Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

15 lutego 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Czy można się rozwieść po ludzku, tak żeby dzieci jak najmniej cierpiały? Oczywiście, że się da dokonać tego arcytrudnego czynu, ale niezbędne są odpowiednie działania, uwzględniające poziom szkrabów, które jeszcze wiele rzeczy nie rozumieją. Wieść o rozstaniu to dla nich ogromne zaskoczenie i szok, bo z kim teraz będą mieszkały, z kim się bawiły, jak spędzały święta? Pada wiele pytań, na które odpowiedź będziecie musieli wypracować razem. Pamiętajcie, że najważniejsze są dzieci, które choć niewinne, to przykre następstwa rozwodu dotykają ich najbardziej.

Jak poprowadzić szermierkę słowną o nieuniknionym rozstaniu rodziców z dziećmi?  Niezbędny jest odpowiedni dobór słownictwa, by maluch zrozumiał o co wam chodzi. Najlepiej, żebyście wszyscy uczestniczyli w konwersacji. Nie używajcie zagmatwanych terminów, wulgarnych określeń partnerów, unikajcie ironizowania, szydzenia i kłamania.  Po prostu nie oceniajcie i nie twórzcie obozów, typu „mama dobra”, a „tata zły”. Mimo, iż zdecydowaliście się na zerwanie przysięgi dozgonnej egzystencji, to szanujcie się albo chociaż zachowajcie pozory przyzwoitości przed latoroślami. Gdy starszaki domagają się wyjaśnień, zróbcie to, ale kreujcie wypowiedzi w sposób czytelny, cenzuralny, a nie prymitywny i drastyczny.

Rodzice – nie pokazujcie pociechom swojej rezygnacji czy rozpaczy, np. „Mam tego dość… nie poradzę sobie”.  Dzieci mogą się wówczas obwiniać, że to może przez nie doszło do rozstania. Niejednokrotnie starają się pomóc mamie albo tacie, przyjmują rolę opiekuna, co przerasta ich możliwości i w efekcie jest przyczyną niedomagań fizycznych i psychicznych, np. pojawiają się bóle brzucha, moczenie nocne, niechęć do płci przeciwnej. Zakomunikujcie, że macie trochę problemów i przez to jesteście smutni, ale niebawem wszystko się ułoży. Dziecko wyciągnie wnioski typu: żal to pewien stan, który mija, a trudności można pokonać.

Ważne jest okazywanie uczuć, ale bez pokazywania emocji, które obciążają milusińskich. Zaakcentujcie, że decyzja jaką podjęliście była niezwykle trudna, ale przemyślana. Pozwólcie, żeby dzieci uzewnętrzniały swoje niepokoje, ekscytacje, ale wyznaczcie granice, żeby rozwód nie stał się pretekstem do folgowania złym postępkom.

Pozwólcie, żeby dzieci uzewnętrzniały swoje niepokoje, ekscytacje, ale wyznaczcie granice, żeby rozstanie (w tym rozwód kościelny) nie stało się pretekstem do folgowania złym postępkom.

baby 2
Nie namawiajcie potomstwa do szerzenia matactw: „Nie mów nikomu, że mama nas opuściła, tata ma inną partnerkę”. Lepiej przekazać, że wasza sytuacja rodzinna się zmieniła i jest teraz inna, ale nie gorsza. Podkreślajcie, że pociechy są nadal tak samo kochane bez względu na rozstanie.

Nigdy nie wykorzystujcie córek czy synów, by skrzywdzić partnera albo wyciągnąć informacje o nim. Dziecko nie może być wciągane w konflikty między rodzicami ani też pełnić jakichkolwiek „dorosłych” ról.

Zapytajcie dzieci, co możecie zrobić, aby zmniejszyć ich ból i pochmurność.

Nie rzucajcie słów na wiatr i mówcie jedynie to, co możecie spełnić i wykonać. Nie dawajcie dzieciom złudnych nadziei, że kiedyś wrócicie do siebie.

Przekażcie latoroślom konieczne i konkretne informacje o tym, co się będzie działo, jakie zmiany zostaną wcielone w życie. Postarajcie się, aby podczas wyprowadzki rodzica, dzieci były poza domem. Nie spieszcie się też z przedstawianiem im ewentualnych nowych partnerów.

Mamo, Tato nie rywalizujcie ze sobą o większą miłość pociech i nie rzucajcie sobie kłód pod nogi w przypadku ustalania kontaktów z nimi.

NAJWAŻNIEJSZE: Rodzice na każdym kroku pokazujcie dzieciom swoją miłość i udobitniajcie, że ciągle mają mamę i tatę i to nie one są winowajcami waszego rozwodu. Cały czas wzmacniajcie poczucie własnej wartości u milusińskich.

Zobacz również:

  1. Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie

  2. Jak radzić sobie z niegrzecznym dzieckiem?

  3. W co się bawić z chorym dzieckiem

  4. Czytanie z dzieckiem – znajdź na to czas!

  5. Jak ważny jest dotyk matki: budowanie więzi z dzieckiem

  6. Jak wspólnie z dzieckiem chronić środowisko?

  7. Nie potrząsaj dzieckiem!

  8. Jak się przygotować na lot samolotem z dzieckiem?

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz