Tabletka dzień po – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

8 września 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Tabletka dzień po jest jedną z metod antykoncepcji awaryjnej. Stosuje się ją po odbyciu niezabezpieczonego stosunku seksualnego. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat!

tabletka po

Jeśli doszło do odbycia niezabezpieczonego stosunku płciowego lub zastosowane metody antykoncepcji zawiodły, możemy zdecydować się na zastosowanie tabletki dzień po. W naszym artykule znajdziesz ciekawe informacje na temat antykoncepcji awaryjnej.

Czym jest i jak działa tabletka dzień po?

Jeśli jest już za późno na zastosowanie standardowych form zabezpieczenia przed niepożądaną ciążą, można zdecydować się na tabletkę dzień po. Jest to metoda antykoncepcji awaryjnej, którą stosuje się po odbyciu stosunku seksualnego. Jej działanie polega na niedopuszczeniu do zapłodnienia lub hamowaniu/opóźnianiu owulacji.

Kiedy można zastosować antykoncepcję awaryjną?

Antykoncepcję awaryjną stosuje się w przypadku odbycia niezabezpieczonego stosunku seksualnego oraz w momencie, gdy inne metody antykoncepcji zawiodły, a także wtedy, gdy wybrana metoda antykoncepcji została zastosowana nieprawidłowo. Tabletkę dzień po możemy zażyć w różnych sytuacjach, w wyniku których może dojść do niechcianej ciąży. Należą do nich na przykład:

 • Odbycie niezabezpieczonego stosunku płciowego;
 • Nieprawidłowe zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych;
 • Nieprawidłowe użycie prezerwatywy (pęknięcie albo zsunięcie się prezerwatywy podczas stosunku);
 • Współżycie w trakcie dni płodnych z zastosowaniem naturalnych metod planowania rodziny;
 • Zbyt późne wyciągnięcie członka z dróg rodnych kobiety podczas stosunku seksualnego;
 • Nieprawidłowe użycie plastra antykoncepcyjnego (np. zbyt późne przyklejenie lub oderwanie się plastra);
 • Nierozpuszczenie się dopochwowej globulki antykoncepcyjnej przed stosunkiem;
 • Spóźniona iniekcja estrogenu i progestagenu / noretysteronu;
 • Wydalenie wkładki wewnątrzmacicznej;
 • Opóźnienie założenia antykoncepcyjnego pierścienia dopochwowego;
 • Uszkodzenie lub zbyt wczesne usunięcie kapturka naszyjkowego lub dopochwowego.

Rodzaje tabletek dzień po

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek dzień po. Jedna z nich nosi nazwę Escapelle, a druga – EllaOne. Różnią się one między sobą m.in. zastosowaną substancją aktywną oraz sposobem zażywania.

 • Escapelle – zawiera substancję aktywną o nazwie lewonorgestrel .Tabletkę trzeba zażyć w ciągu 72 godzin (3 dni) po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia.
 • EllaOne – powoduje opóźnienie owulacji dzięki zawartości substancji aktywnej o nazwie octan uliprystalu. Tabletkę można zastosować w ciągu 120 godzin (5 dni) po odbyciu niezabezpieczonego stosunku seksualnego.

Bezpieczeństwo antykoncepcji awaryjnej

tabletka dzień po

Wiele osób zastanawia się nad bezpieczeństwem antykoncepcji awaryjnej. Warto mieć na uwadze, że tabletka dzień po jest rodzajem antykoncepcji hormonalnej. W związku z tym może wywołać pewne działania niepożądane i wchodzić w interakcje z lekami przyjmowanymi na stałe. Skutki uboczne, które mogą wystąpić po przyjęciu tabletki dzień po, to przede wszystkim m.in. bóle głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy zaburzenia cyklu miesiączkowego. Ze względu na skutki uboczne tabletki dzień po, antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana sporadycznie, wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Zbyt częste sięganie po tabletki dzień po może doprowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej organizmu. Pamiętajmy również, że tabletki dzień po w żadnym wypadku nie powinny zastąpić standardowej antykoncepcji.

Czy tabletka dzień po jest skuteczna?

Ważną kwestią, o której trzeba wspomnieć, jest także skuteczność antykoncepcji awaryjnej. Warto wiedzieć, że skuteczność tabletki dzień po szacowana jest na około 98%. Oznacza to, iż odsetek ciąż pomimo zastosowania tego rodzaju antykoncepcji wynosi około 2%. Pamiętajmy, że na skuteczność pigułki dzień po wpływają różne czynniki. Duże znaczenie ma tutaj przede wszystkim czas, który minął od odbycia niezabezpieczonego stosunku seksualnego. Im szybciej zostanie przyjęta tabletka, tym większa będzie jej skuteczność.

Tabletka dzień po – jak stosować?

Bardzo duże znaczenie dla skuteczności antykoncepcji awaryjnej ma jej prawidłowe zastosowanie. Jak zostało już wcześniej wspomniane, im wcześniej zostanie zażyta tabletka dzień po, tym większa będzie jej efektywność. Dlatego pigułki awaryjne najlepiej stosować w ciągu pierwszych 24 godzin od odbycia niezabezpieczonego stosunku seksualnego (wtedy ich skuteczność jest największa). Tabletkę dzień po można przyjąć niezależnie od dnia cyklu oraz o dowolnej porze dnia i nocy. 

Jak uzyskać receptę na tabletkę dzień po?

Potrzebujesz antykoncepcji awaryjnej? Aby otrzymać receptę na tabletkę dzień po, możesz skorzystać z usługi, jaką jest e-konsultacja medyczna. W celu uzyskania e-recepty na pigułkę awaryjną, wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie poradni online. Po opłaceniu konsultacji lekarz zdecyduje, czy w danym przypadku zastosowanie antykoncepcji awaryjnej jest uzasadnione. E-receptę otrzymasz w ciągu kilkunastu minut do kilku godzin od odbycia konsultacji lekarskiej online.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Filmowanie wesela z powietrza
Też nie podoba mi się ten pomysł, to jest dobre na festynach.
Jak rozwiązać problem z prasowaniem…
Ja nie prasuję, po prostu po upraniu rozciągam tkaninę i formuję tak, żeby...
Gdańsk
Czasem jestem w Gdańsku i faktycznie można tam coś taniej upolować np. na olx
Co zamiast paneli na podłogę?
A może prawdziwe drewno, deski o niezbyt szerokim rozmiarze?