URODA I ZDROWIE

Niebezpieczne słodziki

19 sierpnia 2013, dodał: Redakcja

Słodziki dodawane do paszy dla świń!Nie chodzi tu o jakąś dietę cud dla świń. Miłośnicy dań mięsnych też nie zalecają trzodzie trzymania linii.

Słodziki są dodawane do pasz, którymi karmione są świnie. Zwiększają one apetyt, który jest ważny na etapie tuczenia świń. Słodziki przyspieszają przybieranie masy u świń. Gdy organizm dostaje sygnał, że coś słodkiego pojawiło się, wysepki beta Langerhansa  w trzustce zaczynają produkować insulinę. Zwiększona produkcja insuliny stymuluje szybkie wykorzystywanie glukozy przez komórki (przyspieszenie utleniania w komórkach). Organizm pobudza syntezę glikogenu w wątrobie i mięśniach. Dochodzi do zamiany glukozy na tłuszcze i białka. Spada poziom cukry we krwi, a wzrasta uczucie głodu.
Insulina działa antagonistycznie do glukagonu. Hormony te działają na zasadzie sprzężenia zwrotnego podobnie jak parathormon i kalcytonina, które regulują poziom wapnia we krwi.
Właśnie na tej podstawowej wiedzy z biologii Amerykanie ponad 10 lat temu zaczęli stosować słodziki jako dodatek do pasz. Także w rozporządzeniach Unii Europejskiej odnośnie pasz można znaleźć na ten temat ciekawe informacje.
Jeżeli produkty reklamowane są jako te, które nie zawierają białego cukru, nie znacz, że nie zawierają innych cukrów.  W takich reklamach producenci chcą najczęściej powiedzieć, że ich produkty nie zawierają cukru buraczanego czy trzcinowego, czyli najpopularniejszych odmian cukrów jadalnych spożywanych na świecie. Odwracając w ten sposób uwagę od innych dodatków słodzących. Trzeba jednak wiedzieć, że jest wiele słodzików, zarówno tych naturalnych, jak i otrzymywanych syntetycznie.
Często produkty light zawierają, np. aspartam. Asprtam jest to ester metylowy. Organiczny związek chemiczny należący do grupy słodzików stanowiących intensywne środki słodzące. Można go odnaleźć na coca – coli light pod kodem oznaczonym – E 951, a także w paszach dla zwierząt.
Zatem drogie panie radzimy zagłębić się w temacie słodzików, a także produktów light przed wprowadzeniem ich do diety, bo mogą czasami być bardziej heavy niż wam się wydaje.

autor:  A.Zys

Zobacz również:

 1. Czym zastapić cukier? Najbardziej znane zamienniki
 2. Czy żucie gumy powoduje spadek wagi?
 3. Sztuka picia kawy
 4. Miód na serce
 5. Czy cukier jest nam potrzebny?

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Niebezpieczne słodziki

 1. avatar MK pisze:

  Ja od poczatku nie ufałam słodzikom
  jak słodze to tylko naturalnym miodem pszczelim
  sprobujcie np takiego miodu o smaku malinowym do słodzenia- pycha z zdrowy i bezpiecny ( HOBEE do kupienia w marketach )

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

5G Challenges
https://www.fieldengineer.com/blogs/how-to-tackle-challenges-while-implementing-5g
5G Challenges
5G is the latest technology soon to be sweeping the world. Consumers are...
Test ciążowy
Ach te testy ciążowe! :D Sama się zastanawiałam czy test ciążowy może się mylić,...
Oczyszczanie twarzy
u mnie dużym problemem były rozszerzone pory, ale zdecydowałam się na laserowy zabieg,...