Wyrzucasz pojemniki po jajkach? Zobacz czemu to błąd

23 kwietnia 2024, dodał: Marta Dasińska

Kartonowe opakowania po jajkach wcale nie muszą być odpadem. Wystarczy, że pomyślimy i możemy je wykorzystać na wiele różnych sposobów. To doskonałe narzędzie do kreatywnej zabawy z dziećmi lub użyteczny przedmiot do wykorzystania w gospodarstwie domowym. Jak zatem wykorzystać opakowania na jajka? Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów na upcykling, które warto zapamiętać.

Upcykling to kreatywne forma modyfikacji materiałów uznanych za „śmieci” i przerabianie ich w taki sposób, aby nadać im nowe, przydatne zastosowania lub funkcje. Jednym z takich materiałów są właśnie kartoniki po jajkach. Z ich użyciem można stworzyć wiele ciekawych „nowych” przedmiotów.

Z pustego opakowania po jajkach można zrobić karmnik dla ptaków. Wystarczy karton wypełnić ziarnami, zrobić otwory i przewiązać sznurki, dzięki którym będziemy mogli powiesić karmnik na drzewie. Bardzo proste i higieniczne rozwiązanie, które dodatkowo umożliwi nam obserwowanie ucztujących ptaków.

Karton z wytłoczek na jajka może być również dodawany do kompostu. Najlepszą opcją kompostowania jest bowiem odpowiednia kombinacja, w której mieszamy (pół na pół) składniki zielone (tj. resztki owoców i warzyw, skorupki jaj, trawa, etc.) i składniki brązowe (tj. suche liście, łupiny orzechów, papier i karton, etc.). Wystarczy porozrywać karton na małe kawałki i dodać do swojego kompostu.

kompozycja

Wytłaczanki to także bardzo dobry materiał na rozsadnik dla naszych roślin. Możemy w nich zasadzić ulubione zioła i warzywa, a kiedy wykiełkują i będą wystarczająco dorodne, wystarczy przenieść sadzonki do ogrodu, szklarni lub dużej donicy. Nie musimy zatem wydawać pieniędzy na doniczki, ani zbierać opakowań po serkach, wystarczy karton po jajkach, który wypełnimy ziemią i zasadzimy w niej nasiona.

pojemniki po jajkach

Pomysłowe osoby sprawdziły też, że te zwykłe kartonowe opakowania mają bardzo dobre właściwości wygłuszające, dlatego mogą być ekologiczną i tanią wersją paneli wygłuszających. Idealne rozwiązanie dla osób, które w warunkach domowych nagrywają różne filmiki. Wystarczy ułożyć i przymocować kartony w niewidocznym przez kamerę miejscu, aby odpowiednio zredukować echo i odbicia dźwięków, dzięki czemu dźwięk w nagraniu będzie zdecydowanie bardziej wyraźny.

wazonik

Kartony po jajkach można również wykorzystać jako materiał ocieplający. Duże wytłoczki idealnie nadają się do wyłożenia podłogi w piwnicy pod wykładzinę lub drewniane palety. I chociaż jest to rozwiązanie czasowe, dobrze sprawdza się w zimie, kiedy możemy zaplanować dalsze, kompleksowe rozwiązania ocieplające. Karton po jajkach można również wykorzystać jako podkładka chłodząca pod konsolę lub laptopa, dzięki czemu zabezpieczymy sprzęt przed przegrzaniem.

Kartony po jajkach można również wykorzystać do zabezpieczenia przesyłki, szklanych czy delikatnych buteleczek czy kosmetyków, a także jako wypełniacz do paczek, aby przesyłane przedmioty dotarły do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Jako sprężyste i miękkie, kartoniki po jajkach mogą być doskonałym zastępstwem styropianu, folii bąbelkowej czy woreczków z powietrzem.

Pudełka po jajkach surowe lub pomalowane mogą stać się podręcznym przybornikiem, w którym można przechowywać biżuterię, guziki, śrubki, małe kosmetyki i wiele innych drobiazgów. Taki pojemnik świetnie sprawdzi się również do przechowywania przyborów do szycia, znajdzie także zastosowanie w domowym warsztacie majsterkowicza. Można go również przerobić na pojemnik do przechowywania kredek i długopisów albo organizer lodówkowy, w którym postawimy butelki z musztardą czy keczupem zakrętką do dołu, aby łatwiej było z nich skorzystać.

dekoracja z pojemników po jajkach

kwiaty z pojemników po jajkach

Kartonowe pudełeczka mogą również zostać wykorzystane do wszelkich prac plastycznych i domowych dekoracji. Tutaj pomysłów jest nieskończenie wiele. Możemy wykorzystać je do wykonania różnych dekoracji, np. świeczników, zawieszek, podstawek, ozdób na święta lub karnawał. Możemy zrobić wieńce, wycinać kubki i różne niezwykłe kształty, w tym nawet kwiatki, gąsienice, meduzy i wiele innych. Wielką zaletą takich elementów wystroju jest ich indywidualny a zarazem ekologiczny charakter. Kartony po jajkach to świetny materiał do kreatywnej zabawy z dziećmi są bowiem bardzo łatwe w obróbce, można je swobodnie ciąć, malować czy zginać. Jest to materiał plastyczny, więc przy odrobinie zdolności, łatwo z jego pomocą wykonać wyjątkowe ozdoby.

Kartony po jajkach są często zbierane w małych sklepach z warzywami, dlatego warto rozejrzeć się po okolicy i znaleźć miejsce, gdzie kartony zostaną ponownie dobrze wykorzystane. Jeśli jednak chcemy i musimy wyrzucać kartony, pamiętajmy aby trafiły do worków (pojemników) na makulaturę, co zapewni im kolejne życie. Recycling jest ostatnio bardzo popularny, ale jest także najbardziej efektywnym sposobem na ograniczenie ilości śmieci, które zanieczyszczają nasze środowisko.

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz