In Vitro – wszystko co powinniście wiedzieć

10 lutego 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

program_in_vitro

W dzisiejszych czasach, jeżeli para starająca się o dziecko napotyka problem, może spróbować metody in vitro. Zwrot ten oznacza dosłownie „w szkle” z łacińskiego. Najprościej mówiąc, ta  metoda polega na pozaustrojowym zapłodnieniu w warunkach laboratoryjnych. Jest zaliczana do technik rozrodu wspomaganego medycznie oraz walki z niepłodnością.

Od szczegółu do ogółu

Na początku odbywa się stymulacja jajników. Uzyskuje się pęcherzyk Graafa, który zawiera komórki jajowe. Następnie za pomocą specjalnej sondy pobiera się komórki jajowe. Wprowadza się ją przez pochwę , macicę oraz jajowody aż do jajników. Kontrolując sytuację na USG, przekłuwa się pęcherzyki i pobiera komórki. Kolejnym etapem jest przygotowanie nasienia od przyszłego ojca.  Lekarz dodaje je do komórek tak, aby doszło do zapłodnienia. Jeżeli proces zakończy się sukcesem, następuje podział komórki. Tym sposobem powstaje embrion. Kiedy zawiera już od 4 do 8 komórek, umieszcza się go z powrotem w organizmie matki.

Podróż embrionu

W zależności od wieku kobiety dostarczane są różne ilości embrionu. Kobiety powyżej 35 roku życia potrzebują ich więcej niż dwa. Dodatkowo niezbędna jest suplementacja hormonami (progestagenami) do 12-14 tygodnia ciąży.  Następnie wykonuje się test ciążowy w terminie spodziewanej miesiączki, aby zapobiec fałszywym wynikom.

in-vitro
Skuteczność

Przeważnie skuteczność in vitro wynosi 25-30 %. Za pozytywną próbę uznaje się wydanie na świat zdrowego malucha. W krajach unijnych średnio jeden na trzy transfery zarodka zakończony jest sukcesem.

Koszty

Przede wszystkim przed próbą zakwalifikowania się do refundacji zabiegu należy wykonać odpowiednie badania. Kobiety powinny zrobić badanie hormonów AMH (ok. 180 zł) i FSH (około 30 zł), natomiast mężczyźni nasienia (seminogram komputerowy, ok. 150 zł). Następnie lekarze na podstawie wyników oceniają szanse na powodzenie zapłodnienia. Wszelkie badania niezbędne do wykonania przed rozpoczęciem in vitro nie są refundowane. Koszt wszystkiego wynosi ok 800 zł – 1000 zł. Pary, którym udało się zakwalifikować do Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016 mogą obniżyć koszty zabiegu praktycznie do zera. Refundacji podlega zarówno leczenie (specjalistyczne badania, zabiegi i wizyty), jak i leki stosowane w procedurze in vitro. Jeżeli chodzi o prywatne leczenie może ono sięgnąć nawet 12 tysięcy.

Uchwała

Ustawa Sejmu  dopuszcza zapłodnienie maksymalnie sześciu komórek jajowych. Zezwala na dawstwo zarodków, zabrania zaś ich tworzenia w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie. Za było 261 posłów, przeciw 176, natomiast 6 osób wstrzymało się od głosu.
W ramach ustawy  z metody in vitro będą mogły korzystać osoby w związkach małżeńskich lun we wspólnym pożyciu, potwierdzonym zgodnym oświadczeniem. Metoda ta może być podejmowana dopiero po wyczerpaniu innych metod leczenia, prowadzonych przez co najmniej 12 miesięcy.

Zobacz również:

  1. Planujesz dziecko? Wyznacz najpierw swoją Owulację!

  2. Czego nie wiecie o dniach płodnych

  3. Niepłodność – przypadłość uleczalna a nie wyrok

  4. Adopcja komórek jajowych – szansa na macierzyństwo

  5. Szansa na dziecko – jak leczyć niepłodność?

  6. Owulacja – jak przebiega i na czym polega

  7. Dziecko poczęte po śmierci matki – to nie horror to fakt

  8. Partnerstwo w staraniach o ciążę



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

13 emerytura do zwrotu? - kto będzi…
Oznacza to, że osoby na wcześniejszej emeryturze mogą dorabiać bez żadnych konsekwencji dla pomniejszenia...
Fotowoltaika - największy problem r…
Jeszcze żeby rozwiązali problem wysokich cen paneli :)
Polacy w czołówce umieralności na r…
Inna sprawa, że nie dba się o profilaktykę, wystarczy spojrzeć, co kupują ludzie...
Dyrektywa budynkowa EPBD
Ciągle nowe obowiązki mają właściciele domów... To źle wróży.