Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie – szansa na normalne życie dla chorych

26 lutego 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

aa

Hospicjum nie odcina człowieka od codzienności, ono zachęca by nadal w niej istnieć i ją współtworzyć.

Pacjenci hospicjum chcą i dążą do tego by nadal w miarę możliwości prowadzić normalne życie. Do swojej codzienności przemycają własne zwyczaje, rytuały i przyjemności. Jedną z nich, zdawało by się że prozaiczną jest dbanie o własny wizerunek. Odnieść to można zarówno do piękna wewnętrznego jak i zewnętrznego. Korzystanie z kultury, czyli czytanie książek, rozmowy o podróżach, oglądanie fotografii czy uczestniczenie w koncertach i recitalach pozwalają nadal aktywnie uczestniczyć w życiu.

Hospicjum to nie koniec drogi. Tu ludzie żyją i dbają o to by nadal być i współistnieć z innymi. Budowane są relacje koleżeńskie, zarówno pomiędzy pacjentami jak i z wolontariuszami. Zdarza się nawet, że to w naszych progach dzieją się rzeczy wielkie.

Potrzeba wolontariatu w obszarze pielęgnacji wyniknęła od samych pacjentów. Pacjentki to nadal kobiety, pacjenci to nadal mężczyźni – chcą dobrze wyglądać i dobrze się czuć. Panowie dbają zatem o to by nie mieć zarostu, panie o uczesane włosy, czy pomalowane paznokcie.

Dbanie o siebie to dla każdego człowieka codzienny rytuał, dla człowieka w chorobie aspekt pielęgnacji może mieć dodatkowe znaczenie. Pielęgnacja oznacza dla pacjenta poprawę nastroju, przyjemność, relaks i komfort, co w konsekwencji ułatwia mu nawiązywanie i budowanie relacji z otoczeniem. To poczucie „normalnego” życia, bo tak traktujemy chodzenie do fryzjera, manicurzystki, kosmetyczki.

a

Spotkania, mające na celu pielęgnacje nie koncentrują się jednak wyłącznie na zrealizowaniu pierwotnego celu. Obejmują wspólne wypicie kawy, herbaty, rozmowy o codzienności, pragnieniach i potrzebach. Pielęgnacja oznacza towarzyszenie, pozwala zbudować relacje z otoczeniem, wyzbywa anonimowości, aktywizuje do rozmów z innymi, do życia. Starannie uczesana i umalowana pacjentka swoim dobrym samopoczuciem zaraża pozostałe, pojawia się wspólny temat rozmów i radość.

Zadbany, wypielęgnowany pacjent to również dla rodziny sygnał, że ich najbliższy nie poddał się, nie zrezygnował z życia.

Wielu ludziom hospicjum kojarzy się wyłącznie z kresem życia, zapominają że człowiek jako istota społeczna chce być, współtworzyć, czuć i postrzegać. Mimo pewnych ograniczeń hospicjum stara się ze wszystkich sił usprawniać i upiększać codzienność pacjentów. W końcu żyje i umiera się tylko raz…

Karolina Chojka-Bartoszko

Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa

250733

Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa działa w Warszawie w dzielnicy Ursynów. Opiekuje się chorymi z prawie całej Warszawy (m.in.: Ursynów, Służew, Mokotów, Wilanów, Pyry, Grabów). Hospicjum pomaga nieodpłatnie pacjentom przebywającym w hospicjum stacjonarnym oraz hospicjum domowym. W skali roku opiekę sprawuje nad 3200 pacjentów.

Kontrakt z NFZ pokrywa 60% kosztów  funkcjonowania hospicjum, pozostałe 40% Fundacja Hospicjum musi pozyskać na własną rękę. Miesięczny koszt utrzymania hospicjum to 550 tys. zł!

W znaczmy stopniu to dzięki darczyńcom hospicjum może trwać i profesjonalnie pomagać ludziom w potrzebie. W 2004 roku otrzymała status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Przekaż proszę 1% podatku na rzecz hospicjum działającego na Ursynowie lub/oraz wesprzyj darowizną.

„Choć jesteśmy dorośli to bezbronni wobec choroby”

PODGLĄD_FHO_1_procent_WARSZAWSKA_KULTURALNA_200x130mm

Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa

Ul. Pileckiego 105,

02-781 Warszawa

e-mail: [email protected]

tel.: 22 643-57-09/08

www.fho.org.pl

https://www.facebook.com/fundacjahospicjumonkologiczne



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz