Kosmetyki naturalne – 11 faktów i mitów

8 maja 2021, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne – mity i fakty

Kosmetyki naturalne, jak sama nazwa wskazuje, w większości powstają z naturalnych składników, co sprawia, że ten rodzaj preparatów stale zyskuje na popularności. W ofercie sklepów można znaleźć ekologiczne kosmetyki do codziennej pielęgnacji ciała i twarzy, a ich cechy znacznie różnią się od cech kosmetyków zawierających w sobie sztuczne substancje. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naturalnych kosmetykach i poznać najpopularniejsze fakty i mity na ich temat!

Naturalne kosmetyki – czym się wyróżniają?

Kosmetyki naturalne to takie, które powstały na bazie składników pochodzenia roślinnego lub mineralnego. Nie znajdziemy w nich sztucznych barwników, substancji zapachowych, pochodnych ropy naftowej czy parabenów i konserwantów.

W większości przypadków producenci kosmetyków naturalnych do pielęgnacji i mycia ciała wykorzystują oleje roślinne i mineralne, ekstrakty ziołowe lub olejki eteryczne. Z tego też względu produkty znajdują wielu zwolenników, szczególnie wśród osób zmagających się z uczuleniami na niektóre składniki wykorzystywane do większości kosmetyków sztucznych.

Spośród najczęściej wybieranych preparatów na bazie roślin i minerałów wyróżniamy m.in. naturalne kremy do pielęgnacji twarzy, olejki do demakijażu, balsamy nawilżające, czy naturalne hydrolaty. Stale rosnąca popularność preparatów sprawia, że kosmetyki naturalne można już coraz częściej ujrzeć nie tylko w internecie, ale także na sklepowych półkach.

Fakty i mity na temat naturalnych kosmetyków

Wraz ze wzrostem popularności stosowania naturalnych kosmetyków pojawiło się wiele pytań, faktów i mitów na ich temat. Co więc można przeczytać o produktach i które informacje są mitem, a które prawdą?

#1 Kosmetyki naturalne mogą być testowane na zwierzętach – MIT!

Aby kosmetyk mógł być nazwany naturalnym, nie może on być testowany na zwierzętach ani zawierać w sobie składników pochodzenia zwierzęcego. Wyjątkami są miód, pyłek pszczeli i kilka innych składników, które pozyskuje się bez cierpienia zwierząt.

#2 Kosmetyki naturalne nie przynoszą takich efektów jak kosmetyki syntetyczne – MIT!

Naturalne kosmetyki do twarzy i ciała zawierają w sobie składniki będące naturalnymi odpowiednikami składników syntetycznych. Oznacza to, że kosmetyki z naturalnym składem mogą pełnić dokładnie te same funkcje jak preparaty zawierające w sobie konserwanty, parabeny czy sztuczne barwniki. Poszukując więc idealnego kosmetyku, warto stawiać na naturalne produkty, gdyż ich działanie nie różni się znacznie od działania sztucznych preparatów.

#3 Kosmetyki naturalne są droższe od syntetycznych – MIT!

Wiele osób błędnie myśli, że kosmetyki, które powstały z naturalnych składników są o wiele droższe, gdyż pozyskanie odpowiednich surowców jest czaso- i pracochłonne. Nic bardziej mylnego! Choć dostępność zdrowych składników jest mniejsza niż dostępność substancji syntetycznych, nie wpływa to znacznie na cenę produktów.

#4 Kosmetyki naturalne nie są bezpieczne – MIT!

Zarówno kosmetyki naturalne, jak i syntetyczne przed udostępnieniem ich do sprzedaży muszą przejść liczne badania i testy wykluczające ich negatywny wpływ na zdrowie lub życie użytkowników. Badaniom podlegają surowce, z których powstają preparaty, procedury wytwarzania oraz ogólne działanie kosmetyków na skórę.

#5 Naturalne kosmetyki nie są dobre dla cery trądzikowej – MIT!

Niektórzy myślą, że ze względu na zawartość olejów w składach kosmetyków naturalnych preparaty nie nadają się do pielęgnacji skóry trądzikowej. Nie jest to jednak prawdą. Istnieje grupa substancji, które z powodzeniem mogą być stosowane nawet przy zmaganiach z trądzikiem. Przy zakupie wybranego produktu warto więc sprawdzić, czy w jego składzie nie znajdują się oleje komedogenne (zapychające pory skóry).

kosmetyki naturalne

#6 Kosmetyki naturalne się nie pienią, więc nie myją dokładnie ciała – MIT!

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy brak pienienia się kosmetyku sprawia, że ten niedokładnie zmywa zabrudzenia z twarzy lub ciała. Warto więc podkreślić, że właściwości pieniące są jedynie dodatkiem i mają wpływać na zwiększenie komfortu podczas użytkowania danego kosmetyku. Wiele preparatów naturalnych nie wyzwala właściwości pianotwórczych, gdyż do ich wystąpienia konieczne jest użycie odpowiednich składników.

#7 Kosmetyki naturalne szybciej tracą swoje właściwości – MIT!

Istnieje błędne przekonanie, że kosmetyki naturalne, ze względu na zawartość wielu niesyntetycznych składników, mogą szybciej się „psuć” i tracić swoje właściwości. Warto jednak pamiętać, że wiele naturalnych substancji może pełnić funkcję konserwującą, zapobiegającą rozwojowi mikroorganizmów w produkcie i utlenianiu się kosmetyku. Po zakupie preparatu należy jednak przechowywać go szczelnie zamkniętego w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu.

#8 Kosmetyki naturalne nie pachną ładnie – MIT!

Choć kosmetyki naturalne mogą mieć specyficzny zapach, w większości przypadków jest on przyjemny i nie wywołuje grymasu na twarzy. Niektóre preparaty mogą nie pachnieć wcale. Obecność nut zapachowych uwarunkowana jest wykorzystaniem przez producenta olejków eterycznych lub składników o intensywnym naturalnym zapachu.

#9 Kosmetyki naturalne mogą uczulać – FAKT!

Każdy kosmetyk naturalny może zawierać w swoim składzie substancję, która może wywołać reakcję alergiczną. To dlatego tak ważne jest czytanie składów wszystkich produktów i przeprowadzanie testu ich działania na części skóry przed wdrożeniem preparatu do codziennego stosowania.

#10 Nie wszystkie kosmetyki naturalne są wegańskie – FAKT!

Kosmetyki naturalne mogą, ale nie muszą być jednocześnie kosmetykami wegańskimi. Wszystko za sprawą możliwości dodawania składników pochodzenia zwierzęcego, takich jak wosk pszczeli, miód, lanolina czy mleko.

#11 Kosmetyki naturalne to produkty ekologiczne – I FAKT, I MIT!

Kosmetyki bio muszą bazować na składnikach pochodzących z ekologicznych upraw. Nie oznacza to jednak, że każdy kosmetyk naturalny będzie kosmetykiem ekologicznym. Warto jednak podkreślić, że większość naturalnych preparatów to ekologiczne produkty, które mają doskonały skład, a ich producenci często wykorzystują do produkcji opakowań tworzywa recyklingowane.

Podsumowanie

Zadaniem kosmetyków na bazie pochodzenia roślinnego lub mineralnego jest wyzwalać naturalne piękno. Produkty działają więc w podobny sposób jak kosmetyki syntetyczne, z tą różnicą, że ich producenci działają w myśl zasady cruelty-free, jednocześnie stwarzając preparaty dla osób działających zgodnie z naturą i stosujących w swojej pielęgnacji wyłącznie kosmetyki naturalne. Niezależnie od wybranego preparatu warto jednak dokładnie przeanalizować jego skład, by sprawdzić, czy zawarte w nim substancje nie wywołają reakcji alergicznej.






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz