Kwas tłuszczowy DHA wspiera kobiety w ciąży chorujące na cukrzycę

19 października 2016, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

 

Kobiety chorujące na cukrzycę ciążową i cukrzycę typu 2 w czasie ciąży powinny być pod stałą opieką lekarza i modyfikować swoją dietę zgodnie z jego zaleceniami. Oprócz wprowadzenia zmian w diecie warto zgodnie z najnowszymi rekomendacjami ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego stosować dobry suplement z kwasem tłuszczowym omega-3 DHA (kwas dokozaheksaenowy). Składnik ten ma udowodnione działanie zmniejszające ryzyko porodu przedwczesnego, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży chorujących na cukrzycę.

mumomega_packshot

Cukrzyca w ciąży

U każdej kobiety w czasie ciąży może rozwinąć się cukrzyca ciążowa, czyli nietolerancja węglowodanów wywołana zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w czasie ciąży. Prawidłowy poziom cukru we krwi przed ciążą nie wyklucza zachorowania na cukrzycę ciążową. Ryzyko zachorowania wzrasta w przypadku kobiet z nadwagą, wraz z wiekiem i w przypadku kolejnej ciąży. Problem dotyczy około 2-4 procent ciężarnych i jest najczęściej rozpoznawany w II trymestrze ciąży. Niestety u wielu kobiet cukrzyca ciążowa przebiega bezobjawowo. Objawy, które powinny wzbudzić czujność przyszłej mamy to silne pragnienie, częste oddawanie moczu, zmęczenie mimo braku wysiłku, napady głodu. Nieleczona cukrzyca ciążowa może doprowadzić do śmierci dziecka, co jeszcze kilkanaście lat temu było częste. Może wywołać także inne negatywne skutki np. poród przedwczesny, zgon wewnątrzmaciczny lub makrosomię, czyli nadmierną wagę dziecka, co może spowodować długi i trudny poród. Dzieci matek, które chorowały na cukrzycę ciążową, częściej cierpią na niedojrzałość układu oddechowego i mimo porodu w terminie w niektórych przypadkach mogą wymagać korzystania z respiratora.

36509560 - maternity is love

Leczenie cukrzycy ciążowej wymaga kontroli u specjalisty – lekarza diabetologa z Poradni Diabetologicznej, który pomoże rozpisać dietę, zleci odpowiednio często kontrole poziomu cukru oraz zinterpretuje ich wyniki. Pierwszym krokiem jest zmiana diety, ograniczenie cukrów prostych np. słodyczy i kontrola poziomu cukru w domu przy pomocy glukometru. Dieta w cukrzycy ciążowej jest oparta o podobne zasady, co dieta cukrzycowa, oprócz liczby kalorii, których ilość jest większa u  kobiety w ciąży.

 

W przypadku kobiet chorujących na cukrzycę już przed zajściem w ciążę, niezbędnym czynnikiem jest wdrożenie leczenia i samokontroli w okresie przed poczęciem. Pozwoli to na utrzymywanie stężenia glukozy we krwi w granicach normy. U kobiet ciężarnych chorujących na cukrzycę istnieje wyższe ryzyko powstawania wad wrodzonych płodu i poronień. Kobiety chorujące na cukrzycę powinny planować ciążę, aby od poczęcia móc kontrolować poziom cukru we krwi, ponieważ nieprawidłowe stężenie glukozy we krwi może upośledzać tworzenie się organów płodu.

Stosowanie kwasu tłuszczowego DHA zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu

U kobiet ciężarnych chorujących na cukrzycę częściej dochodzi do przedwczesnego porodu. Porody przedwczesne są przyczyną aż 70% śmierci noworodków, u których nie stwierdzono wad wrodzonych. Poród przedwczesny zwiększa także ryzyko wystąpienia niepełnosprawności u dziecka, dotyczy to nawet do 50% wcześniaków.

Do najważniejszych korzyści ze stosowania kwasu tłuszczowego DHA w czasie ciąży można zaliczyć zmniejszenie ryzyka porodu przedwczesnego przed 34 tygodniem ciąży. W 2013 roku zostało opublikowane przełomowe badanie, które udowodniło, że stosowanie dawki 600 mg DHA w drugiej połowie ciąży zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego. W grupie kobiet stosujących kwas tłuszczowy DHA tylko 0,6% dzieci urodziło się przed terminem, natomiast w grupie kobiet otrzymujących preparat nieaktywny (placebo) wskaźnik porodów przedwczesnych wyniósł aż 4,8%. Suplementacja kwasu tłuszczowego DHA przyniosła również dodatkowe korzyści m.in. dłuższy czas trwania ciąży, większy obwód głowy dziecka, większy ciężar i długość ciał noworodków. Suplement diety z kwasami omega-3 i omega-6 – Mumomega został przebadany między innymi pod kątem zmniejszania ryzyka porodu przedwczesnego. W grupie matek z cukrzycą typu 2 przyjmujących suplement diety Mumomega zaobserwowano mniej porodów przedwczesnych niż w grupie kobiet stosujących placebo.

Korzyści z suplementacji kwasu tłuszczowego DHA w cukrzycy ciążowej

Niski poziom kwasu tłuszczowego DHA we krwi pępowinowej jest skorelowany z upośledzoną wrażliwością płodu na insulinę i może powodować programowanie skłonności do cukrzycy typu 2 u dzieci matek chorujących na cukrzycę ciążową. W innym badaniu naukowcy  analizowali skutki niskiego poziomu kwasu tłuszczowego DHA we krwi pępowinowej u dzieci matek chorujących na cukrzycę ciążową w porównaniu do grupy kontrolnej, w której były dzieci zdrowych kobiet. Dzieci kobiet chorujących na cukrzycę ciążową w wieku 6. miesięcy po urodzeniu uzyskały niższą punktację w testach psychomotorycznych i umysłowych . Badacze podsumowują, że niskie poziomy DHA w osoczu krwi pępowinowej u tych dzieci mogą wpływać na rozwój ich układu nerwowego.

Kwas tłuszczowy DHA powinny stosować wszystkie kobiety w ciąży, ponieważ zmniejsza on ryzyko przedwczesnego porodu, jak również jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. DHA można w łatwy sposób uzupełnić poprzez suplementację diety matki.

Kwas tłuszczowy omega-3 DHA – niezbędny suplement dla kobiet planujących ciążę oraz będących w ciąży

Kwas tłuszczowy DHA jest niezastąpiony w diecie kobiet w ciąży i planujących ciążę. Odpowiedni poziom DHA ma wpływ na rozwój umysłowy i koordynację ruchową dzieci. Około 60% masy mózgu zbudowane jest właśnie z lipidów. Odpowiednia dieta lub stosowanie dobrego suplementu w czasie ciąży może zwiększyć poziom inteligencji dziecka, dlatego warto podczas ciąży uzupełnić dietę o kwasy tłuszczowe DHA i AA (kwas arachidonowy). Kwas DHA wpływa na rozwój oczu i ostrość widzenia niemowląt, przyczynia się także do zmniejszenia ryzyka wystąpienia alergii u niemowląt. Suplementacja kwasu tłuszczowego DHA w czasie ciąży pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia obniżonego nastroju w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Wszystkie te dodatkowe korzyści powodują, że kwas tłuszczowy DHA jest niezbędną częścią suplementacji diety każdej przyszłej mamy. Kwas tłuszczowy DHA warto stosować minimum 3 miesiące przed poczęciem, aby uzupełnić jego niedobory.

Czy w Twojej diecie jest wystarczająca porcja kwasów omega-3?

Odpowiednią ilość kwasów omega-3 powinno zapewnić spożycie dwóch porcji tłustych ryb tygodniowo. Niestety smażenie i gotowanie ryb niszczy kwasy omega-3. Musimy także zaplanować posiłki, kupić świeżą rybę i poświęcić czas na jej przygotowanie. Obawy budzi poziom toksyn i metali ciężkich w kupowanych rybach. Wszystkie te trudności powodują, że Polacy dostarczają z dietą przeciętnie zaledwie połowę zalecanej dawki kwasów omega-3. Dotyczy to także kobiet w ciąży i karmiących piersią, co wpływa negatywnie na rozwój płodu i niemowlęcia. Niedobór kwasów omega-3 jest obserwowany przez badaczy od 40 lat na całym świecie. Prawdopodobnie jest to główna przyczyna wzrostu ilości chorób zapalnych w społeczeństwach krajów zachodnich. Codzienną porcję kwasów omega-3 może zapewnić dobry suplement, który w prosty sposób uzupełni ten dobroczynny składnik w diecie przyszłych mam i kobiet karmiących piersią.

Jak zmodyfikować swoje odżywianie w czasie ciąży?

Kobieta chorująca na cukrzycę powinna swoją dietę skonsultować z lekarzem prowadzącym. W czasie ciąży nie należy wprowadzać drastycznych zmian odżywiania, na przykład diet odchudzających. Z drugiej strony nie trzeba też jeść za dwoje. Dobrym wyborem będzie zwiększenie porcji warzyw, a ograniczenie ilości zjadanych słodyczy. Warto zwrócić uwagę, by najważniejsze składniki takie jak białka, zdrowe tłuszcze i węglowodany znalazły się w każdym posiłku. Jadłospis powinien zawierać różne produkty, w tym kolorowe warzywa i owoce, ponieważ każdy z pięciu kolorów warzyw i owoców to efekt zawartości różnych składników odżywczych. Owoce nie są wykluczone z diety osoby z cukrzycą, należy jedynie kontrolować wielkość porcji oraz unikać owoców o wysokiej zawartości węglowodanów np. bananów, winogron, ananasów, a także słodzonych owoców z puszki i dżemów owocowych.

Kobiety odżywiające się w zbilansowany sposób w większości przypadków nie muszą stosować preparatów multiwitaminowych. Dla pewności w porozumieniu z lekarzem wykonaj odpowiednie badania. Składniki, które powinny być uzupełniane przez wszystkie kobiety w ciąży to kwas foliowy i kwasy tłuszczowe omega-3. Kwasy omega-3 są niezbędne w czasie dziewięciu miesięcy życia płodowego, a potem w okresie wzrostu niemowlęcia. Mają także dobroczynny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie matki po ciąży. Uzupełnienie witamin i składników mineralnych to proste zadanie, wystarczy zwiększyć ilość warzyw i owoców w posiłkach. Natomiast dostarczenie kwasów omega-3 nawet ze zbilansowaną dietą jest trudne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kwasów omega-3 w formie suplementu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając preparat z kwasami omega-3?

Kupując suplement z kwasami omega-3, warto sprawdzić kwestie takie jak bezpieczeństwo, przyswajalność, skład i ilość substancji aktywnej w kapsułce. Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pozytywnie oceniają preparat Mumomega w kapsułkach, przeznaczony dla kobiet, które planują lub są w ciąży oraz dla mam karmiących piersią.

Bogaty skład z czterema kwasami tłuszczowymi

W składzie Mumomega znajdziemy aż cztery kwasy tłuszczowe – dwa z grupy omega-3 (kwasy tłuszczowe DHA i EPA – kwas eikozapentaenowy) oraz dwa z grupy omega-6 (kwasy tłuszczowe AA – kwas arachidonowy i GLA – kwas gamma-linolenowy).

Dostarczanie odpowiedniej porcji kwasu tłuszczowego DHA ma wpływ na budowę mózgu i komórek nerwowych. Dla rozwoju dziecka oprócz kwasów tłuszczowych omega-3 niezbędne są także kwasy omega-6 m.in. AA. Są one zawarte w mleku kobiecym. Mumomega jako jedyny preparat na polskim rynku dostarcza zbilansowaną kombinację kwasów omega-3 i omega-6, co zabezpiecza równowagę metaboliczną kwasów tłuszczowych. Dostarczanie samego DHA może być niewystarczające do zapewnienia odpowiednich korzyści dla płodu ze względu na możliwe zaburzenia przemian metabolicznych kwasów tłuszczowych.

Ważna jest duża porcja kwasu omega-3 DHA

Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego rekomendują przyjmowanie od 600 mg do 1000 mg omega-3 DHA u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących. Wystarczą więc dwie lub trzy kapsułki Mumomega dziennie, by zapewnić odpowiedni poziom DHA. Jest to jedna z najwyższych porcji DHA w 1 kapsułce wśród produktów dostępnych na polskim rynku.

Suplementacja witamin A i D musi odbywać się pod indywidualną kontrolą lekarza, dlatego Mumomega nie zawiera tych witamin. Nie zawiera również innych minerałów i witamin (niewielka ilość naturalnie pozyskiwanej witaminy E wykorzystywana jest jako przeciwutleniacz).

Sprawdź przyswajalność kwasu omega-3 DHA

Wysoka ilość składnika aktywnego w kapsułce nie gwarantuje, że zostanie ona rzeczywiście przyswojona. Warto sprawdzić, czy dany suplement jest dobrze przyswajany. Jako jedyny preparat z omega-3 i omega-6 na polskim rynku suplement diety Mumomega został sprawdzony w badaniu przyswajalności DHA. Potwierdziło ono, że DHA zawarte w preparacie jest bardzo dobrze przyswajane i przez matkę, i przez dziecko. W grupie kobiet przyjmujących Mumomega poziom DHA w błonie komórkowej krwinek czerwonych w trzecim trymestrze ciąży był wyższy o ponad 50% w porównaniu do wartości DHA w pierwszym trymestrze ciąży, natomiast u kobiet przyjmujących nieaktywny preparat (placebo), nie zmienił się on w sposób istotny statystycznie. DHA z Mumomega dobrze penetruje przez barierę łożyskową (tu bardzo ważną rolę odgrywa kwas tłuszczowy omega-3 EPA (kwas eikozapentaenowy) wspomagający transport, EPA jest również obecny w Mumomega), o czym świadczy znacząco wyższy poziom DHA we krwi pępowinowej u dzieci kobiet przyjmujących Mumomega.

Przyswajalność kwasów omega-3 zależy od ich formy – naturalnej lub syntetycznej. Naturalne trójglicerydy są lepiej przyswajane niż formy syntetyczne. Tego typu informacja nie jest zazwyczaj zamieszczana na opakowaniu suplementu diety, ponieważ nie wymaga tego prawo. Dlatego konsumenci często nie wiedzą, że jest to ważna kwestia. W preparacie Mumomega znajdziemy tylko naturalne formy kwasów tłuszczowych. Stosując Mumomega, mamy więc pewność, że DHA rzeczywiście jest przyswajane przez organizm matki i dziecka.

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zaleca stosowanie kwasu tłuszczowego omega-3 DHA u kobiet w okresie przed planowanym zajściem w ciążę, w czasie trwania ciąży oraz podczas laktacji. Mumomega to pierwszy preparat z kwasami tłuszczowymi na polskim rynku, który otrzymał Pozytywną Opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Czystość składników i bezpieczeństwo stosowania

Jedzenie ryb przez kobiety w ciąży niesie ryzyko zatrucia toksycznymi metalami ciężkimi. Problem ten rozwiązuje zastosowanie sprawdzonego suplementu z kwasami omega-3 i omega-6. Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte są m.in. w mięśniach ryb. Morza południowe, skąd pochodzą ryby wykorzystywane do produkcji suplementu Mumomega, są uznawane za jedne z najczystszych. Producent Mumomega przykłada dużą wagę do czystości surowca. Każda partia Mumomega jest sprawdzana przez niezależne laboratorium pod kątem toksyn takich jak dioksyny, PCB czy rtęć. Podczas produkcji preparatu stosowane są standardy farmaceutyczne.

Preparat Mumomega to również źródło wysoko biodostępnego kwasu gamma-linolenowego (GLA) z grupy kwasów omega-6. Jest on pozyskiwany z tłoczonego na zimno, organicznie uprawianego wiesiołka. Dzięki uprawie organicznej mamy gwarancję czystości surowca i braku jakichkolwiek sztucznych środków chemicznych i pestycydów. Uprawa organiczna zwiększa również zawartość składników aktywnych w roślinach, w porównaniu do uprawy tradycyjnej. Długą trwałość produktu gwarantuje roślinna witamina E zastosowana jako antyutleniacz. Produkt nie zawiera dodatków smakowych, środków barwiących i sztucznych składników.

Mumomega dostępny jest w dobrych aptekach. Koszt 1 opakowania (30 kapsułek) to ok. 49,90 zł.

Więcej informacji dla kobiet w ciąży m.in kalkulator diety, badania, konkurs, indywidualną kartę ciążową i ciekawe niezbędniki znajdziesz na stronie www.mumomega.pl.

 

Literatura

Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie zastosowania kwasów omega-3 i omega-6 [Mumomega, producent EQUAZEN] w diecie kobiet ciężarnych i karmiących. Warszawa, 25 sierpnia 2009 r.

Min Y. et al. Effect of Docosahexaenoic Acid-Enriched Fish Oil Supplementation in Pregnant Women with Type 2 Diabetes on Membrane Fatty Acids and Fetal Body Composition. Double- Blinded Randomized Placebo-Controlled Trial. Journal Diabetic Medicine, November 2014, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24925713.

Rekomendacja PTG w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, Ginekologia Polska 5/2014

Willatts P et al. Effect of long-chain polyunsaturated fatty acids in infant formula on problem solving at 10 months of age. Lancet 1998; 352(9129):688-691

Jacobson JL et al. Beneficial effects of polyunsaturated fatty acids on infant development: evidence from the Inuit of Arctic Quebec. The Journal of Pediatrics 2008; 152 (3): 356-364

Birch EE et al. A randomized controlled trial of long chain polyunsaturated fatty acid supplementation of formula in term infants after weaning at 6 wk of age. Am J Clin Nutr 2002; 75(3): 570-580

Jorgensen MH et al. Is there a relation between docosahexaenoic acid concentration in mothers’ milk and visual development in term infants? J Pediatr Gastroenterol Nutr 2001; 32(3): 293-296

Williams C. Stereoacuity at age 3.5 y in children born full-term is associated with prenatal and post natal dietary factors: a report from population-based cohort study. Am J Clin Nutr 2001; 73(2): 316-322

De Vriese SR et al. Lowered serum n-3 polyunsaturated fatty acid (PUFA) levels predict the occurrence of postpartum depression: Further evidence that lowered n-PUFAs are related to major depression. Life Sciences 2003; 73: 3181-3187

Freeman MP et al. Randomized dose-ranging pilot trial of omega-3 fatty acids for postpartum depression. Acta Psychiatr Scand 2006; 113: 31-35

Hibbeln JR. Seafood consumption, the DHA content of mothers’ milk and prevalence rates of postpartum depression: a cross-national, ecological analysis. J Affective Disorders 2002; 69: 15-29

Otto SJ et al. Increased risk of postpartum depressive symptoms is associated with slower normalization after pregnancy of the functional docosahexaenoic acid status. PLEFA 2003; 69: 237-243

Su KP et al. Omega-3 fatty acids for major depressive disorder during pregnancy: results from a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. J Clin Psychiatry 2008; 69(4): 633-634

Carlson SE, Colombo J, Gajewski BJ, [et al.]. DHA supplementation and pregnancy outcomes. Am J Clin Nutr 2013, 97 (4), 808-815

Zhao JP, Levy E, Fraser WD, Julien P, Delvin E, Montoudis A, Spahis S, Garofalo C, Nuyt AM, Luo ZC. Circulating docosahexaenoic acid levels are associated with fetal insulin sensitivity. PLoS One. 2014 Jan 13;9(1):e85054. doi: 10.1371/journal.pone.0085054. eCollection 2014.

Zornoza-Moreno M, Fuentes-Hernández S, Carrión V, Alcántara-López MV, Madrid JA, López-Soler C, Sánchez-Solís M. Larqué E. Is low docosahexaenoic acid associated with disturbed rhythms and neurodevelopment in offsprings of diabetic mothers? Eur J Clin Nutr. 2014 Aug;68(8):931-7. doi: 10.1038/ejcn.2014.104. Epub 2014 Jun 11.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz