Jak pomóc uzależnionemu pokonać alkoholizm?

28 października 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Pomoc osobie uzależnionej od alkoholu to niestety bardzo trudne zadanie. W większości przypadkach alkoholicy wykazują sporą niechęć wobec leczenia. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się, w jaki sposób można pomóc uzależnionemu pokonać nałóg.

O czym należy pamiętać?

W dzisiejszych czasach alkohol jest jedną z najczęściej używanych substancji psychoaktywnych. Pamiętać należy zawsze o tym, że w wielu przypadkach u alkoholików pojawia się nie tylko uzależnienie od alkoholu, ale również mniej lub bardziej skomplikowane zaburzenia depresyjne. Z medycznego punktu widzenia możemy wyróżnić pierwotny alkoholizm z wtórną depresją oraz pierwotną depresję z wtórnym alkoholizmem. W obu przypadkach niezbędne jest zarówno wsparcie bliskich, jak i również specjalistyczna pomoc.

Jak pomóc alkoholikowi?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że leczenie alkoholizmu musi zawsze wynikać z woli alkoholika, który niestety rzadko kiedy jest w stanie przyznać się do swojego problemu. W dzisiejszych czasach osoby uzależnione mogą skorzystać na przykład z Klubu Abstynenta, specjalnych grup Wspólnoty Anonimowych Alkoholików albo z prywatnych Ośrodków Leczenia Alkoholizmu. W placówkach tych można skorzystać z specjalistycznej pomocy doświadczonego terapeuty i psychologa. Jeżeli pomimo wielu rozmów nie można skłonić alkoholika do leczenia, to jedynym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy do sądu z prośbą o nakaz przymusowego leczenia.

Jakie zalety ma prywatny Ośrodek Leczenia Alkoholizmu?

W prywatnych Ośrodkach Leczenia Alkoholizmu panują zdecydowanie lepsze standardy bytowe zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę Ośrodki Państwowe, które bardzo często pozostawiają wiele do życzenia. Olbrzymią zaletą prywatnych Ośrodków Leczenia Alkoholizmu jest także kompetentna obsługa i bardzo duża ilość zajęć terapeutycznych, które w dużym stopniu wpływają na skuteczność leczenia. O sukcesie terapii alkoholowej decyduje nie tylko stopień zaawansowania nałogu, predyspozycje do uzależnień (predyspozycje genetyczne i psychologiczne), ale również czynniki zewnętrzne. Mowa tutaj oczywiście o fachowej pomocy, którą można uzyskać w profesjonalnym ośrodku terapeutycznym.

Terapia alkoholowa – co warto o niej wiedzieć?

Niestety bez odpowiedniej motywacji do rzucenia nałogu nawet najlepszy ośrodek nie pomoże. Najważniejszą częścią wychodzenia z nałogu jest terapia alkoholowa, dzięki której osoby uzależnione mogą nauczyć się radzić sobie z trudnymi emocjami. Dzięki specjalistycznej terapii można szybko zlikwidować główne przyczyny, które pchnęły nas do nałogu. W Państwowych Ośrodkach Leczenia Alkoholizmu stawia się głównie na terapie grupowe i indywidualne. W prywatnych Ośrodkach bardzo często stosuje się dodatkowo muzykoterapię, relaksację, medytację, czy zajęcia ruchowe, które przynoszą bardzo satysfakcjonujące rezultaty.

Pomoc po odwyku

Odwyk to dopiero połowa drogi do sukcesu, ponieważ bardzo ważną kwestią jest także fachowa pomoc po odwyku. Pamiętać należy o tym, że z porad specjalisty mogą skorzystać nie tylko osoby zmagające się z nałogiem, ale również bliskie osoby, które zmagają się z uzależnieniem osoby. Rozmowa i wsparcie osób spoza grupy uwikłanych w problemy alkoholowe przynosi bardzo dobre wyniki. W wielu sytuacjach to właśnie duchowe wsparcie najbliższego otoczenia, pozwala osobie uzależnionej poradzić sobie ze swoimi problemami.

Pomoc alkoholikowi z depresją

Jak wspomniano powyżej alkoholizmowi bardzo często towarzyszą reakcje depresyjne, z którymi także trzeba sobie poradzić. Pamiętać należy również i o tym, że do depresji może dojść także w przebiegu zespołu abstynencyjnego, czyli po zaprzestaniu spożywania alkoholu. Depresja alkoholowa objawia się najczęściej przewlekłym stresem, bólami głowy, bezsennością, brakiem apetytu i przygnębieniem. Przy depresji oprócz psychoterapii w wielu przypadkach niezbędne jest również wsparcie farmakologiczne. Leki przeciwdepresyjne znacząco pomagają przezwyciężyć swoje słabości i stanąć na nogi. Depresja w połączeniu z alkoholizmem jest niestety o wiele trudniejsza do wyleczenia, dlatego też nie można jej bagatelizować.

Skorzystaj z pomocy Prywatnego Ośrodka Leczenia Alkoholizmu Terapie Tu i Teraz

 

 

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz