Człowiek słoń

27 maja 2011, dodał: ilona.sonta
Artykuł zewnętrzny

Natura ma różne oblicze. Choroba genetyczna potrafi oszpecić w nieludzki sposób.

Wydaję się to niewiarygodne lecz to o czym pisze to prawda. Choroba genetyczna potrafi oszpecić twarz człowieka w nienaturalny sposób. Pierwszy raz ujrzawszy taką osobę można przez chwilę zastanowić się czy to człowiek ? Twarze tych ludzi odbiegają od przyjętych standardów wyglądu ludzkiego.

Zmiany w materiale genetycznym, pojawiają się nagle, takie zmiany nazywamy mutacjami. Jeżeli występują one w komórce płciowej, są trwale dziedziczone. Istnieją dwa podstawowe typy mutacji genowa i chromosomowa. W mutacjach genowych zmiany te dotyczą budowy chemicznej materiału genetycznego. Zmiany dodania lub wypadnięcia jednej z zasad w DNA. Zmiany genetyczne mogą też powodować syntezę odmiennych białek lub ich brak.

Schorzenie, które spowodowało taką deformacje twarzy nazywa się nerwiakowłókniakowatość. To nieuleczalna choroba mająca podłoże genetyczne. Poprzez mutację i podmianę jednego z białek w kodzie genetycznym człowieka następują zmiany skórne, oczne, guzy wewnątrz czaszkowe i inne nowotwory o lokalizacji poza czaszkowej, ale również i zmiany kostne.

Choroba ta, jest jeszcze dość młoda. Przypuszcza się, że pierwszy jej przypadek odnotowano w XIX wieku. Nie jest jednak do końca zbadane czy to właśnie to schorzenie jest odpowiedzialne za zdeformowany wygląd twarzy.

Na czym polega choroba człowiek-słoń?

„Człowiek słoń” taką nazwę mu wymyślono. Pomimo naszej niewiedzy na ten temat, jest wielu ludzi z takim schorzeniem. Merric był pierwszym człowiekiem, który wzbudził tak wielkie kontrowersje z powodu swego wyglądu. Przez chorobę nie mógł normalnie żyć i funkcjonować w normalnym społeczeństwie. Był przez wielu uważany za wybryk natury. Dopiero po latach stwierdzono u niego chorobę. Jego tragedia do dziś budzi współczucie. Dzisiaj takie osoby traktujemy jako chore, które budzą u nas współczucie ale i jednocześnie przerażenie. Merric był niestety wyklęty przez społeczeństwo z powodu swojego wyglądu. W latach 1886 roku został zabrany z jarmarczej budy przez lekarza Fredricka Trevesa, gdzie pokazywano go za pieniądze.

Początkowo uznano, że Joseph Carey Merrick cierpiał na słoniowaciznę, czyli obrzęk na skutek utrudnionego odpływu chłonki. W 1971 roku Ashley Montagu rozpoznała chorobę Merricka jako chorobę genetyczną nerwiakowłókniakowatość typu 1. Nerwiakowłókniakowatość zdarza się raz na około 2500 urodzeń. W roku 1986 schorzenie diagnozowano jako zespół Proteusza. Genetycznie uwarunkowana choroba, objawiająca się asymetrycznym przerostem tkanki skórnej i zaburzeniem rozwoju kości.

Człowiek słoń bohater filmu

Na podstawie biografii Josepga Merricka oparty był scenariusz filmu Davida Lyncha z 1980 rok, Człowiek słoń. Film opowiada historię życia głównego bohatera cierpiącego na Zespół Proteusza. Inaczej nazywa się tą chorobę zespołem Wiedemanna. Merricka wykorzystywano na różne sposoby. Występował w pokazach cyrkowych i ulicznych, był wielokrotnie prześladowany i piętnowany. Pod koniec życia trafił pod opiekę dr. Fredricka Trevesa. W role lekarza w filmie wcielił się Anthony Hopkins, który umieścił Merricka w szpitalu w Londynie, gdzie Merrick zmarł w wieku 38 lat.

Człowiek słoń naszych czasów

W Stanach Zjednoczonych mieszka Ed Port cierpi na nerwiakowłókniakowatość. Deformacja ta sprawia że 38 letni mieszkaniec Ohio nazywany jest przez niektórych człowiekiem słoniem. Mężczyzna z powodu dolegliwości, na jaką cierpi, wykluczony jest z wielu dziedzin życia społecznego. Choć wiele osób mu współczuje, wciąż nie ma pracy, bo nikt nie chce zatrudnić człowieka, którego wygląd nierzadko wzbudza grozę. Amerykanin ku własnemu rozgoryczeniu budzi też przerażenie wśród dzieci napotkanych na ulicy. Dzieci na wygląd Eda zaczynają ze strachu krzyczeć.

Ed przez jakiś czas korzystał z porad lekarskich. Był też poddawany operacjom, w trakcie których usuwano guzy powodujące zniekształcenie twarzy. Obecnie Ed nie może już liczyć na zabiegi, które chodź w małym stopniu poprawiały jego wygląd. Firmy ubezpieczeniowe nie chcą finansować kolejnych zabiegów medycznych. Twierdzą, że operacje poprawiające jego wygląd mają charakter zabiegów kosmetycznych. Ponieważ po kolejnych operacjach guzy i tak odrosną. W takiej sytuacji Ed jest bez szans na normalne życie w zdrowym społeczeństwie. Niestety to nie jest największy problem Eda ogromne zgrubienia na jego twarzy, przede wszystkim ograniczają pole widzenia i pogarszają słuch. Jak informuje serwis „The Morning Starr”, mężczyzna zaangażowany jest w prace na rzecz wielu fundacji, które mają na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat chorób takich jak nerwiakowłókniakowatość. Niedawno założył też swój własny serwis internetowy. Na stronie www.edneedsamiracle.com można zobaczyć film pokazujący, jak wyglądają codzienne zmagania Eda z twardą rzeczywistością. Znajdują się tam też niezbędne informacje dla osób chcących wspomóc go finansowo.

Kolejny człowiekiem cierpiącym na tą chorobę jest chińczyk Huang Chuncai. W jego przypadku jednak guzy rozrosły się do niewyobrażalnych rozmiarów. Jego przypadek całkowicie wyklucza go z normalnego życia. Zapadł na szczególną odmianę tej choroby „neurofibrome”. Jego choroba charakteryzuje się szczególnym rodzajem guzów pni nerwowych. Są bardzo trudne do leczenia. Zdarza się że wrastają do kanału kręgowego i narządów wewnętrznych co powoduje zniekształcenie kości i deformacje kończy. Lekarze z chińskiego szpitala przeprowadzili skomplikowaną operację, która pomoże zmienić jego życie. Z powodu swego wyglądu, przez całe życie był obiektem okrutnych żartów i odrzucenia społecznego. W Chinach i na świecie znany jest jako „człowiek słoń”.

Jak widać, nie można oceniać ludzi po wyglądzie. Najczęściej jest właśnie tak, że tacy ludzie pomimo choroby mają naprawdę wielką osobowość ale również talenty, których nie mogą ujawnić. Odrzuceni przez społeczeństwo żyją w swoim świecie.

http://zerotabu.pl, http://niewiarygodne.pl, http://www.czytadelko.com.pl, http://freeisoft.pl

Zobacz również:

  1. Najbardziej znane i udane przeszczepy twarzy
  2. Ludzie, którzy nie odczuwają bólu
  3. Człowiek kot – czyli jak upodobnić się do zwierzęcia
  4. Najdziwniejsze rzeczy znalezione w ciele człowieka




Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz