Na co pomaga maślan sodu?

8 września 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Kwas masłowy, inaczej kwas butanowy jest organicznym związkiem chemicznym, naturalnie występującym kwasem tłuszczowym. Dokładniej jest to szybkoprzyswajalny krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy. Maślan sodu to inna postać kwasu masłowego, jego sól sodowa. W organizmie człowieka w jelicie grubym kwas masłowy produkowany jest przez bakterie fermentujące niestrawione węglowodany oraz błonnik. Jednak przy zaburzeniach flory bakteryjnej jelita cienkiego i grubego mogą pojawić się problemy z niewystarczającą ilością maślanu sodu. Na co pomaga maślan sodu, jakie formy mają suplementy go zawierające?

maślan sodu

Maślan sodu – kwas masłowy w przystępnej formie

Maślan sodu, jedna ze standardowych form kwasu masłowego, jest podstawowym materiałem energetycznym wskazanym dla nabłonka przewodu pokarmowego. Choć jest wytwarzany w obrębie prawidłowo funkcjonującego organizmu, maślan sodu często stosuje się jako suplement diety. Dostępny w postaci mikrokapsułek dojelitowych maślan sodu z oferty OstroVit to specjalnie opracowany preparat.

Zastosowanie technologii mikrokapsułek sprawia, że proces uwalniania maślanu sodu odbywa się na całej długości jelita cienkiego, a kolejne ilości maślanu sodu uwalniane są w jelicie grubym. Ta forma zapobiega całkowitym uwolnieniem kwasu masłowego w górnym odcinku przewodu pokarmowego, co ma miejsce w przypadku standardowych form kwasu masłowego w suplementach.

Sól sodowa kwasu masłowego dla zdrowych jelit

Użycie maślanu sodu w diecie jest badane pod kątem wsparcia prawidłowego funkcjonowania przewodu żołądkowo-jelitowego. Suplementacja znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach:

– przy chorobach odcinków układu pokarmowego, na przykład:

– zespół jelita drażliwego,

– wrzodziejące zapalenie jelita grubego,

– przy zaburzeniach flory jelitowej,

– przy niedoborach krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych

– po antybiotykoterapii

– po ostrych biegunkach o różnym pochodzeniu, by odbudować bakterie jelitowe,

– w celu utrzymania właściwego poziomu pH jelita cienkiego i grubego.

Warto przy okazji suplementacji zwiększyć także naturalną produkcję kwasu masłowego, spożywając produkty bogate w błonnik lub wprowadzając jego suplementację.

Czy maślan sodu odchudza?

Maślan sodu może stanowić żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, zalecaną do postępowania dietetycznego w wybranych sytuacjach. Suplementacja maślanem sodu nie ma bezpośredniego wpływu na odchudzanie, jednak sam kwas masłowy zwiększa syntezowanie leptyny – hormonu sytości. To może przyczyniać się do redukcji apetytu, co z kolei ma związek z wynikową masą ciała.

Warto wiedzieć także, że maślan sodu ma wpływ na redukcję stanów zapalnych w organizmie, wzmocnienie jelit i ich regeneracji. Działa zatem regulująco na procesy zachodzące w obrębie układu pokarmowego, może zatem wspomóc redukcję masy ciała.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Filmowanie wesela z powietrza
Też nie podoba mi się ten pomysł, to jest dobre na festynach.
Jak rozwiązać problem z prasowaniem…
Ja nie prasuję, po prostu po upraniu rozciągam tkaninę i formuję tak, żeby...
Gdańsk
Czasem jestem w Gdańsku i faktycznie można tam coś taniej upolować np. na olx
Co zamiast paneli na podłogę?
A może prawdziwe drewno, deski o niezbyt szerokim rozmiarze?