Nowe prawa dla rowerzystów w mieście

26 maja 2011, dodał: milkar
Artykuł zewnętrzny

Miejskie aglomeracje stają się coraz bardziej przyjazne rowerzystom, powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, a także miejsc parkingowych. Dodatkowo wprowadzono również zmiany do ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, która uwzględnia również prawa rowerzystów i rozwiązuje liczne absurdy z jakimi musieli się dotychczas zmagać.

Rower – najlepszy środek transportu

Pojazd ten nie tylko jest dobry dla zdrowia, ale również jest on przyjazny środowisku, nie produkuje zanieczyszczeń, a także nie robi hałasu. Przesiadając się na niego, zaoszczędzimy zarówno pieniądze, jak i czas, gdyż dzięki niemu ominiemy miejskie korki. Dodatkowo podczas jazdy rowerem zużywa się tyle samo energii jak w przypadku chodzenia pieszo. Tylko, że odległości na nim pokonujemy średnio cztery razy szybciej.

Prawa dla rowerzystów

22 kwietnia 2011r. Prezydent Bronisław Komorowski zatwierdził nowelizację ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, która zacznie obowiązywać już po 14 dniach po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, czyli najprawdopodobniej w połowie maja. Nowa ustawa w zakresie ruchu rowerowego będzie w końcu zgodna z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym z 1968r.. Z ustawy zniknie pojęcie „rower jednośladowy”, co oznacza, że rowerem będzie też pojazd trójkołowy a także wspomagany napędem elektrycznym. W ustawie pojawia się również termin pasa ruchu dla rowerów oraz śluzy dla jednośladów, zaś droga dla rowerów nie będzie już częścią jezdni ogólnodostępnej, tylko będzie ona całkowicie wydzielona.

Inne zmiany wprowadzone do ustawy dotyczą zachowań rowerzystów na drodze. Między innymi będą oni mogli wyprzedzać powoli jadące inne pojazdy z ich prawej strony. Dotychczas wolno było z prawej strony wyłącznie omijać stojące pojazdy. Rowerzyści będą mogli także jechać obok siebie, w przypadku, gdy to nie utrudni innym uczestnikom ruchu poruszania się, do tej pory za taką jazdę można było otrzymać 50zł. mandatu. Będą oni również mogli przewozić dzieci w przyczepkach ciągniętych przez rower, dotychczas za to groziła kara w wysokości 300 zł. Rowerzystom wolno będzie także korzystać z chodnika, ale tylko w złych warunkach atmosferycznych, jak np. oblodzenie, czy silna mgła, przy czym będą oni musieli wówczas ustępować pierwszeństwo pieszym.

Całość ustawy znajduje się na stronie Sejmu pod adresem: http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/2771.htm., gdzie można zapoznać się bliżej z wprowadzonymi zmianami. Prawo to jednak nie wszystko, ważne są również inne warunki sprzyjające zwolennikom jednośladów.

Ścieżki rowerowe

Kiedy jeszcze infrastruktura rowerowa nie była rozbudowana, wówczas tylko najodważniejsi rowerzyści decydowali się na ekstremalną jazdę po mieście. Stopniowo jednak sytuacja zaczyna się zmieniać na korzyść zwolenników jednośladów. W coraz większej ilości miejsc w Polsce stopniowo rozwija się sieć szlaków rowerowych, na których rowerzyści mogą poczuć się wreszcie bezpiecznie. Jednym z takich miast jest Łódź. Prezydent tego miasta – Hanna Zdanowska już na początku swojej kadencji podpisała „Kartę Brukselską” w sprawie rowerów. Tym samym Pani Prezydent zobowiązała się do poprawienia warunków i stworzenia wysokich standardów ruchu rowerowego takich jak rozbudowa ścieżek rowerowych, czy parkingi. Choć Łódź jest dopiero trzecim miastem w Polsce, które bierze udział w tym projekcie, to miejmy nadzieję, że niebawem inicjatywę tę poprą również inne aglomeracje miejskie.

Klimatyczne parkowanie

Jednym nadal z głównych problemów rozwoju ruchu rowerowego w miastach jest brak stojaków rowerowych. By temu zaradzić Fundacja All For Planet zorganizowała akcję stojakową, która stopniowo rozszerza się na inne miasta w Polsce. Prowadzi ona ją wraz ze Stowarzyszeniem designerów „Dzika Noga”. Jemu właśnie zawdzięczamy nietypowe stojaki, które wyróżniają się niebanalną formą oraz oryginalnymi kolorami. Wśród nich znajdziemy słonie, małpy, kangury, zęby, czy też ślimaki. Pierwsze klimatyczne stojaki pojawiły się w ubiegłym roku w Poznaniu. W tym roku akcja „Zaparkuj klimatycznie” jest prowadzona w 5 miastach: we Wrocławiu, Krakowie, Rzeszowie, Bytomiu i Sopocie, gdzie artystyczne stojaki będą charakterystycznym, estetycznym i przede wszystkim praktycznym elementem miejskiej przestrzeni.

Rower z bambusa

Prócz oryginalnych stojaków rowerowych, powstają również coraz ciekawsze modele rowerów. Jednym z bardziej nietypowych pomysłów jest rower z bambusa, produkcji meksykańskiej firmy Bamboocycles. Projektanci tego jednośladu zapewniają, że jest on całkowicie bezpieczny i wygodny do użytkowania. Według nich tego typu pomysł przyczyni się również do zmniejszenia zużycia energii, a także produkcji dwutlenku węgla. Bambus przez to, że jest mocną i lekką rośliną, stał się także popularnym substytutem drewna lub stali wykorzystywanym w przemyśle na całym świecie. Dodatkowo bambus jest jednym z nielicznych ekomateriałów, stosowanym m. in. do produkcji ekologicznej odzieży. Roślina ta jest doskonałym filtrem powietrza, gdyż produkuje 30% więcej tlenu niż inne gatunki drzew. Co więcej nie wymaga ona specjalnych warunków uprawy, szybko rośnie i równie szybko się rozkłada. Natomiast dzięki własnemu systemowi ochrony, nie potrzebuje stosowania środków chemicznych oraz pestycydów. Z tego powodu bambusowy rower jest nie tylko wygodny i wytrzymały, ale także ekologiczny.

Sezon rowerowy rozpoczął się już 1 kwietnia tego roku, więc warto spróbować zamienić samochód, zatłoczony tramwaj, czy duszny autobus na szybki jednoślad i poczuć pierwsze promienie słońca na twarzy oraz wiatr we włosach. Korzystanie zaś z roweru wpłynie dobrze zarówno na nas samych, jak i na nasze środowisko.

Zobacz również:

  1. Rower samo zdrowie
  2. Jaki rower wybrać?
  3. Jaki Polki uprawiają sport?
  4. Steching czyli rozciąganie




Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz