Światowy Dzień Bez Papierosa

30 maja 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

31 MAJA – ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

Polska jest jednym ze 173 państw, które podpisały Ramową Konwencję Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o Ograniczeniu Użycia Tytoniu. To narzędzie, które ma za zadanie zatrzymać śmiercionośną epidemię, jaką jest używanie tytoniu, zabijające rocznie aż 6 000 000 ludzi w skali świata. Jakie zaostrzenia czekają Polskę? Jak daleka droga przed nami, aby osiągnąć światowe standardy w kwestii zdrowia? Stowarzyszenie MANKO, organizator kampanii społecznych Lokal Bez Papierosa.pl oraz Polska Bez Dymu, udziela odpowiedzi na te pytania.

Ramowa Konwencja WHO o Ograniczeniu Użycia Tytoniu (WHO FCTC – World Health Organization Framework Convention on Tobacco Control)[1] jest pierwszym międzynarodowym traktatem dotyczącym zdrowia publicznego. Od lutego 2005 roku dokument podpisało ponad 170 krajów, z czego zobowiązania wdrożyło już 78% z nich. Warto zaznaczyć że każdego roku 70 000 Polaków umiera z powodu palenia tytoniu, a kolejne 8 000 zabija bierne palenia. Jakie zmiany czekają Polskę, która przystąpiła do ratyfikacji konwencji 15 sierpnia 2006r.?

Stowarzyszenie MANKO poprzez działania edukacyjne stara się wspierać organy państwowe odpowiedzialne za politykę prozdrowotną w Polsce. Ramowa Konwencja wyznacza kolejne kroki, jakie powinny być podjęte w celu zmniejszenia narażania Polaków na oddziaływanie dymu tytoniowego. Należą do nich regulacje związane z samym rynkiem: podniesienie podatków na wyroby tytoniowe, zwrócenie uwagi na nielegalny obrót wyrobami tytoniowymi, wprowadzenie jeszcze bardziej restrykcyjnych przepisów (oraz ich lepsze przestrzeganie) dot. reklamy, promocji i sponsorowania. Nie wolno także zapominać o  ochronie środowiska i zdrowia ludzi poprzez edukację, komunikację, szkolenia oraz zwiększanie świadomości społecznej. To co w Polsce ciągle nie jest wdrożone, a jest bardzo istotnym elementem postanowień Ramowej Konwencji to ochrona przed dymem tytoniowym z drugiej ręki (całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych), zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych nieletnim i przez nieletnich, zakaz sprzedaży przez Internet, promocja wyrobów tytoniowych poprzez wystawianie ich w miejscach sprzedaży. Istotne są również regulacje dotyczące wyglądu opakowań wyrobów tytoniowych, pakowania, ich oznakowania, a tym samym informacji na nich umieszczanych.


JAKIE ZMIANY POLSKA POWINNA WPROWADZIĆ JAK NAJSZYBCIEJ?

  • wygląd opakowań wyrobów tytoniowych – wprowadzenie jednolitych opakowań z oznaczeniami obrazkowymi
  • sprzedaż – zakaz sprzedaży internetowej oraz ekspozycji wyrobów tytoniowych, a nawet umieszczania ich w widocznym miejscu w punktach sprzedaży,
  • zakaz produkcji i dystrybucji słodyczy, przekąsek, zabawek, a także wszelkich innych przedmiotów, które kształtem nawiązywałyby do wyrobów tytoniowych, przyciągając uwagę dzieci i    młodzieży
  • wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych, bez żadnych ustępstw

Mimo oporu ze strony potężnej machiny jaką stanowi przemysł wyrobów tytoniowych, wprowadzenie całkowitego zakazu palenia nie jest kwestią podlegającą dyskusji, a jedynie kwestią czasu. Według badań TNS OBOP, przeprowadzonych na zlecenie Stowarzyszenia MANKO oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, aż 68% palących i 84% niepalących Polaków popiera zakaz palenia we wszystkich miejscach, w których przebywają osoby potencjalnie narażone na bierne palenie. Te duże liczby udowadniają, że Polacy są zadowoleni ze zmian, jakie dokonały się w listopadzie ubiegłego roku (nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych). Co więcej 45% spośród palących uważa, że zmiany te mogą przyczynić się do decyzji o rzuceniu palenia. Czy Światowy Dzień Bez Papierosa będzie kolejnym impulsem do zerwania z nałogiem?

portal urodaizdrowie.pl jest patronem medialnym kampanii Lokal bez Papierosa

Zobacz również:

  1. Kiedy powstaje ryzyko zawału serca?
  2. Czy piwo jest zdrowe?
  3. Marihuana szkodzi i uzależnia?
  4. Heroina czy alkohol – co gorsze?




Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak zepsuć sobie związek?
Dobre podpowiedzi, jak skłonić faceta do odejścia tak żeby myślał, że to samo...
Jak stawiać granice innym ludziom?
Raja, tak trzeba, inaczej ludzie sobie na zbyt wiele pozwalają. Dopiero jak wiedzą...
Ustawa o języku śląskim
Proponuję też ustawę o języku góralskim poznańskim czy krakowskim, bo to też przecież...
Zwrotomat
U nas też może to się przyjmie, ludzie lubią ten dreszczyk emocji,...