„Eremanta” – recenzja

3 stycznia 2012, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Joanna Skalska: „Eremanta”
Opowieść osnuta na legendzie o klątwie rzuconej na tytułową wieś, która jest potajemnie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Mieszkańcy Eremanty to ludzie żyjący w cieniu przeszłości, zatopieni w niej i przez to małomówni – by przypadkiem nie wypowiedzieć głośno słów, które tkwią w ich myślach i nie pozwalają się od siebie uwolnić. Ta społeczność, w której panuje tradycyjny podział ról w rodzinie – kobiety dbają o dom i wychowanie dzieci, a mężczyźni zajmują się jego utrzymaniem i dbają o gospodarstwo. Wszystko jednak odbywa się w nienaturalnej, długotrwałej ciszy. W tej magicznej opowieści spotykają się i wzajemnie przenikają również inne wątki – losy mieszkającej na obczyźnie tłumaczki Magdy i wielu innych młodych emigrantów, którzy w poszukiwaniu lepszego życia trafili do Wielkiej Brytanii. Czasy nam współczesne oraz reminiscencje z osławionego okresu PRL-u mieszają się z książką „Eremanta”, której tłumaczenia podejmuje się właśnie Magda. To więc także powieść o żmudnej pracy tłumacza, starającego się jak najbardziej wiernie oddać niuanse języka oryginału w swoim przekładzie.
Bohaterami „Eremanty” są m.in.: Ines, Pedro, Abigail. Żyją oni z dnia na dzień i nie potrzebują zbyt wiele do swej egzystencji – zbędne są im nawet pieniądze. Ich los jest skontrastowany z życiem współczesnych polskich emigrantów w Londynie. Są rozgoryczeni tym, że ojczyzna nie ma zbyt wiele do zaoferowania dobrze wykształconym ludziom. Frustracja miesza się u nich z nadzieją na lepsze czasy.
To opowieść o życiu w izolacji od świata zewnętrznego, o ograniczeniach narzuconych przez los i historię. Także o rozczarowaniu miłością i destrukcyjnej sile milczenia, które zabija uczucia i człowieczeństwo. Miłość ma tu wiele odcieni. Bohaterowie powieści szukają też własnej drogi i miejsca w świecie pełnym krzyżujących się – na dłużej lub tylko na chwilę – ludzkich losów.
Motyw tajemnicy przewija się tu w sposób ciągły – wśród niedopowiedzeń otrzymujemy jednak bogate portrety psychologiczne bohaterów.

Drugim atutem powieści jest umiejętność łączenia planów czasowych i kulturowych oraz sprawne pióro autorki, sprawiające, że książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością. polecam koneserom dobrej literatury, zmuszającej do refleksji.
Ada B.

Książkę poleca Wydawnictwo POWERGRAPH – można kupić ją tutaj:
http://www.powergraph.pl/eremanta
Dziękujemy Wydawnictwu za udział w naszej akcji i przekazanie egzemplarza do recenzji –

Redakcja






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Motyle w obiektywie
Gdzie one latają o tej porze roku? Ja ich w moich okolicach nie spotykam....
Motyle w obiektywie
https://w.fotka.com/024/123/2e6b905b31.jpg https://w.fotka.com/024/123/9ea41a32b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/830abd9232.jpg https://w.fotka.com/024/123/38604270b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/ebb4908516.jpg Rusałka Kratkowiec - Araschnia levana. Wiosenna szata barwna.
Błąd lekarski?
Nie bardzo wierzę , że coś nie działa bo to taki organizm....
Multicooker: Philipsa czy Redmonda?
Ja nie mam i jakoś żyję ☺