Wypadanie włosów – jak je leczyć?

17 grudnia 2013, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wypadanie włosów problemem naszych czasów…

W ciągu doby tracimy około 100 włosów i jest to fizjologiczna norma. Nasilenie wypadania włosów może być związane z zaburzeniami w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Wygląd i kondycja włosów ma dużą wartość diagnostyczną. Profesjonalna diagnostyka trychologiczna pozwala w wielu przypadkach na rozpoznanie stanu zdrowia człowieka oraz niedobory witamin i składników mineralnych.
Nadmierne wypadanie włosów często jest efektem przebytej choroby ogólnoustrojowej, stresu, nerwicy, palenia papierosów i nieodpowiedniej diety. Przyczyną może być również stosowanie niektórych leków, poddawanie się zbyt agresywnym zabiegom fryzjerskim, nadmierna ekspozycja na słońce, a także anemia.

Wavy Red Hair. Fashion Girl Portrait

U kobiet zwiększone wypadanie włosów, prowadzące niekiedy do łysienia, może występować po porodzie, po odstawieniu środków antykoncepcyjnych oraz w okresie menopauzy i z reguły wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi.

Choroby skóry głowy, a zwłaszcza łysienie, są skomplikowanym problemem medycznym, a postępowanie terapeutyczne często powinno być prowadzone przez profesjonalnego trychologa w konsultacji z dermatologiem, a niekiedy także we współpracy z endokrynologiem czy ginekologiem.

Dieta wraz z suplementacją mają istotny wpływ na kondycję włosów. U osób stosujących diety odchudzające, przy których występuje deficyt kaloryczny oraz niedobory białka, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin B2, B5, B12, biotyny, a także składników mineralnych (żelaza, cynku, miedzi, wapnia, magnezu), często obserwuje się wzmożony proces wypadania włosów. Nasilone wypadanie włosów spowodowane czynnikami żywieniowymi obserwuje się także sezonowo – jesienią i na wiosnę. Pamiętać jednak należy, że suplementacja pomaga tylko w przypadku niedoborów witaminowo -mineralnych i stosowana bez sprawdzenia poziomów składników mineralnych w naszym organizmie jest w wielu przypadkach nieefektywna.

Bald man head

Czynnikiem najczęściej przyczyniającym się do nadmiernego wypadania włosów, a w konsekwencji łysienia jest stres. Jeżeli jest on bardzo intensywny i trwa długo, a wypadanie włosów jest mocno nasilone, należy skorzystać z konsultacji psychologicznej lub psychiatrycznej. Niestety w wielu przypadkach całkowite wyeliminowanie stresu z naszego życia jest niemożliwe. Warto jednak popracować nad choćby częściową jego redukcją, bo i ona przynosi wyraźną poprawę.
Agresywne zabiegi fryzjerskie tj., farbowanie i trwała ondulacja dotyczą części martwej włosa – łodygi. Jeżeli sam proces chemiczny, który doprowadza do zmiany koloru i struktury włosa, nie uszkadza skóry, a wraz z nią mieszków, zabiegi te są nieszkodliwe. Natomiast złe wykonanie – zbyt wysokie stężenie substancji chemicznych, zbyt długi czas pozostawienia ich na włosach lub zbyt wysoka temperatura – może spowodować uszkodzenie żywej części włosa, którą jest korzeń.

Skuteczna walka z wypadaniem włosów wymaga wyeliminowania przyczyny. Właściwa pielęgnacja skóry głowy zalecana przez trychologa oraz systematyczne poddawanie się Zabiegom Energetyzująco-Rewitalizującym, przeznaczonym dla skóry głowy w bardzo
dużym stopniu wspomaga leczenie oraz przyśpiesza powrót do równowagi, a także wzmacnia włosy.
Zabiegami przynoszącymi spektakularne efekty są mezoterapia mikroigłowa czy karboksyterapia. Są to zabiegi zaliczane do bardziej inwazyjnych, ale stosowane seryjnie dają szansę na przyspieszenie odrostu włosów. Zabiegi wykonywane są w profesjonalnych gabinetach trychologicznych i nie są obarczone ryzykiem powikłań.
Walka z wypadaniem włosów nie jest łatwa, tak dla pacjentów, jak i trychologów czy lekarzy. Warto zaznaczyć, że tylko podejmowanie działań na wielu polach może przynieść zadowalające rezultaty i powstrzymać proces wypadania włosów i odrost nowych. Kluczową kwestią jest także skupienie się na przywróceniu równowagi w funkcjonowaniu skóry głowy, a przede wszystkim mieszków włosowych, ponieważ to od ich dobrej kondycji zależy jakość i ilość włosów znajdującej się na naszej głowie.

Małgorzata Garlacz
trycholog, członek World Trichology Society

www.garlacz.com



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz