URODA I ZDROWIE

Najgorsze zabawki dla dziecka

8 grudnia 2010, dodał: Seweryn


Jak wybrać właściwą zabawkę dla małego dziecka?

Poza czynnościami, które wykonujemy aby zapewnić naszemu dziecku bezpieczeństwo oraz zdrowe i prawidłowe funkcjonowanie, dbamy również o jego rozwój, zarówno fizyczny jak i psychoemocjonalny. Do tego celu, służą nam rozmaite zabawki, które wybieramy z myślą o naszym maluchu.

W poszczególnych okresach życia, dziecko ma różne potrzeby co do zabawek których używa.

W pierwszym kwartale, ważne są dla niego przede wszystkim bodźce wzrokowe i słuchowe, wykonuje ono także w tym czasie pierwsze manipulacje rękoma. Mile widziane są wtedy zabawki typu: karuzele ze spokojną muzyką zawieszane w polu widzenia dziecka, pozytywki i duże, gładkie grzechotki.

W drugim kwartale, powinniśmy zadbać o dalszy rozwój dziecka w podobnych aspektach jak wyżej wymienione, dlatego rodzaj zabawek niewiele się zmieni.

Trzeci kwartał to czas, w którym dziecko rozwija swoją koncentrację wzroku, słuchu oraz manipulacji rękami. Do grzechotek, pozytywek, karuzel, możemy dołożyć klocki, piłeczki, duże misie, sztywne książeczki z dużymi obrazkami, zabawki pływające i tym podobne.

W czwartym kwartale powinniśmy zadbać o pobudzenie do pionizacji i przemieszczania się naszego dziecka, a więc powinniśmy zaopatrzyć się w wiaderka, foremki, wózki, samochodziki, taczki, lalki i zwierzątka ruchome.

Dostępnych zabawek na rynku jest mnóstwo ale zanim je zakupimy, dobrze najpierw posłuchać głosów środowiska psychologicznego.

Sprawa priorytetowa. Zabawka powinna być bezpieczna. Chodzi o to żeby była odpowiednio duża, ponieważ małe dziecko bierze wszystkie rzeczy do buzi. Zabawki nie mogą też farbować, ulegać reakcjom chemicznym, i muszą posiadać odpowiednie atesty oraz opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Kolejna sprawa to reakcja emocjonalna małego dziecka na daną zabawkę. Niewinna z pozoru, może źle wpłynąć na psychikę i stan emocjonalny naszej pociechy. Odradza się przede wszystkim zabawki militarne, a więc pistolety, karabiny, bombowce, ponieważ wywołują one agresję i negatywne emocje. Złe zabawki to na pewno także te, które oczekują opieki od małego dziecka, a potem umierają, jeśli ono się nimi źle zaopiekuje. Niewłaściwe są również klocki, z których szalenie trudno coś ułożyć np. wieżę bo są zbyt lekkie. A małemu dziecku raczej powinno się ułatwiać zabawę a nie utrudniać.

Poza karuzelami z kojącą muzyką, miłymi grzechotkami, łatwymi w budowie klockami, i innymi zabawkami tego typu, dobre są na pewno przytulne pluszaki, choć i w tym przypadku powinniśmy zachować pewną dozę ostrożności. Jeśli zabawka, pluszak przedstawia jakieś zwierzątko lub postać, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej oczy. Czy spojrzenie nie jest groźne lub przestraszone a czy jest subtelne, ciepłe, wesołe. Dzieci bowiem świetnie wyczuwają nie tylko emocje jakie drzemią w innych ludziach ale także w zabawkach. Jeżeli oczy będą wesołe, pełne ciepła, to z chęcią się w nie wtulą, a pluszak wywoła w nich wiele radości i pozytywnych emocji. Dobrze jest też, jeśli pluszak wydaje jakieś przyjemne odgłosy, śmieje się, a jak wiadomo dzięki współczesnej technologii takie elementy zabawki nie są żadnym problemem. Gabaryty pluszaków też są ważne. Najlepiej jeśli głowa i brzuszek będą duże a kończyny krótkie.

Reasumując, zanim kupimy zabawkę dla naszego malucha powinniśmy po pierwsze patrzeć na jego bezpieczeństwo. Po drugie na bezpieczeństwo, i po trzecie jeszcze raz na bezpieczeństwo. W dalszej, choć nie mniej ważnej kolejności jest jego stan emocjonalny jaki wywołuje dana zabawka. W tej sprawie, najlepiej powołać się na głosy psychologów, którzy badają psychikę i emocje dzieci pod kątem używania przez nie poszczególnych zabawek. I równie ważna kwestią jest to co dana zabawka wniesie do rozwoju naszego dziecka zarówno w aspekcie fizycznym jak i psychicznym.

Jeżeli przy wyborze zabawek będziemy kierowali się tymi czynnikami, na pewno ułatwimy naszemu maluchowi prawidłowy rozwój, zarówno w sferze psychoemocjonalnej jak i fizycznej.

Seweryn Gałązka

Tych zabawek nie kupuj:


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Najgorsze zabawki dla dziecka

  1. avatar Maria pisze:

    Rzeczywiście warto się zastanowić-szczególnie teraz przed Świętami-aby kupić swojemu Maluszkowi nie to, co na półkach sklepowych najdroższe a w reklamie najbardziej eksponowane, ale to co dla niego bezpieczne i odpowiednie. Zwróćmy uwagę na prostotę a nie na przepych. :)

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Gdy druga osoba nas zwodzi...
Trzeba też go zacząć zwodzić i odpłacić tym samym...
Nasze wyznania
Wyznaję, że chciałabym się zakochać jeszcze tej wiosny ...:)
nasze ulubione herbaty:)
Owocowe - wszystkie:) Czarnej już w ogóle nie piję
Pieczenie chleba
Właśnie z powodu epidemii ludzie wykupili drożdże ze sklepów, tak jakby piekarnie nie piekły...