Kto jest narażony na zawał serca?

28 lutego 2012, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wyeliminuj błędy w profilaktyce zawałowej!

Ostatnie badania TNS OBOP wskazują, że aż 40% respondentów uważa, że znajduje się w grupie objętej ryzykiem zawału serca. Jako powód wymieniają obciążenie genetyczne, wysokie ciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu oraz nadmiar stresu w życiu. Pomimo iż dwie trzecie ankietowanych deklaruje, że stara się dbać o serce, znaczna większość nie przestrzega właściwie skomponowanej diety, źle dobiera ćwiczenia fizyczne, nie stosuje suplementacji i nie radzi sobie ze stresem.


Ulubiona ryba? – Kotlet schabowy!

Ponad połowa Polaków nie wyobraża sobie obiadu bez mięsa. Nasze przyzwyczajenia żywieniowe zdradzają też skłonność do obfitego polewania wszystkiego zawiesistymi sosami, zabielanymi mąką lub śmietaną. Jeszcze bardziej zatrważające jest upodobanie sobie kolejnego wroga układu krwionośnego – soli. Prawie 70% ankietowanych deklaruje bowiem uwielbienie dla bardzo dobrze dosolonych potraw. Jeżeli do tego dodamy spożywanie alkoholu oraz brak ryb w jadłospisie, mamy idealny przepis na dietę sprzyjającą zawałowi serca. To właśnie dobrze zbilansowana dieta jest podstawą zdrowia! Na początek wystarczy ograniczyć spożywanie soli, zwiększyć ilość warzyw i owoców w codziennym menu, a tłuszcze czerpać przede wszystkim z ryb i orzechów. Ciężkie sosy mięsne z powodzeniem zastąpią natomiast lekkie dressingi jogurtowe z dodatkiem świeżych ziół i przypraw. Zbawiennie na zdrowie działa także błonnik, który znajduje się we wszystkich nieoczyszczonych zbożach.

Po schodach marsz!

Lepiej od menu statystycznego Polaka wygląda jego aktywność fizyczna. Ponad 40% uczestników badania przeprowadzonego przez ARC Media ćwiczy przynajmniej raz w tygodniu, a 30% deklaruje uprawianie sportu w ogóle. Jest to o 10% lepszy wynik od tego sprzed czterech lat. Najczęściej wybierane są indywidualne dyscypliny takie jak jazda na rowerze czy bieganie. Warto jednak zaznaczyć, że ćwiczenia powinny być odpowiednio dopasowane – przykładowo przy problemach z ciśnieniem niewskazane jest przemęczanie się. Nie powinno się także od razu wskakiwać na bieżnię, kiedy ze sportem nie miało się wcześniej wiele do czynienia. Na początek wystarczą proste czynności jak wchodzenie po schodach czy… częstsze sprzątanie. Po właściwe ćwiczenia aerobowe należy udać się do specjalisty.

Optymalne wspomaganie

Oprócz dopasowania diety i ćwiczeń, warto pomyśleć o dodatkowym wsparciu na drodze do zdrowego serca. Wchłanianie przez organizm witamin i składników mineralnych z pożywienia jest bowiem kwestą indywidualną i niektórzy muszą zażywać preparaty zdrowotne, dzięki którym zapewnią sobie ich optymalną ilość. Poza tym – szczególnie na początku wprowadzania zmian w stylu życia – niezwykle trudno jest ułożyć dietę zapewniającą kompleks składników odżywczych. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów wspomagających, które mogą nam pomóc. Przy wyborze należy się kierować składem produktu – powinien zawierać wyłącznie naturalne surowce. Ważna jest też opinia tych, którzy go już stosowali, dlatego warto poszukać wypowiedzi internautów oraz sprawdzić czy pokrywają się z obietnicami producenta. Niezwykle istotne są także metody produkcji. Przykładowo, opracowany przez naukowców proces jonizacji owoców (czyli zwiększania liczby jonów odpowiedzialnych za korzystne dla zdrowia parametry i wchłanialność witamin) znajduje zastosowanie na rynku produktów funkcjonalnych. Jak dotąd jedynym preparatem czerpiącym z tej technologii jest ALFA NECTAR, który łącząc dobroczynne właściwości poddanych jonizacji owocom aronii i czarnej porzeczki, jest w stanie zapewnić kompleks składników odżywczych wspomagających dobre funkcjonowanie serca.

Nie ignoruj sygnałów!

Nawet jeżeli prowadzimy zdrowy tryb życia i stosujemy odpowiednią suplementację, nie wolno ignorować nawet najmniejszych zmian w organizmie. Jeżeli mamy zadyszkę, szybciej się męczymy – skonsultujmy się z lekarzem. Absolutnie nie należy też bagatelizować zdenerwowania. Stres bowiem jest jednym z największych sprzymierzeńców chorób układu krwionośnego, warto więc zainteresować się metodami, które pomogą opanować nam nasze zdenerwowanie. Dobrym pomysłem jest wygospodarowanie dosłownie kilku minut w ciągu dnia, które przeznaczone na wyciszenie i zrelaksowanie z pewnością wpłyną zbawiennie na serce. Istotne jest również regularne wykonywanie pomiaru ciśnienia oraz poziomu cholesterolu we krwi, jak również znajdowanie się pod stałą opieką lekarza.

Ilona Ismaiłowa, ekspert z branży health & wellness.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz