Lęk po porodzie – jak sobie z nim radzić? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Lęk po porodzie – jak sobie z nim radzić?

10 lutego 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

newborn

Pierwsza ciąża jest ważnym i nowym etapem w życiu każdej kobiety. Naturalne jest to, że ludzie boją się nieznanego, dlatego też przedstawicielkom płci pięknej towarzyszą różnego rodzaju lęki. Jest to w pełni uzasadnione.

Strach pojawia się niedługo po zajściu w ciążę, a z biegiem czasu nasila się. Jednak prawdziwy jego ogrom okazuje się dopiero po porodzie, najczęściej po ok. 3 dobach i może trwać nawet do kilkunastu dni. Problem ten dotyka blisko 85% młodych mam. Taki stan często charakteryzuje się zmiennością emocji. Kobiecie towarzyszą uczucia począwszy od euforii, aż po paniczny strach. Może wystąpić również poczucie, że bycie mamą przerasta daną kobietę i jest po prostu za trudne.

Dlaczego tak się dzieje? Może być kilka wyjaśnień takiego stanu. Przede wszystkim jest to jednak związane ze zmianami hormonalnymi, które odpowiadają za emocje. Drugim równie ważnym aspektem jest zmęczenie. Polega ono nie tylko na wyczerpaniu fizycznym,  byciu w ciągłej gotowości, ale także na zmęczeniu psychicznym, kobieta ma świadomość, że w jej ciele wystąpiło wiele zmian, ale nie może nad tym zapanować.

Czy można sobie z tym poradzić? Oczywiście objawy z czasem same przejdą, można jednak je nieco załagodzić. Jak tego dokonać? Ważne, aby mieć wsparcie i pomoc ze strony najbliższych, móc podzielić się z nimi swoimi problemami, lękami, obawami. Przydatna okaże się też ich pomoc w czynnościach dnia codziennego, typu sprzątanie. Młoda mama potrzebuje odpoczynku i chwili relaksu. Kolejna kwestia to zrozumienie tego, iż strach jest naturalnym procesem i pozwolić sobie na przeżywanie emocji. Jeżeli jednak to wszystko nie wystarcza można skorzystać ze wsparcia innych kobiet, które były już w takiej sytuacji. Świadomość, że nie jest się sama potrafi pomóc.

Zobacz również:

 1. Czym zaskoczy Cię macierzyństwo i niemowlę

 2. Jak bawić się z niemowlęciem w wannie?

 3. Małe dzieci, wielki strach, czyli czego boją się dzieci?

 4. Co dzieci dziedziczą po rodzicach?

 5. Gluten w diecie dziecka

 6. Fundusz alimentacyjny – wszystko co powinnaś wiedzieć

 7. Kiedy dziecko nie może spać

 8. Ząbkowanie u niemowląt kiedy się zaczyna i jak pomóc?

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Lęk po porodzie – jak sobie z nim radzić?

 1. avatar marta70 pisze:

  Na pewno dobry psycholog plus pewnosc ze sie wszystko kupilo i wszystko sie ma! Ja kupowalam wyprawke dobre kilka mies przed porodem.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

studia- co nosić i w czym
Plecaki są super. Teraz to nawet do pracy zdarza mi się zakładać plecak,...
Wasz wolny czas
Ale mam nadzieję, że nie kosztem odpoczynku. To prawda, dom jest miejscem, w którym...
Co jest zdrowsze - owoce czy warzyw…
Uwielbiam zieleninkę. :) Zauważcie, że nawet odrobina zielonego dodatku sprawia, że danie wygląda atrakcyjniej,...
Czy dokarmiacie gołębie?
Jak byłam mała, to zimą dokarmialiśmy ptaki. Przyfruwało dużo wróbelków, sikorki, no i pojawiały...