Jak żyć z alergią?

19 września 2016, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Alergia to nadmierna reakcja układu odpornościowego na nieszkodliwy czynnik pochodzący ze środowiska. Uczulać mogą najróżniejsze rzeczy: pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz, niektóre produkty spożywcze lub środki czystości. Organizm alergika w wyniku kontaktu z alergenem produkuje przeciwciała, które doprowadzają do pojawienia się stanu zapalnego. Wtedy męczą nas typowe objawy takie jak wysypka, biegunka, kaszel, katar sienny czy zapalenie spojówek. Najlepszym sposobem na uwolnienie się od uczulenia jest unikanie kontaktu z czynnikami je wywołującymi. Jednak w codziennym życiu zwykle jest to bardzo trudne. Jak żyć z alergią?

Diagnoza alergii często oznacza rewolucję w naszym życiu. Musimy zmienić dietę i wiele przyzwyczajeń, pamiętać o braniu leków i wizytach u alergologa w celu odczulania. Za większość uczuleń odpowiadają alergeny wziewne, czyli substancje, które dostają się do naszego organizmu przez drogi oddechowe. Rzadziej zdarzają się alergie pokarmowe, które zmuszają nad do wykluczenia z diety pewnych produktów. Uczulenie jest częścią naszego życia i musimy uwzględniać je podczas wykonywania codziennych obowiązków czy planowania urlopu.

Dom bezpieczny dla alergika

Dom powinien być dla nas przystanią i miejscem odpoczynku. Niestety, dla alergika kryje się w nim wiele zagrożeń. Szczególnie niebezpieczny jest wszechobecny kurz. Musimy pamiętać o jego ścieraniu za pomocą mokrej ścierki, ponieważ sucha tylko rozpyla alergeny w powietrzu. Najlepiej, by alergik nie robił tego osobiście, by nie narażać się na nasilenie objawów. Czyścić w ten sposób należy nie tylko meble, ale także parapety, żaluzje czy kaloryfery. Szkodliwe roztocza kryją się głównie w kurzu gromadzącym się w meblach tapicerowanych, materacach i pościeli. Warto więc na łóżko założyć pokrowiec i często go prać, a pościel wymienić na hipoalergiczną. Pomocne jest także odkurzanie mieszkania odkurzaczem z filtrem antyalergicznym. Należy wyrzucić wszelkie wchłaniające kurz i trudne do czyszczenia przedmioty: dywany, zasłony, wykładziny. Alergik powinien pamiętać za to o częstym otwieraniu okien i wietrzeniu mieszkania. Pozwala to na pozbycie się wilgoci i uzyskanie przyjaznej uczuleniowcom temperatury wynoszącej około 20°C.

Znaczenie diety w życiu alergika

Codzienne życie alergika utrudniać może uczulenie na niektóre składniki pożywienia. Szczególnie niebezpieczne są te, które mają szerokie zastosowane w przemyśle spożywczym. W przypadku alergii pokarmowych najważniejsze jest stosowanie diety eliminacyjnej, która polega na wykluczeniu z jadłospisu źle tolerowanych pokarmów. Musimy zastąpić je innymi, które mają podobne wartości odżywcze, aby nie doprowadzić do niedoborów. Czasem wyeliminowanie z diety jakiegoś składnika jest wyjątkowo trudne! Soja, orzechy, seler czy gluten są dodawane do wielu produktów, dlatego należy uważnie czytać etykiety. Na szczęście, producenci mają obowiązek wypisania potencjalnych alergenów i wyróżnienia ich za pomocą pogrubionej czcionki. Musimy także zwracać uwagę na opakowania, na których widnieje zapis, że produkt może zawierać śladowe ilości danego składnika. Lepiej unikajmy takiej żywności, bo jej spożycie często kończy się ostrą reakcją alergiczną.

Sprzątanie bez pomocy środków chemicznych

Środki chemiczne zawierają wiele substancji, które są potencjalnie szkodliwe dla alergików. Mamy z nimi kontakt poprzez skórę, a także układ oddechowy i pokarmowy. Uczulać nas może proszek do prania, który pozostaje na ubraniach i pościeli, płyn do mycia naczyń, środki do podłóg czy usuwania kamienia. Na szczęście szkodliwą chemię możemy z powodzeniem zastąpić produktami hipoalergicznymi lub naturalnymi. Do czyszczenia warto używać sodę i ocet. Dla alergików przeznaczone są też preparaty ekologiczne, które zawierają tylko naturalne składniki, takie jak skrobia czy pył pumeksowy. Do prania możemy stosować orzechy piorące, które z łatwością zamówimy w internecie. Większość kosmetyków, środków czystości czy farb do ścian ma swoje antyalergiczne odpowiedniki, po które powinniśmy sięgać. Pomocne jest też zakładanie rękawiczek, gdy zabieramy się za wszelkiego rodzaju prace domowe.

 

Wakacje alergika – o czym pamiętać?

Osoby cierpiące na alergię nie muszą rezygnować z wakacyjnych wyjazdów. Powinny jednak dobrze zaplanować i zorganizować urlop. Jeżeli cierpimy na uczulenie na pyłki, musimy pamiętać o sprawdzeniu kalendarza pyleń i wybraniu takiego terminu wyjazdu, by ich stężenie było jak najniższe. Zasadniczo dla alergików najlepsze są wakacje nad morzem. Wyższe góry są dobrą opcją dla tych, którzy nie cierpią z powodu silnych ataków astmy. Pamiętajmy także, by sprawdzić pensjonat, do którego się wybieramy. Farby czy lakiery w nowo wybudowanych obiektach mogą wydzielać substancje, które wywołają u nas nasilenie objawów uczulenia. Hotel nie może jednak być stary i zaniedbany, bo w takich miejscach gromadzi się kurz i grzyby. Podczas wypadu nie możemy zapominać także o alergii pokarmowej – pilnujmy się, zamawiając posiłki w budkach czy restauracjach. Urlop powinien wiązać się dla nas z relaksem i wypoczynkiem, szkoda tracić go na zmaganie się z dokuczliwymi objawami alergii.

Więcej porad i informacji na temat alergii można znaleźć na portalu Mojealergie.pl!



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz