Jak hormony wpływają na zachowanie kobiety?

22 listopada 2011, dodał: Redakcja

Jeżeli wyjątkowo drażni cię partner i miewasz katastroficzne wizje dotyczące końca waszego związku – zanim wybuchnie awantura, sprawdź czy to nie nadchodząca miesiączka odpowiada za twoją drażliwość. Kobietą rządzą hormony – to powszechne przekonanie wcale nie jest dalekie od prawdy. Nasze zmienne nastroje, płaczliwość, promienna cera, a nawet zapach – zależne są od kobiecego cyklu. Dlaczego jednego dnia czujemy się piękne, a innego – z trwogą mijamy lustro? W jaki sposób cykl menstruacyjny wpływa na nasze samopoczucie?

Atrakcyjność w czasie owulacji

„Do momentu wystąpienia owulacji najczęściej kobiety nie narzekają na swoje samopoczucie i przychylnie patrzą na siebie. Zwłasza w okolicach owulacji jesteśmy promienne, bystre, bardziej energiczne.” – mówi Aleksandra Demiańczyk, biolog, ekspert ds. kobiecej płodności komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly. W trakcie owulacji poziom estrogenów jest najwyższy, dlatego też w tym czasie wyglądamy wyjątkowo pięknie. Jak wiemy estrogeny odpowiedzialne są za rozwój i funkcjonowanie narządów płciowych kobiety. Ponadto „wpływają na ksztaltowanie się sylwetki kobiecej, mają wpływ na psychikę i emocje kobiet oraz libido.” – pisze na łamach LadyComp.pl położnik, endokrynolog, ginekolog dziecięcy dr Anna Dąbrowska – Jakubiak.  To specjalny zabieg natury mający skłonić i kobiety i mężczyzn do prokreacji. Dlatego właśnie w okolicach owulacji kobieta czuje się i wygląda wyjątkowo pięknie, ma niezwykłą ochotę na seks.

Skok progesteronu

„Po owulacji poziom estrogenów spada, spada także nasz nastrój, wydajność, mogą pojawić się wypryski.” – tłumaczy Aleksandra Demiańczyk – „Im bliżej miesiączki tym gorzej, zwłaszcza jeżeli równowaga hormonalna nie jest zachowana, bo przecież kobiecy cykl to nie tylko estrogeny, to także progesteron, hormon luteizujący, hormon folikulotropowy.” Każdy z tych hormonów pełni odpowiednią funkcję w organizmie. Progesteron, odpowiedzialny za przygotowanie macicy do  zagnieżdżenia się jajeczka a także za regulację temperatury ciała. Dzięki temu, śledząc swój cykl za pomocą monitora cyklu Lady-Comp, Baby-Comp czy Pearly można dokładnie określić fakt owulacji i następujący po nim czas niepłodny.

Uciążliwy PMS

W tej fazie cyklu organizm kobiety gromadzi więcej wody, często występuje uczucie pełności brzucha. Cera wygląda gorzej, możliwe są wypryski, a także zaburzenia snu. Przed miesiączką kobiety często odczuwają bolesność piersi, pogorszenie samopoczucia, drażliwość, płaczliwość. To jak znosimy PMS także zależy od naszego poziomu hormonów. Lekarze twierdzą, że najbardziej zdenerwowane są te kobiety, które mają dość wysoki poziom testosteronu. Jednakże według  ginekologów na objawy PMS cierpi około 20-40% pań, a 5% kobiet ma tak nasilone objawy PMS, że wyraźnie uniemożliwiają one normalne życie prywatne i zawodowe. W momencie gdy pojawia się krwawienie miesięczne, cykl zaczyna się od nowa. Jeszcze przez pierwsze dni miesiączki często kobiety skarżą się na bóle w podbrzuszu czy napięcie w piersiach, a później następuje znaczna poprawa samopoczucia i wyglądu.

Obserwować siebie

Jeżeli nie stosujesz antykoncepcji hormonalnej, która blokuje cykl, sprawiając, że nie masz owulacji, zatem procesy hormonalne nie występują – sama z pewnością zauważasz zmiany swojego samopoczucia. Warto przyglądać się własnemu organizmowi, dzięki czemu łatwo można wychwycić nieprawidłowości, bądź przygotować się na naturalne zmiany nastroju i zapewnić sobie więcej spokoju czy odpoczynku w tych „gorszych” dniach.

Beata Mąkolska – konsultacja merytoryczna: Aleksandra Demiańczyk, biolog

 

Zobacz również:

  1. Mity na temat kobiecego cyklu
  2. Dekalog kobiety dojrzałej
  3. 10 rad jak przetrwać zimę
  4. Jak korzystać z sauny?


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Aktywna podstawka do wody
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
100% woda kokosowa!
Bez cukru i chemii - 24 opakowania
Cena:
145 zł
Krem z nano złotem i kwasem hialuronowym i ekstraktem z mango
Profesjonalny skład dla pielęgnacji każdego typu cery - wysoka jakość w dobrej cenie!
Cena:
59,00 zł
Piękna bielizna na każdy dzień!
Sprawdź na bielizna9.com!
Najlepsza oferta bielizny nocnej
Tylko na bielizna9.com!
Body wyszczuplające i modelujące
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ

FORUM - bieżące dyskusje

Samochód nowy czy używany
Niekoniecznie tylko nowy samochód jest gwarancją jakości. Można kupić dobry, używany samochód - ze...
Własna tablica reklamowa
Pewnie może to być umowa dzierżawy, oczywiście rozliczasz to potem jako osobny PIT. Najlepiej...
Fryzura na wesele
To nie takie proste, trzeba wiedzieć, jaki masz kształt twarzy, jaki typ urody......
Ból w śródstopiu
A nie ważysz za dużo...? może stopy mają dość dźwigania tylu kg i pora schudnąć..?