Wchodzisz do ogrodu i od razu czujesz się lepiej? Hortiterapia na szczęście i lepsze samopoczucie to fakt

15 maja 2024, dodał: Myszka

 

Wchodzisz do ogrodu i od razu czujesz się szczęśliwszy i spokojny? Ogród i rosnące w nim rośliny uspokaja i pobudza nasze zmysły, jak również pozytywnie wpływa na stan emocjonalny, umysłowy i zdrowotny. Terapeutyczne korzyści wynikające z przebywania wśród roślin zostały zapisane w literaturze i są one udowodnione naukowo. Badania naukowe również wskazują na pozytywne właściwości tej terapii ogrodniczej. Hortiterapia doczekała się nawet kierunku studiów. Ojciec medycyny, Hipokrates z Kos powiadał: Medicum curat, natura sanatLekarz leczy, natura uzdrawia.

kobieta w ogrodzie

Ogród to miejsce idealne dla każdego człowieka. Latem jest tu najpiękniej, gdy piękne kolorowe kwiaty cieszą oczy, zapachy poruszają zmysły, a zieleń uspokaja. W grodzie można się również ukryć przed słońcem w upalne dni.  Miejsce to jest oazą, w której możemy się schronić przed zgiełkiem i problemami dnia codziennego.

Hortiterapia – co to jest?

Hortiterapia (łac. Hottus- ogród) to terapia ogrodnicza polegająca na wykorzystaniu ogrodu oraz roślin do leczenia różnych chorób. Wyróżniamy hortiterapię  bierną – spacer po ogrodzie, różne doznania zmysłowe, aktywność  fizyczna oraz hortiterapię czynną – uprawa i pielęgnacja roślin, np. zbieranie owoców. Udowodniono, że przebywanie wśród roślin ogranicza stres, zaś  praca przy roślinach daje satysfakcję. Ponadto przebywając w ogrodzie pacjenci są szczęśliwi. Udowodniono
bowiem, że bakterie występujące w glebie pobudzają wydzielanie się w organizmie człowieka serotoniny – hormonu szczęścia, który wpływa również na procesy trawienne oraz sen.

Hortiterapia jest  wykorzystywana w USA, Kanadzie, Europie Zachodniej i Japonii. W Polsce zajęcia ogrodnicze włączane są do programów terapii zajęciowej w ośrodkach, które posiadają  ogród. Warto z nich skorzystać, aby również odnieść korzyści z tej formy tearpii.

różowy kwiat

Kto może skorzystać z terapii?

Z terapii ogrodowej może skorzystać każdy. Badania naukowe wykazały korzystne działanie hortiterapii w rehabilitacji dzieci z zaburzeniami neurologicznymi – w tym z dziecięcym porażeniem mózgowym (MPD). Terapia ta stosowana jest również w leczeniu dzieci z autyzmem oraz przejawiających trudności w szkole (m.in. ADHD). Ponadto hortiterapię wykorzystuje się również u osób starszych, niepełnosprawnych, z problemami umysłowymi, niedowidzących lub niedosłyszących. Ludziom tym terapia zastępuje pracę zawodową, a tym samym utwierdza ich w przekonaniu, że są potrzebni. Hortiterapia pomaga im także nawiązywać pozytywne relacje z innymi chorymi.

 

Na czym polega terapia ogrodnicza?

Celem hortiterapii jest poprawa zdrowia i relacji człowieka z innymi ludźmi. Ogrody do zajęć są przystosowane dla osób chorych, w tym niepełnosprawnych. Posiadają m.in. szersze ścieżki oraz grządki na podwyższeniach dla niepełnosprawnych i starszych ludzi, dla dzieci zaś – małe rabatki. Podczas zajęć uczestnicy komponują ogródki, przygotowują i sadzą rożne sadzonki a potem pielęgnują je. Uczą się w ten sposób cierpliwości i odpowiedzialności.

Ogród pobudza więc wszystkie zmysły oraz daje poczucie bezpieczeństwa i …szczęście. Warto więc posadzić rośliny i pielęgnować je, jeśli nie w ogrodzie to chociaż na balkonie.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Wchodzisz do ogrodu i od razu czujesz się lepiej? Hortiterapia na szczęście i lepsze samopoczucie to fakt

  1. avatar molly pisze:

    Ciekawy artykuł.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Szukam ludzi 35-40, którym chce się…
Z miłą chęcią bym się wybrała i wyruszyła z domu na jakieś spotkanie towarzyskie,...
jaki efekt na lato
Jakie paznokcie będą modne w 2024 roku? Zarówno pastele i neony to fantastyczna...
szkoła rodzenia
W szkole rodzenia poznacie właściwie wszystko, co powinniście wiedzieć na temat opieki nad...
Suche szampony
Tradycyjny szampon do włosów w swoim składzie zawiera naturalne substancje pielęgnujące włosy oraz skórę...