Przewlekłe zmęczenie – przyczyny i profilaktyka

8 września 2014, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Jesteś znużony? Apatyczny? Brakuje ci energii? Najchętniej cały dzień spędziłbyś na kanapie? Wciąż jesteś znużona, senna, masz mało energii? Być może to wina przepracowania. Przyczyną takiego stanu może być przepracowanie lub niesprzyjająca pogoda. Ale nie zawsze jest to takie proste. Chroniczne zmęczenie może być objawem poważnej choroby. Pamiętaj – jest łatwy sposób na pozbycie się problemu!

 

Zwykłe zmęczenie jest reakcją organizmu na obciążenie fizyczne i psychiczne. Zmęczenie jest całkiem normalną reakcją w przypadku, gdy przeżywamy obciążenie większe niż to, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Jednak nawet to zwykłe zmęczenie może być chorobliwe, gdy zmieni się w przewlekłe lub gdy przybiera ono szczególnie duże rozmiary i utrzymuje się zbyt długo.
Przewlekłe, trwające miesiącami zmęczenie, któremu towarzyszą fizyczne symptomy, takie jak bóle stawów, gardła, czy klatki piersiowej – tak objawia się choroba, z którą coraz częściej Polacy zgłaszają się do psychiatry. Przewlekłe zmęczenie to bardzo niebezpieczne zjawisko, bo wiele chorób zaczyna się niecharakterystycznymi objawami ogólnymi.

 

Stałe uczucie zmęczenia, problemy z koncentracja, senność, bóle mięśni – to podstawowe objawy zespołu przewlekłego zmęczenia (CFS) – schorzenia, na które cierpi coraz więcej osób i które nazywane jest chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Zalecane jest badanie profilaktyczne, gdy wyżej wymienione objawy powtarzają się regularnie.” – specjaliści z TIP (Towarzystwo Internistów Polskich )

Przedłużające się zmęczenie może być symptomem poważnego schorzenia. Wiele schorzeń rozwija się podstępnie. Często jedynym ich objawem jest brak sił. Chorobliwe zmęczenie może mieć cały wachlarz przyczyn. Warto skupić się na możliwych mechanizmach, które wyzwalają chorobliwe zmęczenie, by móc lepiej wykryć jego prawdziwe przyczyny.

Najczęstsze przyczyny chronicznego zmęczenia to:

– anemia
– zapalenie wątroby
– niewydolność nerek
– cukrzyca typu II
– zespół przewlekłego zmęczenia (ZPZ)
– kłopoty z tarczycą

Inne przyczyny chronicznego zmęczenia to także: Zaburzenia metaboliczne i endokrynologiczne, choroby zakaźne, choroby serca i płuc, skutki uboczne przyjmowanych leków, zespół bezdechu sennego, bezsenność, narkolepsja.

Specjalista radzi
Zmęczenie jest naturalnym stanem informującym nas o nadmiernej eksploracji organizmu. Jeśli jednak stan ten odczuwamy często i bez wyraźnej przyczyny, może być on sygnałem, że w naszym ciele dzieje się coś niedobrego.  Osoby narzekające na zmęczenie przez długi okres i rozpoznające u siebie inne objawy zespołu chronicznego zmęczenia powinny wykonać Test Obciążeń Organizmu. Lepiej nie ryzykować, test jest w stanie szybko wykryć prawdziwa przyczynę dolegliwości.”- Weronika Łapińska, specjalista Revitum.

Uczuciu zmęczenia często towarzyszą zaburzenia snu, obniżony nastrój, apatia. Jeśli ten stan się przedłuża, przestajemy sobie radzić z codziennymi obowiązkami. Przewlekłe zmęczenie, to częsty objaw różnych, poważnych stanów chorobowych. Mała świadomość wczesnych objawów, mogących zapowiadać chorobę, to jedna z przyczyn późnego ich rozpoznawania i o wiele mniej efektywnego leczenia.

Sprawdzone sposoby walki z ciągłym zmęczeniem:

1. Staraj się nie pić ani kawy, ani herbaty. Kofeina przyspiesza wydalanie magnezu, który dobrze wpływa na nasze samopoczucie. Zamiast filiżanki kawy wypij szklankę soku pomarańczowego. Twój organizm otrzyma drogocenną witaminę C, a jednocześnie ułatwisz mu przyswajanie żelaza.
2. Aktywność fizyczna. Wystarczy pół godziny dwa razy w tygodniu.
3. Odetchnij. Przez większość czasu nie korzystamy z pełnej pojemności płuc. Oddychamy szybko i płytko, tak jakbyśmy byli cały czas w stresie. Głębokie, spokojne oddechy dają przypływ energii.
4. Rutyna rodzi zmęczenie. Staraj się urozmaicać sobie plan dnia. Ograniczaj prace domowe do minimum.
5. Nie zapominaj o śniadaniu. To najważniejszy posiłek w ciągu dnia.
6. Zapewnij sobie odpowiednią dawkę witaminy B i C. Brak tych witamin sprawia, że czujemy się wyczerpani.
7. Staraj się wysypiać regularnie i na ile to możliwe długo, myśl optymistycznie. Nie przegrzewaj mieszkania.

Do szybkiego odnalezienia przyczyn ciągłego zmęczenia konieczne jest wykonanie Testu Obciążeń. Test określa stan całego organizmu, nie zwlekajmy więc i rozpoznajmy naszą dolegliwość nim będzie za późno. Test Obciążeń wskaże w jakiej kondycji jest nasz organizm, układ odpornościowy a także układy i narządy. Sprawdzi jakie obciążenia organizmu wpływają negatywnie na nasze samopoczucie. Co więcej w trakcie jednego testu, który trwa ok. 45 minut, jeżeli zajdzie taka potrzeba specjalista przeprowadzający test dokładnie wyjaśni i omówi wyniki. Dobierze indywidualną, naturalną kurację, która pomoże w odzyskaniu dobrego zdrowia i samopoczucia.

Autor: Andrzej Kopiecki

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Przewlekłe zmęczenie – przyczyny i profilaktyka

  1. avatar Karina pisze:

    Przez ponad dwa lata mnie to męczyło, a badania były bardzo dobre. Zmieniłam pracę i zaczęłam brać żeń- szeń, to panaceum na zmęczenie. Od jakiegoś czasu stosuję Gold żeń– szeń complex i czuję się wspaniale. Wcześniej zmęczenie ciągle mi doskwierało, a teraz mam mnóstwo energii i siły przez cały dzień, nawet po całym dniu pracy.

  2. avatar Alcia pisze:

    takie chroniczne zmeczenie moze byc przyczyna roznych chorob i nie musi byc spowodowane stresem. Wydaje mi sie ze w takich przypadkach najpiej przejsc kompleksowe badania – tak na wszelki wypadek. Znalazlam taki przeglad zdrowia w medicoverze i to mi sie wydaje rozsadna opcja przy przewleklym zmeczeniu

  3. avatar bella pisze:

    Niedobór witamin to najczęstsza przyczyna. Ponadto niemożność zaśnięcia wieczorem, przez co jakość snu się obniża. Zaczęłam brać na to suple o nazwie senmax i już po tygodniu odżyłam jak nigdy ^^

Dodaj komentarz