Wypadające włosy jako coraz częsta dolegliwość kobiet

11 września 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Wbrew powszechnemu przekonaniu, łysienie nie jest domeną mężczyzn. Coraz więcej kobiet w różnym wieku uskarża się na trwały ubytek włosów. Jakie są tego przyczyny? I czy można temu w jakiś sposób zapobiegać?

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów mogą być różne. Poczynając od niewłaściwej pielęgnacji włosów, poprzez stres, aż po zaburzenia hormonalne i choroby ogólnoustrojowe.

Powodem mogą być zatem złe nawyki (również żywieniowe), jak i schorzenia – i w tym wypadku konieczna będzie pomoc lekarza. W niektórych przypadkach dopiero szczegółowe badania odpowiedzą na pytanie: dlaczego wypadają włosy? Jednak bardzo często powód można określić samodzielnie.

Niewłaściwa pielęgnacja włosów prowadzi do ich mechanicznych uszkodzeń i osłabienia cebulek. Dzieje się tak zarówno przy stosowaniu niektórych fryzur (np. kok), zbyt ciasnym upinaniu włosów, tapirowaniu czy szarpaniu, jak i podczas zabiegów stylizacyjnych oraz przy częstym stosowaniu osłabiających włosy preparatów (farby, trwała ondulacja).

Kondycję włosów osłabia również źle zbilansowana dieta, palenie papierosów, zatrucie toksynami, a także zażywanie niektórych leków. Na stan włosów ogromny wpływ ma też stres, nieprawidłowa gospodarka hormonalna i choroby.

Nadmierne wypadanie włosów pojawia się u kobiet często w związku z utratą żelaza czy nerwicą, a także zaburzeniami hormonalnymi, zwłaszcza spadkiem poziomu estrogenów, w tym także w okresie po porodzie. Rzadziej niż u mężczyzn występuje u kobiet łysienie androgenowe, związane z nieprawidłową gospodarką hormonalną – pojawia się ono zazwyczaj w okresie pomenopauzalnym.

Czy dieta ma wpływ na stan włosów?

Odpowiednio zbilansowana dieta może mieć dobroczynny wpływ na włosy. Organizm ludzki bowiem czerpiąc z pożywienia składniki odżywcze rozprowadza je po całym ciele, dopiero na końcu zaopatrując włosy. Jeśli więc którejś z witamin czy minerałów dostarczać mu za mało, to pierwsze niedobór odczują włosy.

Dieta dla osób dbających o osłabione i wypadające włosy powinna być bogata w witaminy i minerały, a zwłaszcza żelazo, biotynę, kwas foliowy, siarkę i cynk. Dobrze, jeśli jest to dieta o dużej zawartości białka.

Warto do menu wprowadzić chude mięso, tłuszcze roślinne, drożdże, orzechy, nabiał, soczewicę, czerwone i żółte owoce i warzywa, kalafiora, brokuły, czosnek, cebulę, szpinak, wszelkiego rodzaju kiełki i galaretki. Jeśli jednak i to nie wystarczy, można sięgnąć po suplementy diety, zwłaszcza z odpowiednimi dla włosów witaminami i minerałami.

Jak sobie radzić z wypadaniem włosów?

Na pewno, poza odpowiednią dietą czy jej suplementacją, warto zrezygnować ze złych nawyków – ograniczyć używki, zredukować stres, rzadziej stosować szkodliwe formy stylizacji włosów. Warto pilnować, by produkty do stylizacji nie zawierały alkoholu. Dobrze jest sięgnąć po kosmetyki przeciw wypadaniu włosów.

Będą one zawierać witaminy A i E, aloes, minerały morskie, olejki (z awokado, jojoba), kolagen, glicerynę albo ceramidy. Na rynku obecnie pojawia się coraz więcej odżywek do wcierania w skórę głowy, których stosowanie poprawia ukrwienie skóry i kondycję cebulek. Sporą popularnością cieszą się też preparaty z zawartością minoksydylu, które wpływają na zmniejszenie wypadania włosów i szybsze ich odrastanie.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz