„Mieć piękny umysł” – recenzja

4 stycznia 2012, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Edward de Bono: „Mieć piękny umysł”
Edward de Bono to światowej renomy znawca mechanizmów umysłu ludzkiego. Sam mózg jest porównywany do komputera – obaj potrzebują odpowiedniego oprogramowania, by móc efektywnie pracować. Jego metody są tak proste i skuteczne, że sztuki myślenia może nauczyć się każdy. Pomysły de Bono coraz częściej stosowane są zarówno w szkołach, jak i w biznesie, by usprawnić tę jakże ważną sferę ludzkiej działalności.
Pod pojęciem „pięknego umysłu” nie kryje się fizyczna doskonałość, lecz to co na pierwszy rzut oka jest nieuchwytne. To potrzeba porozumienia się z rozmówcą na, w miarę możliwości, neutralnej płaszczyźnie, zaś konwersacja powinna być szczerą próbą zgłębienia tematu rozmowy. Jednocześnie należy podjąć wysiłek w kierunku zrozumienia logiki w stanowisku drugiego człowieka. Sztuką jest również odpowiednie analizowanie sytuacji i wyrażanie swoich myśli w sposób nikogo nie obrażający (zwłaszcza, gdy mamy zupełnie odmienne przekonania). Ta książka to zbiór porad z zakresu kreatywnego myślenia, bazujących na konkretnych przykładach, które niezwykle przystępnie ilustrują poruszane zagadnienia. Dzięki nim nauczysz się wyrażać siebie, by zabłysnąć w dyskusji. Zyskasz pewność, wyczucie sytuacji i otworzysz się na nowe idee. To tutaj poznasz krok po kroku jak efektywnie zgadzać się bądź nie i w jaki sposób sygnalizować różnice poglądów.
Zainteresowanie, jakie okazujesz, uzupełnia „bycie interesującym”. Jak zatem sprawić, by ludziom dobrze się z Tobą rozmawiało?  Możesz np. brylować zaskakującymi informacjami, których wyszukanie nie powinno nastręczać większych kłopotów. Rozdział o myśleniu lateralnym przekonuje, że kreatywność i nowe pomysły drzemią w każdym z nas. Staną się one także twoją umiejętnością i nawykiem, jeśli tylko zechcesz się ich nauczyć i będziesz je ćwiczył. Autor wskazuje sposoby zamierzonego kierowania uwagą i wyrabiania w sobie potrzeby znajdowania czegoś interesującego we wszelkich, nawet najbardziej prozaicznych tematach. Ale bycie interesującym rozmówcą to wciąż za mało. Musisz jeszcze być dobrym i szczerym słuchaczem. Uważne słuchanie może dostarczać innowacyjnych pomysłów. Tym samym dostajesz szansę na pozyskanie innego, alternatywnego sposobu postrzegania. Myślenie równoległe, tzw. „sześć  kapeluszy” z powodzeniem zastępuje argumentację, która wydaje się przy nim przestarzałą i nieefektywną metodą. Pozwala ono na wspólne zgłębianie tematu i zdecydowanie szybsze uzyskanie zadowalającego rozwiązania, co przy tradycyjnej argumentacji jest nie do przeskoczenia. Bardzo ważną częścią myślenia są koncepcje, które prowadzą do praktycznych rozwiązań w codziennym życiu. Emocje, uczucia wpływają na selektywne postrzeganie, wybór czy opinie. Główne wartości są na stałe zakodowane w naszych umysłach, pozostałe mogą zależeć od okoliczności. One także rzutują na podejmowane decyzje.
Nie wiesz jak zagaić rozmowę? Masz problem z wyrażeniem własnego zdania? Boisz się, że skompromitujesz się niekompetencją czy brakiem wiedzy na dany temat? A może doskwiera Ci wypalenie zawodowe i brak pomysłów? Rozwiązania tych i wielu innych kłopotów znajdziesz właśnie w tej publikacji. Poradnik de Bono jest zbiorem prostych i zarazem bardzo cennych uwag, które na dobre odmienią twoje życie i nadadzą mu zupełnie nowy wymiar. Nauczysz się: radzić sobie z dygresjami i odchodzeniem od tematu, wygłaszać opinie i odpowiednio je modyfikować, rozpoczynać towarzyskie pogawędki i właściwie kierować rozmową (zwłaszcza, gdy się nie klei), orientować się postawach swoich rozmówców (co może być przydatne w przewidywaniu toku ewentualnego finału dyskusji). Stosując rady autora będziesz potrafił badać, rozwijać i wyciągać coś interesującego z każdego przedmiotu rozprawy. Nie potrzebujesz pełnej i całkowitej wiedzy na jakiś temat, by go omawiać. Wszak nikt nie jest alfą i omegą we wszystkim. Korzystaj z przypuszczeń… i wyobraźni. Publikację tę polecam przede wszystkim tym, którzy uważają, że nie mają wiele do powiedzenia. Stańcie się kimś, komu nie można się oprzeć!

Agnieszka Sz.

Książkę poleca Wydawnictwo Studio EMKA – można kupić ją tutaj:

http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=347

Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza do recenzji –

Redakcja






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz