Leki na aukcjach w Allegro – nielegalne!

19 stycznia 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny
Główny inspektor farmaceutyczny kwestionuje legalność sprzedaży leków OTC w serwisie Allegro. W oficjalnym stanowisku GIF podkreśla, że obowiązujące przepisy nie dopuszczają możliwości złożenia zamówienia poprzez stronę internetową pośrednika, jakim w tym przypadku będzie Allegro.
Najpopularniejszy serwis aukcyjny w Polsce otworzył swoją platformę dla leków OTC. 10 stycznia 2011 roku uruchomiono specjalną zakładkę, w której ofertę leków bez recepty mogą zamieszczać apteki. Jak wyjaśniają twórcy portalu Allegro, sprzedaż leków na aukcjach internetowych to kolejny kanał ułatwiający dotarcie do pacjenta.
Leki bez recepty można w tej chwili kupić nie tylko w aptekach, ale w kioskach, sklepach czy stacjach benzynowych. Internet jest kolejnym oczywistym kanałem dystrybucji tych leków” – tłumaczy Patryk Tryzubiak, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Grupy Allegro.
Nowe, „farmaceutyczne” otwarcie w serwisie Allegro zostało poprzedzone weryfikacją dokumentów. Od 4 stycznia 2011 roku farmaceuci zainteresowani sprzedażą leków OTC w serwisie aukcyjnym mają możliwość przesłania do serwisu skanów pozwoleń na prowadzenie apteki. Na tej podstawie administratorzy nadają tzw. firmowym kontom status aptek. To daje placówkom zielone światło do umieszczania w swojej ofercie aukcji z lekami bez recepty. „Zależy nam na wysokim poziomie bezpieczeństwa w naszym serwisie. Dlatego kategoria Apteki będzie monitorowana przez nasz zespół” – dodaje Patryk Tryzubiak. Twórcy Allegro nie ukrywają, że udostępnienie sprzedaży leków OTC zostało poprzedzone dużym nakładem pracy. „Dołożyliśmy wszelkich starań, by usługa była kompletna i odpowiadała na potrzeby branży farmaceutycznej z jednej strony, a naszych użytkowników z drugiej. Na projekt złożyło się wiele elementów, m.in. musieliśmy przeprowadzić ekspertyzy prawne, prace programistyczne oraz analityczne. Szczególnie zależało nam na bezpieczeństwie oferty, dlatego nowa propozycja jest skierowana wyłącznie do aptek ogólnodostępnych” – podkreśla Magdalena Krukowska z Grupy Allegro. Serwis liczy, że ten kanał sprzedaży będzie niezwykle atrakcyjnym dla firm z branży farmaceutycznej.
Aktualnie serwis Allegro to 12,5 mln użytkowników i ok. 140 mln przedmiotów dostępnych każdego dnia. Wartość obrotów serwisu, czyli zakupów dokonanych przez użytkowników serwisu w 2009 roku była bliska 6,4 mld złotych.

STANOWISKO GIF:

Warunki prowadzenia sprzedaży wysyłkowej leków określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 marca 2008 roku w sprawie warunków wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza (Dz. U. Nr 60, poz. 374). Zgodnie z § 2 ust. 1 ww. rozporządzenia „Podstawą wydania produktu leczniczego z apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego, zwanych dalej „placówkami”, w ramach wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych jest zamówienie złożone:
1) w miejscu prowadzenia placówki;
2) telefonicznie;
3) faksem;
4) za pomocą poczty elektronicznej;
5) za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej placówki.”
Katalog ten enumeratywnie wymienia sposoby składania zamówienia na produkty lecznicze będące przedmiotem sprzedaży wysyłkowej. Biorąc pod uwagę fakt, iż zamówienie będzie dokonywane za pośrednictwem Allegro nie będą spełnione warunki przewidziane dla zamówienia produktu leczniczego. Jak wskazuje § 2 ust. 1 pkt 5 ww. rozporządzenia, formularz zamówienia musi być umieszczony na stronie internetowej placówki (apteki albo punktu aptecznego), a nie na stronie internetowej pośrednika pomiędzy sprzedającym a kupującym jakim jest Allegro. Formularz taki musi również spełniać wymogi, o których mowa w § 2 ust. 2.
Zgodnie z art. 109 pkt 10 ustawy z dnia 6 września 2001 roku – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271, z późn. zm.) do zadań Inspekcji Farmaceutycznej należy w szczególności prowadzenie rejestru aptek ogólnodostępnych i szpitalnych oraz punktów aptecznych. Rejestry aptek i punktów aptecznych znajdują się na stronach wojewódzkich inspektoratów farmaceutycznych, które zobligowane są do prowadzenia tych rejestrów. W związku z powyższym, każdy zainteresowany ma możliwość weryfikacji, czy dana apteka lub punkt apteczny posiada zezwolenie.
Główny Inspektor Farmaceutyczny w razie stwierdzenia naruszeń dotyczących obrotu produktami leczniczymi, także dotyczących sprzedaży wysyłkowej, podejmie odpowiednie działania. Jednakże zauważyć należy, iż bezpośredni nadzór nad aptekami i punktami aptecznymi sprawuje właściwy miejscowo wojewódzki inspektor farmaceutyczny i to ten organ będzie prowadził w pierwszej instancji postępowanie dotyczące naruszenia wymagań prowadzenia sprzedaży wysyłkowej przez apteki i punkty apteczne znajdujące się na terenie właściwego województwa.
Zwrócić należy również uwagę, iż przywołane na wstępie rozporządzenie zawiera szczegółowe wymagania dotyczące takich aspektów sprzedaży wysyłkowej jak: zapakowanie przesyłanego leku, warunków transportu leku, konieczności zatrudniania farmaceuty lub technika farmaceutycznego z dwuletnim stażem odpowiedzialnego za prawidłową realizację sprzedaży wysyłkowej czy dostosowania lokalu do prowadzenia takiej działalności. Aby można było uznać, iż obrót produktami leczniczymi sprzedawanymi wysyłkowo prowadzony jest prawidłowo muszą zostać spełnione wszystkie wymagania stawiane w rozporządzeniu.
Podsumowując, stwierdzić należy, iż sprzedaż wysyłkowa produktów leczniczych, poprzez serwis internetowy Allegro w świetle obowiązujących przepisów jest niedopuszczalna. Cytowane rozporządzenie wskazuje na dopuszczalne formy składania zamówienia, żadna z tych form nie umożliwia kupującemu złożenia zamówienia poprzez stronę internetową pośrednika, jakim w tym przypadku będzie Allegro.
Za: Puls Medycyny, styczeń 2011.




Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz