 grubo pokrojona cebula
    8 ząbków czosnku, obranych i pokrojonych w cienkie plasterki
    350 ml wytrawnego białego wina
    2 listki laurowe
    garść posiekanego oregano
    250 g pomidorków cherry
    400 g całych pomidorów z puszki w zalewie (można obrać, oczyścić z pestek i rozgotować świeże)
    1 słoiczek (200-300 ml) czarnych oliwek bez pestek
    sól do smaku

    Sposób przygotowania

    Kawałki kurczaka obsmażamy w rondlu na oliwie przez 7-8 minut, odwracając, aby równomiernie się przyrumieniły*. Przekładamy na półmisek, a w tym samym rondlu szklimy cebulę przez 5 minut, dodajemy czosnek, smażymy jeszcze minutę lub dwie. Zalewamy winem, zagotowujemy, wkładamy kurczaka, gotujemy chwilę, aż część wina odparuje. Dodajemy pozostałe składniki, doprawiamy solą, przykrywamy i dusimy na małym ogniu do momentu, gdy kurczak będzie zupełnie miękki – około godziny. Danie możemy podać z zieloną sałatą i świeżym pieczywem, np. bagietką na zakwasie.

Dodaj komentarz