Sezon owocowy trwa, dlatego warto przyjrzeć się przepisom na pyszne owocowe ciasta. Wszystkie zamieszczone przepisy pochodzą z naszej bazy przepisów. Warto przypomnieć sobie wspaniałe propozycje z wykorzystaniem soczystych i słodkich owoców, które nadesłały nasze użytkowniczki.
– 1/2 litra śmietany kremówki
– 250 ml serka mascarpone (najlepszy wybierać ten z górnej półki o bdb jakości)
– 4 łyżki cukru pudru
– 3 łyżki żelatyny
Przygotowanie:
Białka oddzielić od żółtek, ubić na bardzo sztywną pianę. Gdy piana będzie sztywna stopniowo dodawać cukier oraz żółtka, dalej ubijając. Mąki wymieszać, przesiać i delikatnie wmieszać z ciastem najlepiej drewniana łyżką. Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia. Wyłożyć ciasto. Piec w temperaturze 160 – 170ºC około 30 – 40 minut (u mnie 35 minut- do tzw. suchego patyczka). Gorące ciasto wyjąć z piekarnika, z wysokości około 60 cm opuścić je (w formie) na podłogę (ja na podłodze położyłam koc). Odstawić do uchylonego piekarnika do ostygnięcia. Gdy ostygnie można przekroić na 3-4 blaty.
Truskawki w blenderze zmiksować. żelatynę zalać odrobiną wody, aż napęcznieje, lekko podgrzać aż będzie płynna, przestudzić i połączyć ze zmiksowanymi truskawkami. W blacie biszkoptu porobić dziury ale uważać aby nie przebić dna (ja używam do tego okrągłej końcówki łyżki drewnianej) wlać mus, rozsmarować. Na to położyć gęsto truskawki przecięte na pół.
Żelatynę zalać wodą, aż napęcznieje. Śmietanę zmiksować, pod koniec gdy już ją dobrze ubijemy dodać cukier chwilę miksować i dodać serek, delikatnie wymieszać. Żelatynę lekko podgrzać, aż będzie płynna, przestudzić i delikatnie wymieszać z łyżką masy, gdy połączy się dodać do reszty masy i wymieszać. Masę nałożyć na truskawki (1/3 masy zostawić na wierzch i boki). Przykryć kolejnym blatem biszkoptowym. Górę i boki posmarować pozostałą masą. Na wierzch położyć truskawki, boki obsypać starta czekoladą gorzką. Schłodzić w lodówce.
Muffiny z budyniem i truskawkami
Autor: truskawwwka
Składniki na ciasto:
Składniki mokre:
– szklanka mleka
– 150g roztopionego masła lun margaryny
– 2 jajka
Składniki suche:
– 1,5 szklanki mąki
– 2 łyżeczki proszku do pieczenia
-1 łyżeczka sody oczyszczonej
– szczypta soli
-3/4 szklanki cukru
Składniki na nadzienie:
– 1 budyń waniliowy
-1,5 szklanki mleka
-2 łyżki cukru
Dodatkowo:
– świeże truskawki
– bita śmietana w spreju
Przygotowanie:
Budyń ugotować z wymienionych składników. Zaczekać aż zgęstnieje i wystygnie.
Masło roztopić i ostudzić, następnie dodać pozostałe składniki mokre. W osobnej misce wymieszać składniki suche. Kolejnym krokiem jest ręczne połączenie składników mokrych z suchymi w 1 misce. Na dno foremek wlać ok. 1 cm ciasta, następnie łyżką nałożyć budyń i zakryć go resztą ciasta. Muffinki pieczemy ok. 20-25min. w temp. 180 stopni. Teraz pozostaje uż tylko obrać żwieże truskawki. Upieczone ciastko najlepiej podawać na ciepło, udekorowanie bitą śmietaną i truskawkami. Delektujmy się deszczowymi wieczorami!
Piernik z truskawkami
Autor: Lucynda
Składniki: – gotowa mieszanka Piernika Kętrzyńskiego 500g
– 1 szklanka wody (do ciasta)
– 100ml oleju (do ciasta)
– 2 galaretki malinowe do dekoracji wierzchu
– szklanka truskawek
Przygotowanie:
Zawartość opakowania Piernika wymieszać dokładnie z wodą, dodać olej i ponownie dobrze wymieszać (można mikserem). Umyte i obsypane mąkę truskawki dodać do ciasta. Przełożyć ciasto do wysmarowanej tłuszczem i obsypanej mąkę blaszki bądź tortownicy. Odstawić na kwadrans, a nastepnie wstawić do nagrzanego piekarnika 180 stopni C i piec około 60 minut.
W międzyczasie przygotować galaretkę. Oblać galaretką ostudzone ciasto dodając truskawki. Wychodzi pyszne, wilgotne letnie ciasto. Robi się szybciutko, znika w mig, polecam na weekendowe posiedzenia z sąsiadkami do kawy;-)
Tort truskawkowy z kremem
Autor: czekoladka
Składniki na biszkopt:
– 5 jajek
– 3/4 szklanki cukru
– 1 szklanka mąki
– 1 szklanka mąki ziemniaczanej
– 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
– skórka z cytryny.
Składniki na masę:
– 1/2 kg serka mascarpone
– 1/2 kg twarogu
– 200ml śmietanki kremówki
– 4 łyżeczki żelatyny
– sok z cytryny
– 15 łyżek cukru
– cukier waniliowy
– 3 łyżki cukru pudru
– 40 dag konfitury truskawkowej
– 40 dag truskawek (mogą być mrożone).
Przygotowanie:
Białka ubić, dodawać po 1 żółtku. Stopniowo dodawać mąkę zmieszaną z proszkiem. Dodać skórkę z cytryny. Przełożyć na blaszkę o wym. 37x42cm. Piec ok. 15-20 min w temp. 225st. Przekroić wzdłuż i jedną połowę ciasta wyłożyć na ściereczkę i zrolować.
Żelatynę zmieszać z odrobiną zimnej wody, rozpuścić na parze. Twaróg zemleć, dodać serek mascarpone, sok oraz cukier i cukier waniliowy. Dodać żelatynę. Truskawki umyć, osączyć na sicie, rozgnieść widelcem i dodać do masy. Kremówkę ubić z pudrem, dodać do kremu. Zrolowany biszkopt rozwinąć, posmarować połową konfitury, ponownie zrolować i pokroić w plasterki, wyłożyć nimi dno tortownicy. Wyłożyć 2/3 kremu. Z drugiego kawałka ciasta wyciąć krążek, którym należy przykryć krem, lekko docisnąć. Posmarować resztą konfitury. Wierzch i boki ciasta posmarować pozostałym kremem. Udekorować świeżymi truskawkami. Dobrze schłodzić.
Ciasto z kiwi
Autor: czekoladka
Składniki na biszkopt:
– 6 jajek
– 3/4 szklanki mąki pszennej
– 3/4 szklanki cukru
– 2 budynie o smaku żelkowym
– łyżka octu
– łyżeczka proszku do pieczenia.
Dodatkowe składniki:
Kisiel:
– 20 dag margaryny
– 2 kisiele cytrynowe
– galaretka agrestowa.
Śmietanka:
– 1/2 l śmietanki 30%
– 2 galaretki agrestowe
– 3 opak. śmietan – fix
– 5 owoców kiwi.
Przygotowanie:
Białka ubić z cukrem, dodać żółtka, na koniec dodać ocet. Wsypać zmieszane sypkie produkty. Przełożyć do blaszki o wym. 25×36 cm, piec ok. 30 min w temp. 175st. Kisiele ugotować w 3 szkl. wody. Do gorącego wsypać galaretkę, mieszać, aż się rozpuści. Na koniec dodać margarynę, dokładnie rozmieszać. Całkowicie ostudzić. Galaretki rozpuścić w 2 szkl. wrzątku, przestudzić. Śmietanę ubić z fixami, ubijając, stopniowo wlewać galaretkę. Na biszkopt wyłożyć połowę kisielu, ułożyć plasterki kiwi, przykryć resztą masy kisielowej. Na wierzch wyłożyć śmietankę. Schłodzić.
Białka ubić z cukrem, dodawać po 1 żółtku, dodać mąkę z proszkiem. Wyłożyć na blachę o wym.37x42cm. Piec ok. 20-25 min w temp. 175st. Wyłożyć na wilgotną ściereczkę i przykryć drugą wilgotną ściereczką. Truskawki rozgnieść widelcem, dodać serek i cukier waniliowy. Żelatynę namoczyć w trosze zimnej wody, następnie podgrzać i, mieszając, rozpuścić. Przestudzić i dodać do masy. Dodać łyżkę posypki czekoladowej. Biszkopt pokroić na 8 prostokątnych kawałków, każdy posmarować kremem i zrolować. Kremówkę ubić z pudrem, udekorować ruloniki.
Babeczki z owocami
Autor: czekoladka
Składniki na ciasto:
– 1/2 kostki margaryny
– 1 1/2 szklanki mąki pszennej
– 1/3 szklanki cukru
– łyżeczka cukru waniliowego
– jajko
– płaska łyżeczka proszku do pieczenia.
Składniki na krem:
– 2/3 szklanki śmietany 30%
– łyżeczka cukru pudru
– owoce (maliny, jagody, poziomki, truskawki).
Przygotowanie:
Ze składników zagnieść gładkie ciasto. Zawinąć w folię aluminiową i włożyć na pół godz do lodówki. Foremki do babeczek natłuścić i cienko wysypać mąką. Ciasto rozwałkować, wylepić babeczki. Piec 15 min w temp. 200st. Lekko przestudzić i wyjąć z foremek.
Śmietanę ubić z cukrem, ponakładać do babeczek. Udekorować owocami (mrożone rozmrozić!!).
Tort wiśniowo – czekoladowy
Autor: czekoladka
Składniki na biszkopt:
– 6 jajek
– 3 łyżki cukru
– 3 łyżki mąki krupczatki
– 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia.
Dodatkowo:
– 1/2 kg twarogu
– 400 ml kremówki
– 250 g półsłodkiej czekolady
– 10 dag cukru
– cukier waniliowy
– 5 łyżeczek żelatyny
– 1/2 słoiczka dżemu wiśniowego.
Przygotowanie:
Białka ubić z cukrem, dodawać po jednym żółtku. Na koniec dodać mąkę zmieszaną z proszkiem. Wymieszać dokładnie. Foremkę w kształcie serca wyłożyć papierem do pieczenia i natłuścić. Przelać ciasto. Piec 30 min w temp. 175 st. Przestudzić i przekroić na pół.
Czekoladę połamać na kawałki, dodać do śmietanki, mieszając, podgrzewać do całkowitego rozpuszczenia. Ostudzić. Twaróg zmielić, utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym. Żelatynę rozpuścić w niewielkiej ilości zimnej wody, odstawić na 5 min, następnie rozpuścić, podgrzewając na małym ogniu. Czekoladową śmietankę ubić na sztywno, dodać twaróg oraz zimną żelatynę. 1 blat ciasta posmarować dżemem, wyłożyć 1/3 kremu, przykryć drugim blatem ciasta. Resztą masy posmarować wierzch i boki ciasta, udekorować.
Owocowe szaleństwo z kremem cytrynowym
Składniki:
– 6 białek
– 1/2 łyżeczki soli
– 250 g drobnego cukru
– 1/2 łyżeczki wodorowinianu potasu
– 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
– masło do smarowania formy
– 4 owoce marakui
– 175 g jeżyn
– 175 g truskawek pokrojonych w ćwiartki
– krem cytrynowy Delecta
Przygotowanie:
Piekarnik rozgrzewam do 220 stopni. W dużej misce ubijam białka z solą na sztywną pianę. Stopniowo dodaję do niej cukier, winian potasu, ekstrakt z wanilii, stale ubijając na wysokich obrotach aż piana zrobi się sztywna i błyszcząca. Blaszkę smaruję tłuszczem i rozprowadzam na niej bezową pianę. Wstawiam blachę do piekarnika i natychmiast go wyłączam, zostawiam ją na całą noc w piekarniku z zamkniętymi drzwiczkami.
Krem cytrynowy przygotowuję wedle przepisu na opakowaniu. Na blacie bezowym rozsmarowuję krem i układam na wierzch owoce.
Muffinki jogurtowe z chałwą i porzeczkami
Autor: eva45
Składniki:
– mąka 20 dag
– cukier ¼ szkl
– soda 1 łyżeczka
– cukier waniliowy ½ szt
– jajko 1 szt
– jogurt ½ szkl
– masło 1 łyżka
– olej 1 łyżka
– sól 1 szczypta
– porzeczki
– czekolada do pieczenia
– chałwa 10 dag
Przygotowanie:
Suche składniki wymieszać, dodać jogurt, jajko, olej i masło. Wymieszać łyżką ciasto. Nakładać w foremki do muffinek do ¾ wysokości, na wierzchu posypać pokruszoną chałwą (około ½ łyżeczki na każdą babeczkę), czekoladą i porzeczkami. Piec w nagrzanym piekarniku 170 stopni C około 20 minut. Po wystudzeniu udekorować porzeczkami.
Bułeczki drożdżowe z borówkami
Autor: Pyza
Składniki:
– 1,5-2 szkl. mąki pszennej luksusowej (ilość mąki zależy od jej wilgotności, czasami trzeba dodać troszkę więcej)
– 1,5 szkl. mąki pszennej krupczatki
– 4 dkg świeżych drożdży
– 1 op. 16 g cukru waniliowego Delecta albo kilka kropli esencji waniliowej Delecta
– 1 szkl. cukru zwykłego
– ok.3/4-1 szkl. mleka
– 50 g masła
– 3 jajka
– 1/3 łyżeczki soli
– dodatkowo: 1 żółtko + 1 łyżka wody do posmarowania bułeczek
Na kruszonkę:
– 50 g masła + ok. 0,5 szkl. cukru zwykłego + 1 cukier waniliowy Delecta + ok. 0,5 szkl. mąki pszennej luksusowej,
Nadzienie:
50 dkg borówki amerykańskiej + 1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej + 3 łyżki cukru pudru – można wykorzystać owoce mrożone
Przygotowanie:
Mleko podgrzać, wkruszyć do niego drożdże i dodać 2 łyżki cukru, wymieszać, odstawić na 15 min. aż zaczną rosnąć. Mąki przesiać, dodać resztę cukru, sól, cukier waniliowy. Wlać rozczyn i roztrzepane jajka, dokładnie wymieszać. Wyrabiać ciasto ręką albo mikserem aż będzie lśniące i zacznie odchodzić od ścianek miski. Dodać roztopione przestudzone masło i wyrabiać dalej. Jeśli ciasto jest zbyt płynne dodać jeszcze troszkę mąki. Wyrobione odstawić pod przykryciem na ok.30-60 min. aby wyrosło. Następnie wyrobić ponownie i znów odstawić na 30 min.. Wyłożyć je na posypany mąką blat, rozpłaszczyć nieco dłońmi na placek grubości 1,5-2 cm i szklanką albo kubkiem wycinać porcje. Borówki opłukać, dokładnie osączyć. Posypać cukrem i mąką ziemniaczaną. Każdy krążek ciasta rozpłaszczyć lekko na dłoni, nałożyć dużą łyżkę owoców i brzegi zlepić dokładnie formując okrągłą albo owalną bułeczkę. Układać je luźno na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Odstawić na 15-20 min. aby podrosły. Przed wstawieniem do piekarnika posmarować roztrzepanym z wodą żółtkiem i posypać kruszonką. Piec w piekarniku nagrzanym do 170 st. C ok. 15-20 min. – powinny wyrosnąć i ładnie się zrumienić. Ponieważ bałam się, że bułeczki obeschną więc na sam dół piekarnika wstawiłam blaszkę z wodą aby parowała. Z podanych składników wyszło mi 20 sporych bułeczek zeżartych już przez moje głodomory… Kruszonka: miękkie masło rozetrzeć palcami z mąką i cukrem. Konsystencja powinna być grudkowata i kruszyć się, ew. można dodać nieco więcej mąki i cukru. Ja kruszonkę wkładam do foliowej torebki i zostawiam na 30 min. w zamrażalniku – lepiej się kruszy jak jest bardzo zimna.
– mleko zagęszczone niesłodzone 0,5 l
– 2 galaretki szafirowe,
– 2 słoiki czereśniami białych z kompotu
– 2 galaretki z czarnej porzeczki
– 2 galaretki pomarańczowe,
– 2 łyżki cukru
– 1 zielona galaretka Delecta,
– 10 dag rodzynek
Przygotowanie:
Biszkopt: białka ubić na sztywno , dodać cukier i ubijać, dodać żółtka – ubijać, na koniec dodać mąkę i proszek . wlać ciasto na dużą blachę i upiec.
Przygotować 2 niebieskie galaretki rozpuszczone w 1,5 szklanki wody i posłodzone 2 łyżkami cukru. Pianka: ubić mleko zagęszczone i wlać zimną niebieską galaretkę i połączyć z pianka , następnie wylać to na biszkopt. gdy pianka zastygnie wylać na nią zimną zieloną galaretkę i porzucać na nią rodzynki. Rozpuścić dwie galaretki porzeczkowe w 3,5 szklanki wody wylać na dwa głębokie talerze i jak zastygnie to pokroić w kostkę. czereśnie odcedzić i wyciągnąć z nich pestki, rozłożyć je na zielonej zastygniętej galaretce. Na czereśnie poukładać kostki porzeczkowej galaretki i zalać pomarańczowymi galaretkami rozpuszczonymi w 3,5 szklanki wody.
Owoce zapiekane pod kruszonką
Autor: Pyza
Składniki:
– 2 gruszki
– 2 banany
– kilka truskawek, mogą być mrożone
– kilka krążków ananasa
– kilka kawałków brzoskwini z syropu (w sezonie świeżej)
– sok z połowy cytryny
Kruszonka:
– 100 g masła
– 1 szkl. mąki pszennej
– 1 op. cukru waniliowego Delecta
– 3/4 szkl. cukru trzcinowego Demerara
– szczypta soli
Dodatki:
– 200 ml śmietany kremówki
– kilka łyżek sosu karmelowego albo rozpuszczonej polewy czekoladowej Delecta
Przygotowanie:
Gruszki i banany umyć, obrać, z gruszek usunąć gniazda nasienne, pokroić na mniejsze kawałki, ale nie za drobno, i skropić sokiem z cytryny. Ananasy i brzoskwinie z puszki osączyć dokładnie, także podzielić na mniejsze części. Truskawki świeże opłukać, osączyć, pozbawić szypułek; mrożonych nie rozmrażać! Masło rozetrzeć z mąką, cukrem trzcinowym i wanilinowym, i solą na grudkowatą masę. Naczynie do zapiekania posmarować cienko masłem, wyłożyć owoce, posypać grubo kruszonką. Zapiekać 20-30 min. w piekarniku nagrzanym do 180 st. C aż wierz dobrze się zrumieni. Nakładać porcje gorącego deseru na talerzyki albo do pucharków. Podawać z dużą łyżką bitej śmietany (ubitej bez cukru, deser jest wystarczająco słodki) i polać ew. sosem karmelowym albo polewą czekoladową.