Podsyp tym ogórki a owoców nie nadążysz zbierać!

15 maja 2024, dodał: Emilia Stasiak

Posadzenie ogórków w ogrodzie to pierwszy krok w kierunku obfitego zbioru chrupiących warzyw. Jednak, aby zapewnić im optymalne warunki wzrostu i zdrowy rozwój, kluczową rolę odgrywa odpowiednie nawożenie. Nawozy naturalne a szczególnie te z domowych składników są doskonałą opcją dla tych, którzy pragną uprawiać swoje rośliny w sposób ekologiczny i zrównoważony.

ogórki

 

Dlaczego warto używać nawozów naturalnych dla ogórków?

Nawozy naturalne, w przeciwieństwie do nawozów chemicznych, są pochodzenia organicznego, co oznacza, że są one bardziej przyjazne dla środowiska. Ponadto, stosując nawozy naturalne, dostarczamy roślinom szeroki zakres składników odżywczych, które są niezbędne do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Domowe nawozy to często łatwo dostępne substancje. Dzięki temu ogórki są zdrowsze, bardziej odporne na choroby i szkodniki, oraz bardziej smaczne w smaku.
Jednym z najlepszych nawozów naturalnych do zastosowania zaraz po posadzeniu jest kompost.

Kompost

Kompost jest organicznym materiałem, który powstaje w wyniku rozkładu resztek roślinnych, kuchennych odpadów organicznych, oraz różnych materiałów organicznych. Jest to niezwykle bogate źródło składników odżywczych, które są łatwo przyswajalne dla roślin.
Po posadzeniu ogórków, można rozłożyć cienką warstwę kompostu wokół każdej rośliny, unikając bezpośredniego kontaktu z łodygą. Następnie, delikatnie podlewa się rośliny, co pomaga w szybszym uwalnianiu składników odżywczych z kompostu i ich przyswajaniu przez korzenie.

ogórki w ogrodzie

Nawozy domowej roboty

1. Rosół warzywny

Gotowanie warzyw, takich jak marchew, cebula, seler i pietruszka, pozostawia po sobie bogaty rosołek, który może być doskonałym nawozem dla ogórków.
Po ostudzeniu, rosołek można rozcieńczyć wodą (w proporcji 1:1 lub 1:2) i podać roślinom w formie podlewania.

2. Herbata z pokrzywy

Pokrzywa jest bogata w składniki odżywcze, takie jak azot, potas i żelazo, które są korzystne dla roślin.
Herbatę z pokrzywy można przygotować, zalewając suszone liście pokrzywy wrzątkiem i pozostawiając do ostygnięcia.
Ostudzoną herbatą można  podlać rośliny .

3. Wywar z kory brzozowej

Kora brzozowa jest bogata w substancje organiczne, które wspierają rozwój korzeni i ogólny wzrost roślin.
Wywar z kory brzozowej można przygotować, gotując kawałki kory w wodzie przez około godzinę, a następnie pozostawić do ostygnięcia i przecedzić.
Rozcieńczonym wywarem można podlewać sadzonki.

4. Nawóz z bananów

Zebrane skórki bananów umieść je w słoiku wypełnionym wodą. Pozostaw na kilka dni, aż woda nabierze żółtego koloru. Po tym czasie możesz tę wodę użyć do podlewania ogórków.

skorupki
5. Nawóz z łupin jaj

Rozgnieć łupiny jaj, aby stworzyć drobnoziarnistą mieszankę i rozsyp ją wokół roślin. To dostarczy dodatkowego wapnia, co może być korzystne dla wzrostu ogórków.

Stosowanie domowych nawozów dla ogórków zaraz po posadzeniu to doskonały sposób na zapewnienie roślinom odpowiedniego poziomu odżywienia w naturalny i ekonomiczny sposób. Korzystając z prostych przepisów opartych na naturalnych składnikach, można cieszyć się zdrowymi i obficie owocującymi ogórkami, bez konieczności sięgania po sztuczne nawozy chemiczne.

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Szukam ludzi 35-40, którym chce się…
Z miłą chęcią bym się wybrała i wyruszyła z domu na jakieś spotkanie towarzyskie,...
jaki efekt na lato
Jakie paznokcie będą modne w 2024 roku? Zarówno pastele i neony to fantastyczna...
szkoła rodzenia
W szkole rodzenia poznacie właściwie wszystko, co powinniście wiedzieć na temat opieki nad...
Suche szampony
Tradycyjny szampon do włosów w swoim składzie zawiera naturalne substancje pielęgnujące włosy oraz skórę...