Na początku jest decyzja – „powiększamy rodzinę”. Podejmuje ją oboje partnerów i na tym współpraca niestety często się kończy. Oprócz oczywistej roli biologicznej, mężczyźni – przyszli ojcowie – także powinni odpowiednio się do tego przygotować. Ponadto, w razie problemów, powinni uczestniczyć w szukaniu ich przyczyn i znalezieniu rozwiązania. Takie działania pozwolą umocnić związek. Tylko jak to zrobić?
Zanim w ogóle będzie można zacząć jakiekolwiek starania, konieczna jest pewność co do stanu zdrowia obojgu partnerów. Nie tylko kobieta powinna odwiedzić w tym czasie lekarzy. Niektóre choroby u mężczyzn, jak np. jądra niezstąpione, mogą całkowicie uniemożliwić poczęcie dziecka. Szczególnie istotne jest także przeprowadzenie badań na choroby genetyczne, jeśli jakieś występują w rodzinie jednego lub obojga partnerów.
Wizyta u lekarza ma też dodatkowe korzyści. Można szczegółowo zapoznać się z wpływem zażywanych leków na płodność czy zaburzenia ejakulacji. Nawet jeśli przyjmowane medykamenty są dostępne bez recepty lub są to preparaty ziołowe – należy dokładnie zapoznać się z ich działaniem. Gdyż, wbrew coraz mniej popularnej na szczęście opinii, nie tylko kobieta ma wpływ na szansę powodzenia zapłodnienia.
Bardzo wiele zależy w tym wypadku od mężczyzny. A dokładniej od jakości jego nasienia – czyli liczby i ruchliwości plemników. Aby poprawić ich kondycję koniecznie należy unikać przegrzewania jąder. Również zbyt ciasna bielizna może mieć fatalny w skutkach wpływ na produkcję plemników. Miejsce to, jak wiadomo jest bardzo wrażliwe, stąd nawet zbyt częsta jazda na rowerze lub sporty kontaktowe (w których nietrudno o obrażenia) nie są najlepszym pomysłem.
Panie oczywiście także powinny o siebie bardzo dbać. Odpowiednia dieta, świeże powietrze, trochę ruchu i brak kontaktu z substancjami szkodliwymi. Co jednak najważniejsze, pomimo tak wielu ograniczeń i wymogów, przyszli rodzice muszą być zrelaksowani. To pierwszy krok do udanego poczęcia.
Czasem niestety szczęściu trzeba trochę pomóc. Może okazać się, że podejmowane działania to za mało lub środowisko, praca lub inne ograniczenia nie sprzyjają przyszłym rodzicom. Organizm jednego lub obojgu partnerów nie jest więc wystarczająco przygotowany. Tu z pomocą śpieszą różnego rodzaju produkty, np. preparaty dla kobiet i mężczyzn. Ich zaletą jest dostarczanie odpowiednich substancji z myślą o ciąży, ułatwiających zapłodnienie.
Dzięki temu wiadomo, że jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, oraz spełnione zostały wszystkie warunki – zajście w ciążę pozostaje tylko kwestią czasu.
sklepstarania.pl