Gdzie stosować olej rzepakowy?

15 kwietnia 2013, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Co zrobić z olejem rzepakowym?

Jak wiecie, od dłuższego czasu testuję olej rzepakowy, który otrzymałam dzięki uprzejmości portalu Uroda i Zdrowie. Zaraz, gdy tylko rozpakowałam paczkę, zaczęłam szperać w internecie, w poszukiwaniu różnorodnych zastosowań tego oleju – ale nie tylko kulinarnych, gdyż przede wszystkim interesował mnie aspekt urodowy. W trakcie tych poszukiwań natrafiłam na stronę akcji Pokochaj olej rzepakowy. Jak się okazuje, ten niepozorny kuchenny dodatek otwiera przed nami ogrom korzyści…

Czy wiedzieliście, że olej rzepakowy jest jednym z najzdrowszych tłuszczów roślinnych? Posiada udowodnione działanie, które obniża ilość szkodliwego cholesterolu we krwi, oraz – dzięki obecności tłuszczów wielonienasyconych – wspomaga pracę mózgu, poprawia pamięć i koncentrację. Oprócz tych wszystkich zalet, olej rzepakowy zmniejsza ryzyko chorób serca i opóźnia starzenie, ponieważ zawarte w nim antyoksydanty (polifenole i witamina E) stanowią swoistą tarczę obronną przed wolnymi rodnikami.

Czujecie się zachęcone? Bo ja bardzo! Ale oprócz dodawania oleju do jedzenia, postanowiłam wykorzystać parę przepisów na domową pielęgnację urody właśnie z jego udziałem. Poniżej przedstawiam opisy zabiegów, które przetestowałam i które najbardziej przypadły mi do gustu.

Olej rzepakowy w kosmetyczce – czyli zrób to sam(a) :)

Maseczka ratunkowa dla skóry suchej
Składniki: 3 łyżki jogurtu naturalnego, 1 łyżka oleju rzepakowego, 1 łyżeczka soku z cytryny
Przygotowanie: mieszamy wszystko ze sobą, schładzamy przez chwilę w lodówce po czym nakładamy na twarz na 15 minut a później zmywamy wodą. Można stosować codziennie.

Bananowa maseczka odżywcza na twarz
Składniki: 2 łyżki oleju rzepakowego, banan, malutki kawałek mango
Przygotowanie: rozcieramy w miseczce wszystkie składniki na jednolitą papkę po czym schładzamy w lodówce (nie za długo). Nakładamy na około 15-minut na twarz i dekolt, po czym zmywamy wodą.

Truskawkowy peeling do twarzy
Składniki: 2-3 duże truskawki, 1,5 łyżki oleju rzepakowego, 1 łyżka brązowego cukru
Przygotowanie: rozgniatamy truskawy (najlepiej użyć świeżych, ja miałam niestety tylko mrożone) i zmieszać porządnie wszystkie składniki, tak by równomiernie się połączyły. Można ewentualnie zmniejszyć ilość cukru, w zależności od tego jak mocny chcemy mieć peeling (zwłaszcza, że truskawki również mają naturalne drobinki peelingujące) – mi wyszedł dość gruboziarnisty, ale ja takie lubię.

Uniwersalny peeling błyskawiczny
Składniki: olej rzepakowy, korund kosmetyczny, żel do mycia twarzy lub ciała o łagodnym składzie
Przygotowanie: mieszamy olej z korundem i żelem, dokładna ilość zależy od tego, czy zamierzamy peelingować całe ciało, czy twarz. Najlepiej zachować proporcje takie, by oleju było więcej a żelu dość mało. Używamy jak typowego peelingu – masujemy skórę delikatnie okrężnymi ruchami, uważając jednakże by nie naciskać zbyt mocno, po czym dokładnie zmywamy letnią wodą.

Balsam na rozstępy
Składniki: 5 łyżek oleju rzepakowego, 2 łyżki oleju z migdałów lub winogron, masło kakaowe 15g, 1 łyżeczka miodu
Przygotowanie: mieszamy dokładnie, można podgrzać w kąpieli wodnej naczynie w którym sporządzamy balsam by ułatwić połączenie wszystkich składników. Używamy balsamu do masażu ciała, szczególnie miejsc dotkniętych rozstępami.

Maska do włosów zniszczonych
Składniki: 1 łyżka oleju rzepakowego, 1 łyżka miodu, 1 żółtko
Przygotowanie: łączymy wszystkie składniki pilnując, by dobrze się wymieszały. Nakładamy na włosy na godzinę lub dwie przed ich umyciem. Można dodać również jogurtu naturalnego. Efekt maski to nawilżone, odżywione włosy. Można stosować przed każdym myciem.

Olejowanie włosów
Składniki: sam olej rzepakowy, ewentualnie można zmieszać z innym olejem
Stosowanie: z racji, że jestem początkująca jeśli chodzi o olejowanie włosów, stosowałam ten olej tylko na końcówki, ale jestem niezmiernie zadowolona z efektów. Wystarczy pokryć końcówki włosów niewielką ilością oleju i pozostawić tak na noc, a rano umyć włosy. Z tego, co czytałam, olej rzepakowy polecany jest szczególnie do włosów jasnych, gdyż nie wpływa w żaden sposób na ich koloryt.

Zachęcam Was do wypróbowania któregoś z tych przepisów – może się okazać, że nie tylko Wasze podniebienie, ale i Wasza skóra polubi olej rzepakowy :) Jak widzicie na powyższym zdjęciu, oprócz oleju dostałam również intrygujący prezent – plastikowy shaker o jajkowatym kształcie. Długo nie mogłam wykombinować, co z nim właściwie zrobić, aż któraś z Was podpowiedziała mi w komentarzu, że taki gadżet idealnie nadaje się do przygotowywania omletów i innych tego typu potraw z jajek! I faktycznie – wychodzą bardzo puszyste i przygotowanie ich jest dużo szybsze w taki sposób. Więc jeszcze na koniec podzielę się z Wami moim szybkim przepisem, na zdrowe jajka z patelni a’la omlet dla dietujących ;-)

Składniki: 1 całe jajko + 2 same białka, błonnik w proszku, ziarna sezamu lub inne ziarna, świeże zioła (dowolnie – może być bazylia, pietruszka, wszelaka zielenina którą lubimy), odrobina przecieru pomidorowego, świeżo zmielony pieprz, ewentualnie chilli

Przygotowanie: po prostu wbijamy to wszystko do shakera i trzepiemy nim, aż konsystencja będzie jednolita. Z braku shakera można oczywiście użyć miski i ubijaczki do jajek albo nawet zwykłego widelca. Smarujemy patelnię za pomocą wacika, niewielką ilością oleju rzepakowego i wlewamy powstałą masę, po czym smażymy pod przykryciem na bardzo małym ogniu. Wychodzi zdrowo i pożywnie. Smacznego :-)

Testowała:

Agnieszka – Posiada Certyfikat Rzetelna Blogerka
Prowadzi bloga: http://rincewind99.blogspot.com/



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Gdzie stosować olej rzepakowy?

  1. avatar Kinga pisze:

    Kiedy skończył mi się olej rycynowy, a nie chciałam przerywać ciągłości olejowania wypróbowałam rzepakowy i efekt był podobny, a ponadto łatwiej aplikowało mi się rzepakowy. Resztki, które pozostały mi na dłoniach wtarłam w nie i skóra była przyjemnie gładka i nawilżona. Zastanawiam się więc nad użyciem go również w ten sposób.

  2. avatar womanizer pisze:

    Ja stosuję taki peeling: olej + kawa i tym masuję nogi :) kawa działa antycellulitisowo, a olej ujędrnia i regeneruje skórę dzięki witaminie E :)

  3. avatar Gosia-wizaż pisze:

    ha ja lubie rzepakowy z biedroo :) wspaniały produkt i zdrowy..ale jako beauty to nie stosowałam :)

Dodaj komentarz