Na uroczysty obiad przygotuj w ten sposób mięso. Rodzina będzie zachwycona
Mięso na uroczysty rodzinny obiad to najczęściej schab podawany pod różnymi postaciami. Niektórzy sięgają także po boczek oraz klasycznie po mięso drobiowe. Pyszne mięsne potrawy urozmaicają rodzinny stół i sprawiają, że goście mogą wybrać to, co lubią najbardziej. Jakie mięsa na uroczysty obiad sprawdzą się najlepiej i jak je przyrządzić? Przedstawiamy kilka przepisów, które zawsze się udają i smakują wyśmienicie.
Najbardziej popularne mięsa na rodzinny obiad to pieczony schab, faszerowana pieczeń z indyka i pieczona nadziewana kaczka. Jednak niezależnie od tego jakie mięso wybierzemy, mięsa powinny być doprawione tradycyjnymi, charakterystycznymi dla polskiej kuchni przyprawami — liściem laurowym, zielem angielskim, majerankiem i tymiankiem. Tak doprawione są idealne i niezastąpione na obiad. Warto pamiętać, że większość mięs wymaga dłuższego czasu marynowania i obróbki termicznej, dlatego dobrze jest przygotować je na kilka dni przed ustalonym terminem obiadu.
Mięsa na uroczysty obiad dobrze komponują się ze wszystkimi domowymi sałatkami. Mięsne dania bardzo lubią się także ze słodkimi dodatkami – pieczonymi owocami np. jabłkiem czy śliwką. To zawsze świetnie balansuje smak. Dlatego dania mięsne na obiad rodzinny często zawierają w sobie owocowe dodatki, aby ich smak był orzeźwiający i kojarzył się z wiosną. Przedstawiamy kilka przepisów, które nie wpisują się w kanon tradycyjnych przepisów tradycyjnych, ale mogą stanowić wspaniałe urozmaicenie świątecznego menu.
Łopatka w sosie cygańskim
Składniki:
– 700 g łopatki wieprzowej
– 150 g pieczarek
– 1 cebula
– 1 papryka czerwona (może być konserwowa)
– sól
– pieprz świeżo mielony
– olej rzepakowy
– czosnek granulowany
Sos:
– 1/2 szklanki ketchupu
– 1 szklanka passaty pomidorowej
– 1/2 szklanki wody
– 1 łyżka octu
– 1 płaska łyżeczka cukru
– 2 ząbki czosnku
– ½ łyżeczki ostrej papryki
– 1 łyżeczka papryki słodkiej
Przygotowanie:
Pieczarki umyć, pokroić w plastry, cebulę obrać i pokroić w piórka. Paprykę oczyścić, umyć, pokroić w plasterki. Łopatkę pokroić albo w kostkę albo plastry albo duże, grube słupki. Mięso przyprawić solą, pieprzem, czosnkiem i odstawić na 1 godz. Na patelni rozgrzać łyżkę oleju. Podsmażyć mięso. Przełożyć do naczynia żaroodpornego. Mięso przykryć pieczarkami, cebulą, i papryką. Przygotować sos: wymieszać składniki sosu ze sobą. Dodać posiekany drobno czosnek, wymieszać. Sosem zalać mięso i warzywa. Naczynie przykryć i wstawić do nagrzanego do 180 st. C piekarnika na 60 min.
Schab z rukolą
Składniki:
– 4 kotlety z kością
– sól koszerna
– świeżo zmielony czarny pieprz
– oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
– 1 ząbek czosnku, mielony
– 4 gałązki świeżego tymianku
– 1 cytryna, pokrojona
– 2 łyżki stołowe masła niesolonego
– rukola
– sól morska
Przygotowanie:
Rozgrzać dużą żeliwną patelnię na dużym ogniu. Każdy kotlet schabowy osuszyć papierowym ręcznikiem i doprawić solą i pieprzem ze wszystkich stron. Dodać 1 łyżkę oliwy z oliwek na patelnię i smażyć kotlety przez 5 min. z każdej strony. Na tej samej patelni dodać 1 łyżkę oliwy z oliwek, czosnek, tymianek, plasterki cytrynowe i 1/2 łyżeczki soli. Smażyć przez 3 do 4 min., aż czosnek zmięknie, a cytryny zaczną brązowieć. Dodać zimne masło i pozwól, aby powoli się rozpuściło, aby powstał sos. Podawać kotlety na świeżej rukoli i z sosem.
Golonka w warzywach
Składniki:
– 2 golonki
– 2 liście laurowe
– 2 ząbki czosnku
– 2 ziela angielskie
– sól
– papryka ostra
– pieprz
– mąka
– oliwa
– 4 marchewki
– 2 pietruszki
– 1 mały seler
– natka pietruszki
– kawałek pora
Przygotowanie:
Golonki umyć, włożyć do garnka, zalać wodą, dodać czosnek, liść laurowy, ziele angielskie i dobrze posolić. Gotować na mały ogniu do miękkości. Wyjąć golonki z wywaru, lekko przestudzić, przekroić na pół między kośćmi. Posypać papryką, pieprzem i obtoczyć w mące. Na rozgrzanej patelni obsmażyć na złoty kolor. Warzywa oczyścić, pokroić w dość grube kawałki i podsmażyć na oliwie. Do warzyw włożyć podsmażone golonki, podlać wywarem z gotowania golonek i dusić przez około 20 min.
Schab z sosem żurawinowym
Składniki:
– 1/4 łyżeczki suszonych liści tymianku
– 1/4 łyżeczki soli
– 1/4 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
– 4 kotlety schabowe z kością
– 2/3 szklanki koktajlu żurawinowego lub soku pomarańczowego
– 2 łyżki miodu
– 2 łyżeczki oleju canola
– 1/4 szklanki posiekanej cebuli
– 1 szklanka żurawin, świeżych lub mrożonych
Przygotowanie:
Wymieszać tymianek i po 1/8 łyżeczki soli i pieprzu w małej misce. Posypać mieszanką kotlety z obu stron. Wymieszać sok żurawinowy z 2 i 1/2 łyżki miodu. Rozgrzać olej na dużej patelni, położyć kotlety i smażyć, aż będą rumiane z obu stron (2-5 min. z każdej strony). Dodać cebulę i smażyć mieszając, aż cebula będzie miękka. Wlać pół mieszanki soku, dodać żurawinę. Zmniejszyć ogień i gotować 2 do 4 min. Przenieść kotlety do naczynia i nakryć folią, aby utrzymać ciepło. Dodać pozostałą część soku. Gotować aż do uzyskania konsystencji syropu (ok. 2 min.). Doprawić solą i pieprzem, można dodać miodu do smaku.
Pieczeń wołowa z pieprzem
– 2 kg wołowiny bez kości (krzyżowa, skrzydło, zrazowa)
– kolorowy pieprz
– pieprz i sól do smaku
– oliwa
– zioła prowansalskie
– 1 cebula
– liść laurowy
– ziele angielskie
Mięso oczyścić z żył, błon i powięzi. Umyć i osuszyć. Natrzeć solą i pieprzem, oliwą, oprószyć ziołami prowansalskimi i kolorowym pieprzem. Odstawić na 60 min. do lodówki. Tak przygotowane mięso ułożyć w naczyniu żaroodpornym (można osznurować) dodać obraną i pokrojoną cebulę, liść laurowy, ziele angielskie, podlać odrobiną wody. Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 165 st. C przez 150 min., co jakiś czas polewając wydzielającym się sosem. Upieczone mięso wyłożyć na półmisek posypać pieprzem, przykryć filią aluminiową i pozwolić aby mięso „doszło” przez 15 min. Powstały sos po usunięciu ziela angielskiego i liścia laurowego przetrzeć przez sito lub zmiksować, ewentualnie zagęścić mąką.