W co się bawić z chorym dzieckiem

16 grudnia 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Opiekując się chorym maluchem nie trzeba go na siłę trzymać w łóżku, naturalnie z wyjątkiem sytuacji gdzie z zaleceniem lekarza jest taka konieczność. Gdy dziecko czuje się zmęczone, obolałe, senne, na pewno da nam znać i bez oporu wróci do łóżka. Jednak gdy dziecko czuje się względnie dobrze, lepiej je ciepło i wygodnie ubrać i pozwolić mu swobodnie poruszać się po mieszkaniu.

Propozycje zabaw przeznaczone dla dzieci leżących w łóżku:

Tu zaszła zmiana

Ta zabawa ćwiczy pamięć wzrokową i spostrzegawczość. Na stoliku przed dzieckiem kładziemy parę zabawek lub przedmiotów i prosimy aby obejrzało i zapamiętało. Następnie prosimy aby dziecko na chwilę odwróciło głowę i nie podglądało i odkładamy na półkę jedną zabawkę lub dokładamy nową. Zadaniem naszej pociechy jest wskazanie brakującej zabawki lub tej która doszła.

U lekarza

Jest to zabawa tematyczna, która uczy pełnienia określonych ról społecznych. Dzieci lubią bawić się w to czego doświadczają. W ten sposób oswajają się z różnymi sytuacjami. Niech maluch będzie lekarzem, do którego przyprowadzasz chore miśki, maskotki czy lalki. Opiekuj może też wcielić się w rolę pielęgniarki czy aptekarza, Zadaniem malucha jest zbadanie chorego, przepisanie leków, wytłumaczenie, dlaczego musi pozostać w łóżku. To pomoże dziecku zrozumieć, że ludzie chorują i zrozumieć swoją sytuację.

Koraliki

Przydadzą się w tej zabawie kolorowe koraliki, guziczki, makaron z dziurkami w różnych odcieniach. Pokaż dziecku jak nawleka się koraliki, może będzie okazja niedługo kogoś nimi obdarować? Ta zabawa wzmaga manualne zdolności dziecka.

Smaczna zgadywanka

Chore dziecko zazwyczaj traci apetyt. Nie zmuszajmy więc ich do jedzenia, gdy np. gorączkują, mają problemy z przełykaniem itp. Gdy stan zdrowia się poprawi, można przygotować rozmaite, małe kawałeczki ulubionych potraw (chleb, herbatniki, jabłko, banana, chrupki). Zwiąż dziecku oczy i poproś aby zgadywało co właśnie mu zaserwowałaś do buzi, można też potem zamienić się rolami.

Co to jest?

Zawiąż dziecku oczy i wkładaj mu do rąk różne przedmioty (np. łyżkę, ołówek, zegarek, misia, szczotkę do zębów, klocki) i zadawaj pytanie: co to jest? W tej zabawie można zamieniać się rolami.

Domowy teatrzyk

Jeśli nie macie w domu gotowych pacynek, możesz je zrobić razem z dzieckiem. Wykorzystaj stare rękawiczki, guziki, włóczkę, skrawki tkanin. Można umówić się tak, że maluch robi pacynkę dla mamy i taty a rodzice dla dziecka. Do zabawy w teatr przydatne będą też różne gotowe maskotki czy lale. Pacynki mogą z sobą rozmawiać, odgrywać różne scenki, śpiewać piosenki, recytować wierszyki, opowiadać baśnie itp.

Kasjopeja

Zobacz również:

  1. Objawy stresu u dziecka
  2. Najgorsze zabawki dla dziecka
  3. Trzylatek przed komputerem
  4. Odporność dziecka fakty i mity

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Mleko kokosowe - do jakich potraw?
Jest super dodatkiem do koktajli owocowych!
Jak przytyć na diecie wegańskiej?
Pewnie ograniczenie wysiłku i ruchu pomoże, bo spali się mniej kalorii
Paragony grozy
Zależy gdzie, ale są restauracje gdzie podrzędna rybna kosztuje więcej niż dziczyzna:)...
Fotonadwrażliwość
Sama wrażliwość oczu na światło to już fotonadwrażliwość. Ja przy każdym słońcu zakładam ciemne okulary