Suchość jamy ustnej

17 lutego 2011, dodał: Emilia Stasiak
Artykuł zewnętrzny

Suchość jamy ustnej – kserostomia

Jeśli odczuwasz suchość w jamie ustnej i czujesz jakby brakowało ci śliny, zastanów się czy nie cierpisz na kserostomię.

Kserostomia nazywana potocznie suchością jamy ustnej jest zespołem objawów związanych z zaburzeniami wydzielania śliny.

A przecież ślina w naszej jamie ustnej działa bakteriobójczo i grzybobójczo, poprzez działanie nawilżające ułatwia nam mówienie, ułatwia jedzenie, utrzymuje odpowiednie pH , oczyszcza usta z resztek pokarmów, chroni przed próchnicą i pomaga zregenerować nabłonek błony śluzowej. Gdy jej zabraknie w jamie ustnej, wywoła to nieprzyjemne skutki.

Kserostomia powstaje przeważnie u osób cierpiących na cukrzycę, problemy z nadczynnością tarczycy, niedobory witamin oraz niewydolność nerek.  Może ona także się objawiać sporadycznie, w zależności od stanu pacjenta (gorączka lub zatkany nos). Poza tym przyczyną może być: palenie papierosów, stres, menopauza, odwodnienie, stosowanie leków moczopędnych, rozkurczowych lub psychotropowych.

Kserostomia ma negatywny wpływ na florę jamy ustnej, dużo szybsze powstawanie próchnicy oraz powstawanie stanów zapalnych jamy ustnej.

Oto objawy Kserostomii:

– postępująca w szybkim tempie próchnica

– odczuwana suchość w jamie ustnej

– odczuwanie pieczenia języka i pieczenia warg

– nieprawidłowości w jedzeniu

– nieprawidłowe odczuwanie smaku

– zaburzenia czucia

– powstawanie stanów zapalnych i grzybicy błony śluzowej

– powiększenie błony śluzowej

– nieprzyjemny zapach z ust i nalot na błonie śluzowej

– trudności w używaniu protez


Jeśli jeszcze nie jesteś pewna czy to akurat kserostomia, możesz skorzystać z testów sialometrycznych tzn.  kontroli ilości śliny nie stymulowanej i stymulowanej, kontroli poziomu wydzielania z gruczołów podniebienia i gruczołów przyusznych.

Gdy wyniki testu wykażą kserostomie pacjent musi poddać się leczeniu, które polega na przyjmowaniu suplementów diety oraz innych specjalnych preparatów, które pozwolą choremu swobodnie oddychać i nie martwić się, że „ brzydko mu pachnie z ust”. Można żuć gumę bezcukrową by pobudzić ślinianki do produkcji śliny.

Przede wszystkim ważna jest profilaktyka. Należy regularnie dbać o higienę jamy ustnej. Oprócz szczotkowania zębów trzeba także czyścić język.

Emilia

Zobacz również:

  1. Czemu oczy wysychają
  2. Sygnały zwiastujące menopauzę
  3. Co to jest indeks glikemiczny
  4. Dieta na zdrowe jelita: zrób test



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz