Jesienne czytanie książek

27 listopada 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny
Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem,
miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru,
w martwotę domu wprowadza życie, a życiu nadaje sens

[Kornel Makuszyński]
Stajemy się społeczeństwem, które czyta coraz mniej. Według badań przeprowadzonych przez Zakład Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej i TNS OBOP aż 42% Polaków deklaruje brak zainteresowania książką. Wyniki te są zatrważające i przygnębiające. Dla mnie osobiście nawet szokujące. Nie wiem jak można żyć bez książek, tych prawdziwych, pachnących farbą drukarską i marzeniami…
Gdyby się dobrze zastanowić, to pewnie znaleźlibyśmy milion i jeden powód, dla którego warto czytać książki. I dlatego bardzo nam zależy, by jak najwięcej osób czytało. Wszak pismo jest podstawą cywilizacji…
Dlatego przygotowujemy się do akcji: Jesienne Czytanie z Wydawnictwem.
W ramach akcji, chcemy zaproponować Wam książki, które otrzymacie w zamian za chęć napisania recenzji. Zasady są proste – czytacie i piszecie.
Osoby chętne do pisania recenzji, prosimy do zgłaszania się w komentarzach, z zaznaczeniem jakie książki lubicie (dokładnie: kryminał, romans, fantastyka, bibliografia, młodzieżówka… itd.) i podaniem waszych ulubionych tytułów. Podawajcie także tytuły które podobają się Wam, a są zamieszczone w podanym katalogu. Na tej podstawie będziemy wybierać recenzentki.

Zasady pisania recenzji:

1. Recenzja musi być autorska. Nie dopuszcza się kopiowania nawet fragmentów innych recenzji, opracowań, opinii.
2. Recenzja powinna być napisana językiem poprawnym gramatycznie i ortograficznie.
3. Recenzja nie jest opisem akcji, jest własnym zdaniem autora, na jej temat lub jego własnych przemyśleń.
Podkreślamy, że recenzje będą dokładnie sprawdzane i oceniane.

Czekamy na Wasze zgłoszenia.

Nagrodę niespodziankę (kosmetyk i książkę) za komentowanie pozycji dodawanych w naszej rubryce Książki nagradzamy Madzię444. Gratulujemy!
 

Wydawnictwo Akapit Press poleca:

 

http://www.akapit-press.com.pl

Allen Carr poleca:

http://www.allen-carr.pl

Wydawnictwo BIS poleca:

http://wydawnictwobis.com.pl

Wydawnictwo Bona poleca:

http://www.wydawnictwobona.pl

Akademia Rozwoju Wyobraźni BUKA poleca:

http://www.buka.com.pl

Wydawnictwo Bukowy Las poleca:

http://bukowylas.pl

Wydawnictwo COMM poleca:

http://www.wydawnictwocomm.pl

Wydawnictwo Debit poleca:

http://www.wydawnictwo-debit.pl

Wydawnictwo Dobra Literatura poleca:

http://www.dobraliteratura.pl

Wydawnictwo Dom Wydawniczy Rebis poleca:

http://www.rebis.com.pl

Instytut Wydawniczy ERICA poleca:

http://www.strefaksiazki.net

Femi poleca:

http://sklep.femi.pl

Wydawnictwo Galaktyka poleca:

http://www.galaktyka.com.pl

Wydawnictwo Galeria Książki poleca:

http://www.galeriaksiazki.pl

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne poleca:

http://www.gwp.pl

Wydawnictwo Gruner+Jahr Polska (G+J) poleca:

http://www.guj.pl, http://www.gjksiazki.pl

Wydawnictwo Illuminatio poleca:

http://www.illuminatio.pl

Wydawnictwo Initium poleca:

http://initium.pl

Wydawnictwo Jaguar poleca:

http://wydawnictwo-jaguar.pl

Wydawnictwo MUZA poleca:

http://www.muza.com.pl

Wydawnictwo Nasza Księgarnia poleca:

http://www.nk.com.pl

Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Impuls poleca:

http://www.impulsoficyna.com.pl

Wydawnictwo MedPharm poleca:

http://www.medpharm.pl

Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza G&P poleca:


http://www.gmp.poznan.pl

Wydawnictwo Otwarte poleca:

http://www.otwarte.eu

Wydawnictwo Powergraph poleca:

http://powergraph.pl/

Wydawnictwo Prozami poleca:

http://prozami.pl

Grupa Wydawnicza Publicat poleca:

http://www.publicat.eu, http://www.najlepszyprezent.pl

Wydawnictwo Replika poleca:

http://replika.eu

Wydawnictwo Studio Astropsychologii poleca:

http://www.studioastro.pl/

Wydawnictwo Studio EMKA poleca:

http://www.studioemka.com.pl

Wydawnictwo W.A.B. poleca:

http://wab.com.pl

Wydawnictwo Videograf II poleca:

http://www.dwa.videograf.pl

Wydawnictwo Zysk S-ka poleca:

http://www.sklep.zysk.com.pl/
 
Szczegółowy opis książek znajdziesz TUTAJ
Polecane księgarnie on-line TUTAJ






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

108 komentarzy do Jesienne czytanie książek

  1. avatar Natalia pisze:

    Literatura dla mnie zawsze ma być przyjemnością o wielu różnych obliczach.

    Przyjemnością smakowania zdań tak pysznych, że nie można powstrzymać się przed kilkakrotnym przeczytaniem ich na głos, żeby czuć je odrobinę dłużej (tak jak nie zostawia się na języku kawałek czekolady, żeby topniał powoli i gęsto, zamiast pogryźć go za jednym zamachem).
    Albo przyjemnością podążania za opowieścią tak wciągającą, że aż bezwiednie zaciskam palce na okładce, a ciało zwija mi się jak do skoku i zapominam o czasie tak, że powtarzając „przeczytam jeszcze tylko kilka stron” docieram do końca książki, spostrzegając jednocześnie ze zdumieniem, że tymczasem zaczytałam się na całą noc i za chwilę trzeba będzie wstawać (tak jak podczas wędrówki nie zauważa się zmęczenia, dając się skusić widokom i niespodziankom czekającym za każdym kolejnym zakrętem).
    Albo przyjemnością emocji i myśli, podkradanych od postaci literackich, tak że przez chwilę zapomina się o byciu sobą i daje ponieść cudzym szczęściom, grozom i roztrzaskaniom, tak że po odłożeniu książki łapiemy się na chwilę na myśleniu o świecie cudzymi słowami (tak jak zakładając cudze okulary dziwimy się nieznanym rozmazaniom świata).
    A są jeszcze przyjemności zagadek, intelektualnych zawirowań, odkrywania nieznanych światów, leniwego odpoczynku i radosnego śmiechu i niezliczone inne przyjemności, które z literatury można powyławiać dla siebie. Ale te trzy pierwsze zawsze były dla mnie najbardziej rozkoszne.

    Z tego natłoku przyjemności literackich czytam więc dużo, pospiesznie, łapczywie, wszechstronnie, nie odrzucam gatunków i autorów, w każdym znajdując coś bardzo dla siebie. Ale przyjemności słów, opowieści i emocji wcielają się dla mnie najbardziej u Nabokova, Dukaja, Prousta, Schulza, Marqueza, Konwickiego, Carpentiera, Rotha, Jasieńskiego i całej czeredy innych pisarzy, którzy powinni być wymienieni, a przecież nie ma miejsca na wszystkich.
    Z książek w katalogu odkryłabym chętnie „Niech zawiruje świat” Colum McCann, „Bezludny raj” Any Marii Matute, „Na szczyt góry” Arne Dahl oraz „Mondo i inne historie” Le Clezio. Wszystkie z nich lub chociażby tylko jedną.

  2. avatar keylime pisze:

    Witam,
    chciałabym zgłosić się na recenzentkę z dwóch powodów. Po pierwsze- książki są dla mnie niezmiernie ważne. Jeszcze parę lat temu pochłaniałam je nałogowo. Niestety obecnie nie mam zbyt wiele czasu, by biegać do biblioteki czy księgarni i szperać wśród półek w poszukiwaniu czegoś, co mnie zainteresuje. Czytam bardzo dużo, jednak są to głównie teksty związane z moim kierunkiem studiów. Dopiero kiedy dostanę książkę w prezencie lub pożyczę od kogoś, budzi się we mnie mobilizacja do oderwania się od komputera, od tekstów na studia i rozpoczyna się cudowna podróż do świata stworzonego w wyobraźni autora. Takie podróże są istną ucztą dla mojej duszy i wyobraźni. Żałuję, że tak żadko mogę sobie pozwolić na tego typu przyjemność. Dlatego też mam ogromną nadzieję, że zostanę wybrana na recenzentkę i dzięki temu odbędę niejedną magiczną podróż.
    Drugi powód, dla którego zgłaszam się tutaj, jest o wiele bardziej prozaiczny. Wydaje mi się, że nadaję się do tej roli. Nie przywykłam do pisania takich autoreklam, ale myślę, że kompetencje, umiejętność poprawnego pisania, duży zasób słownictwa to coś, co przyda się każdej recenzentce. Mogę też obiecać, że w każdą recenzję włożę duuuużo serca. Bo pisanie to moja druga miłość- zaraz po czytaniu.
    Jeśli chodzi o określenie moich preferencji, będzie to bardzo trudne. Nie mam ulubionych rodzajów książek. Lubię dzieła, które mają w sobie „to COŚ”- wciągają, inspirują, pobudzają wyobraźnię. Gdybym jednak miała się ograniczyć do konkretów, powiedziałabym, że lubię książki obyczajowe- traktujące o życiu „zwykłych-niezwykłych ludzi”, przekazujące uniwersalne prawdy i wartości.
    Moją ulubioną książką jest „Lalka” B.Prusa, „Ania z Zielonego Wzgórza” (może to kiczowate i oklepane, ale nic nie poradzę na to, że wychowałam się, czytając tą książkę dziesiątki razy), Trylogia Władcy Pierścienia.
    A teraz najtrudniejsze pytanie… Które książki spośród powyższych najchętniej bym przeczytała? Moja odpowiedź brzmi: wszyyyyystkie! Ale największa chrapkę mam na następujące tytuły: „Blitzkrieg 1939” (to może się wydać paradoksalne, ale lubię filmy i książki wojenne- zwłaszcza dotyczące II wojny światowej), „Dziewczyna w czerwonej pelerynie” (jeszcze nie oglądałam filmu, a bardzo chciałam przed seansem poczytać książkę i móc wyobrażać sobie wszystko po swojemu), „Niech zawiruje świat” (poczytałam trochę o tej książce i to, czego się dowiedziałam, bardzo mnie zaintrygowało), „Ślady hamowania” (skoro coś jest o siostrzanej miłości, to oznacza, że jest dla mnie) oraz „Kto wyłączy mój mózg”. 5 tytułów to i tak za dużo, ale nie mogłam się zdecydować.
    Ale się rozpisałam… Jeśli liczycie na długie, wyczerpujące recenzje- polecam się na przyszłość ;)

  3. avatar ewella pisze:

    Książki to moja pasja. Czytam każdą książkę jaka wpadnie mi w ręce. Lubię jednak książki fantastyczne, obyczajowe. Jednak ostatnio zaczytuję się książkami Paulo Coelho. Mam za sobą parę tytułów i ciągle nie mogę wyjść z podziwu dla tego autora. Intryguje mnie sposób w jaki patrzy na najprostsze i oczywiste sprawy. Z jaką lekkością jako mężczyzna pisze o świecie z punktu widzenia kobiet. Te książki dają sporo do myślenia.
    Zauroczyła mnie również Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz. Wchłonęłam 17 części jednym tchem. Żadna wcześniej książka tak mnie rozbawiła i wzruszyła jednocześnie. Życie zwyczajnej rodziny opisane w tak niezwykły sposób. Tak łatwo się z nimi utożsamia, że kończąc czytać ostatnią część byłam rozżalona, że tak szybko muszę się z nimi rozstać.
    Odrywa od rzeczywistości całkowicie (udało mi się przy jednej z części przypalić obiad).
    Z wyżej wymienionych części chętnie przeczytałabym „Oddech nocy”, „Pomiędzy”, „Cukiernia pod amorem”, „Bezsenność anioła”, „Nagie myśli”, „Przepis na łapanie motyli”.

  4. avatar emma pisze:

    Książki są ze mną długo, często i intensywnie. Nie czytam kilku stron przed snem, czytam pochłonięta fabułą lub smakiem tekstu. Sięgam po dobre kryminały i thrillery, po fantastykę ale też biografie i książki historyczne.

    Właśnie zamknęłam ostatnią kartę ” Anagramów z Warszawy” Richarda Zimlera i jeszcze tkwię w strasznym ale przepięknym, metafizycznym klimacie tego nietuzinkowego kryminału. Oczywiście jak każdy rasowy sympatyk fantasy, mam też za sobą wszystkie wydane dotąd u nas części cyklu George RR Martina i już ostrzę sobie pazurki na listopad i kolejne tomy.

    Z przyjemnością i dużym zainteresowaniem przeczytałabym następujące tytuły:

    „Zimowy Monarcha” i „Ostatnie Królestwo” Cornwella bo jego sposób opisywania odległej historii Europy za każdym razem mnie wciąga.

    „Dziewczynę w czerwonej pelerynie” bo mam w planie wybrać się na film a chciałabym najpierw przeczytać powieść, zresztą jeszcze nigdy wersja filmowa jakiejkolwiek książki nie przerosła pierwowzoru ( moim zdaniem ),

    „Requiem dla wilka” Marii Nurowskiej bo czytałam już „Nakarmić wilki” i tak dobrej literatury szuka się czasem długo

    oraz „Madame Hemingwey” Mc Lain bo nigdy za wiele o życiu tego genialnego pisarza.

    Myślę, że podołam i zrewanżuję się interesującą recenzją otrzymanej książki.

  5. avatar Doris pisze:

    Skoro macie do zrecenzowania aż tak wielką ilość książek to pozwolę sobie poszaleć z marzeniami. Z chęcią przeczytam także: Eloisa James „Jej własny książę”, Nicole Byrd „Ukochany kłamca”, Virginia Henley
    „Rozwiązły książę”, Sekretny pamiętnik Mirandy Cheever – Julia Quinn.

    A jeśli również udostępniacie trylogię Millenium, to również proszę!

    Ach czytanie! Miłości moja!

  6. avatar poloniamartyna pisze:

    Lubię książki, lubię je czytać dlatego chętnie napiszę recenzję. Czytam od dzieł romantycznych po horrory. Z tych książek, które zostały tu przedstawione zaciekawiły mnie: „Zakazane uczucie”, „Złudne marzenia”, „Zapomnialam że Cię kocham”, „Oddech nocy”, „Pomiędzy”. Mam nadzieje, że zostania mi powierzona misja napisania recenzji bo czytanie książek sprawia mi przyjemność. :)

  7. avatar dadin pisze:

    Jajko księżyca, Gupikowo, Dzieci Sancheza, Złudne marzenia, Upiorna szkoła, Upiór z sąsiedztwa, Wschodzący księżyc, Kuszące zło, Całując grzech, Zmysłowe ciało, Wicked, Zapomniałam że Cię kocham, Światła pochylenie, oddech nocy, pomiędzy demaskatorka, Cukiernia pod amorem, Części intymne, Nagie myśli, Ślady hamowania, 15 blizn, Przepis na łapanie motyli, Sad – to są książki które mnie zainteresowały :)

    • avatar dadin pisze:

      a raczej nie mnie a mają żonkę, która również by chciała pisac recenzje. ja już swoje typy wcześniej podałem.

  8. avatar Margoo pisze:

    Witam.

    Czytałam od zawsze i dużo. Z jednej strony „zmusiły” mnie do tego studia (filologia polska), z drugiej – własne zamiłowanie. Przez moje ręce przewinęły się przeróżne rodzaje, gatunki, tytuły i tematyki. Nie potrafię określić, jakie książki czytam najczęściej, ale mogę stwierdzić zdecydowanie, że najczęściej sięgam po książki… niebanalne! (jakkolwiek to brzmi), czyli takie, które potrafią zaskoczyć czy to formą, czy treścią, czy zakończeniem. Nie lubię czytać książek, które opowiadają banalne historie o Pani X, która kocha Pana Y, a Pan Y kocha Pania X i przez 188367695 stron chcą być razem, ale mówią to sobie dopiero w ostatnim akapicie. Nie lubię czytać książek, w których zakończenia domyślam się po pierwszym rozdziale, ani takich, przy których w połowie mówię do siebie „O nie! skądś to znam”, czyli powielających schematy z tysiąca innych pozycji. Poza tym, z własnej woli nie czytam (nie wiem czy lubię czy nie, po prostu nie czytam) fantastyki i sf. Jeśli jednak miałabym określić typ ulubionej książki, to postawiłabym na książki psychologiczne, na dramaty, na powieści oniryczne i kryminały. Uwielbiam równiez opowiadania. Pod każdą postacią. Dodatkowo dodam, że jestem magistrem filologii polskiej, więc myślę, że nie będzie zbyt wielkich niedocianięć w mojej składni, interpunkcji czy ortografii:)

    Ulubione książki, to m.in.: P. Süskind „Pachnidło. Historia pewnego mordercy”, W. Bauer „Zapach trzciny”, J. T. Bengtsson „Submarino”, M. Sośnicki „Miłość, tylko miłość”, I. Dienieżkina „Daj mi!” oraz wszystkie opowiadania Iwaszkiewicza.

    Książki, które z prezentowanych „schlebiają” moim gustom to: „15 blizn”, „Niech zawiruje świat”, „Klasztor”, „Bezludny raj”, „Pomiędzy”.

    Zamieszczam linki do dwóch moich recenzji (z portalu LubimyCzytać), tak, aby pomóc w wyborze:
    1. http://lubimyczytac.pl/ksiazka/105214/submarino/opinia/3480938#opinia3480938
    2. http://lubimyczytac.pl/ksiazka/28797/milosc-tylko-milosc/opinia/4010706#opinia4010706

    Pozdrawiam:)

  9. avatar Ewel pisze:

    Książki uwielbiam!! Nie mogę się bez nich obejść. Towarzyszą mi w każdym momencie życia nawet wtedy kiedy obowiązki powinny wziąć górę. Stety, niestety. Czytam dużo i wszystkiego aczkolwiek fantastyka w czystej postaci mnie nie pociąga. Magia jednak w książce musi być! Nie mam konkretnego ulubionego gatunku. Pewnych autorów czytam nieustannie z powodu sentymentu jak Jeżycjadę Musierowicz. Ta seria toważyszyła mi od młodzieńczych lat i marzę o córeczce, którą będę mogła zarazić tą miłością. Nie powiem lubię książki z wątkami miłosnymi ale niebanalnymi i niełatwymi. Ostatnio bardzo polubiłam sagę „Cukiernia pod Amorem” gdzie sensacja, kryminał miesza się z historią i miłością.
    Najbliższe mojemu sercu są opowieści, jak ja to nazywam, obyczajowe. Ciekawe historie ludzi te prawdziwe i zmyślone, szczególnie opisujące życie kobiet. Może dlatego tak pokochałam „serię z miotłą”. Coraz częściej sięgam po biografie i powieści osadzone w innych kulturach niż nasza, pozwalające nam je poznać. Ostatnio rozczytałam się w powieściach Lisy See i Marii Nurowskiej.
    W chwilach zakochania sięgam po powieści Jane Austen i sióstr Bronte. Dla mnie literatura obowiązkowa na leniwe zimowe wieczory.
    Pozdrawiam Was!

  10. avatar puma pisze:

    Kochani. Na wstępie pragnę pogratulować pięknej idei, niesłychanie szlachetnej w naszym XXI wieku.
    Recenzje nie są mi obce, a z książką mam styczność już od dziecka. Pasję czytania zakorzeniłam w mojej 8 letniej córce a w drugiej dwulatce zaszczepiłam miłość do kubusia puchatka i bajek na dobranoc.
    Czytam regularnie wszystko od romansów po książki dziecięce i młodzieżowe.
    Niestety nie pasjonuję się w fantastyce, wampiry są mi zupełnie obce. :)
    Wydawnictwa są mi znane a wybór tutaj jest bardzo duży, pozwolę sobie przytoczyć tytuły najbardziej interesujące i moim zdaniem zasługujące na rzetelną recenzję :
    „Powrót do edenu”, „Nagie myśli”, „Baśnie”, „Tajemniczy książę”, „Zakazane uczucie”, „Klasztor”, „Pomiędzy”, „Zapomniałam, że cię kocham”, „Części intymne”.

Dodaj komentarz