Czas na zdrowe i piękne nogi!!!

11 lutego 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Okres jesienno–zimowy to czas na zadbanie o nogi. Mamy kilka miesięcy do wiosny i lata. Gładkie i zdrowe nogi są koniecznością, to również wizytówka naszego zdrowego układu krążenia.

IMG_3065

Przewlekła Niewydolność Żylna – obejmuje szeroki zakres schorzeń począwszy od niewielkich zmian o charakterze żył siateczkowatych i teleangiektazji (pajączków) nie wpływających w sposób istotny na jakość życia pacjentów przez żylaki kończyn dolnych aż do rozległych owrzodzeń żylnych doprowadzających do ciężkiego kalectwa.
Teleangiektazje i żyły siateczkowate są najbardziej rozpowszechnionymi zmianami chorobowymi układu żylnego. Przyjmuje się że występują u 50% mężczyzn i około 65% kobiet.
Występowanie żylaków kończyn dolnych szacuje się na około 30% u kobiet i do 20% u mężczyzn.
Najczęściej towarzyszą tym objawom obrzęki, występujące w okolicach kostek, ale dotyczyć mogą całego podudzia.
Po dokładnym zbadaniu pacjenta, zawsze zostanie zaproponowane wykonanie ultrasonografii dopplerowskiej żył kończyn dolnych. Badanie to dostarczy nam informacji, które będą bardzo przydatne w celu określenia stopnia zaawansowania choroby oraz dobrania i zaproponowania optymalnego sposobu leczenia.

1a

Skleroterapia
Polega ona na wstrzykiwaniu w zmienione naczynia środka leczniczego, mającego spowodować ich zamknięcie i zwłóknienie. Zabieg ten jest właściwie bezbolesny, jego skuteczność ocenia się na ok. 70-80%, a przede wszystkim nie wyłącza pacjenta z życia zawodowego i osobistego. Pacjent po zabiegu wraca do swoich zajęć, samo leczenie trwa od kilku tygodni do kilka miesięcy, podczas których zabiegi powtarza się co 1-2 tygodnie, w zależności od tego, jak rozległe i zaawansowane są zmiany. Skleroterapię stosuje się przy tzw. teleangiektazjach (o 1-milimetrowej średnicy), zwanych potocznie pajączkami, do zamykania większych żyłek (wenulektazji – 2-3 mm) jak również żylaków (powyżej 4 mm), w tym również tych większych i bardziej widocznych, czyli w dalszym stadium zaawansowania choroby. Należy pamiętać, że choroba ma charakter postępujący, więc z lekarzem trzeba będzie widzieć się systematycznie, najczęściej raz na 4 miesiące.
Po skleroterapii naczynie staje się niedrożne, nie przepływa przez nie krew, i dzięki temu przestaje być widoczne. Lek można podawać w formie płynu lub pianki, która przy mniejszym stężeniu silniej działa na ścianki naczyń i mocniej je obkurcza. Piankę do niewydolnych pni żył powierzchownych podaje się pod kontrolą USG, czyli pod kontrolą wzroku. Po zabiegu skleroterapii – zgodnie z zaleceniem lekarza – należy nosić specjalnie dobrane pończochy uciskowe i nie należy się opalać przez minimum 2 miesiące.
W ok.6% przypadków mogą pojawić się na skórze lekkie brunatne przebarwienia, które częściowo znikają po upływie roku. Ze względu na postępujący charakter choroby trzeba liczyć się z tym, że po pewnym czasie mogą pojawić się nowe pajączki, dlatego trzeba systematycznie kontrolować stan swoich nóg.

1aa

Laseroterapia
U części pacjentów, u których naczynka są za małe aby wykonać skleroterapię, lub pacjentka nie może pozwolić sobie na noszenie opatrunków uciskowych po zabiegu, wykonujemy zabiegi z użyciem specjalnie skonstruowanego urządzenia laserowego.

Laser Cutera Excel V to najlepszy w swojej klasie laser naczyniowy!

Terapia nie tylko uzupełnia w sposób estetyczny uprzednio przeprowadzone postępowanie, ale też u niektórych pacjentów może być alternatywą dla skleroterapii. Zasada działania laserów naczyniowych jest oparta o zjawisko pochłaniania energii lasera przez czerwony lub niebieskawy kolor naczyń krwionośnych. Energia w naczyniu zamienia się w ciepło, które uszkadza ściany naczyń i jest odpowiedzialne za zamknięcie światła naczynia. Nowoczesne urządzenia laserowe przeznaczone do zamykania naczyń emitują światło o dwóch długościach fali (532 i 1064nm), co pozwala na zamknięcie czerwonych, drobnych, powierzchownie położonych naczyń, jak również grubszych, sinoczerwonych, położonych znacznie głębiej.
Zabieg trwa zwykle do 40 minut, pozostawia przejściowe, niezbyt nasilone objawy pozabiegowe w postaci siniaków. Zazwyczaj wykonujemy jeden do dwóch zabiegów, co oczywiście nie gwarantuje braku postępowania schorzenia w przyszłości.
Zalecenia pozabiegowe to ograniczenie ćwiczeń fizycznych do 2 tygodni po zabiegu, oraz zakaz nasłoneczniania skóry do 4 tygodni po zabiegu.
Zupełnie inne postępowanie dotyczy żylaków – jest to mało inwazyjny zabieg pozwalający usunąć nawet duże żylaki. Wykonywany jest on w miejscowym znieczuleniu co jest bardzo wygodne dla pacjenta. Pacjent podczas zabiegu nie odczuwa bólu. Po wykonaniu mini nacięć lub nakłuć na skórze, żylaki usuwamy metodą Mullera, za pomocą specjalnych haczyków. Małe otwory następnie zalepiamy plasterkami żeby uzyskać jak najlepszy efekt kosmetyczny, stają się one niewidoczne po ok. 6 miesiącach. Po zabiegu na operowaną nogę zakładamy pończochę przeciwżylakową. Dolegliwości są niewielkie, występujące po zabiegu krwiaki znikają po ok.2-6 tyg. Przez kilka dni pacjent przyjmuje niesteroidowe leki przeciwzapalne.

1aaaTermoablacja Radiowa Venefit (VNUS)
Do nowoczesnych metod leczenia żylaków dużych pni żylnych- niewydolnej żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej należy zaliczyć Termoablację radiową Venefit (VNUS).
Leczenie pni żył powierzchniowych za pomocą tych zabiegów polega na wprowadzeniu w miejscowym znieczuleniu do światła niewydolnej żyły cewnika, pod kontrolą USG, którego końcówka emituje falę radiową. Wyzwolone ciepło powoduje zniszczenie, a następnie zamknięcie niewydolnej żyły. Wszelkie ślady znikają w ciągu kilku tygodni. Zaletą tego typu zabiegów dla jest po kilkugodzinnych pobycie w klinice, szybki powrót do aktywności, najczęściej w ciągu 2-4 dni. VNUS Closure Fast to sprawdzona procedura minimalnie inwazyjna cechująca się wysokim współczynnikiem skuteczności, dobre wyniki po 5 latach to ok. 94% zamkniętych żył. Zabieg wykonuje się w trybie chirurgii jednego dnia. Pacjent jest przyjęty do kliniki w dzień zabiegu. Po wykonaniu zabiegu  pacjent najczęściej powraca do zwykłej aktywności w ciągu jednego dnia, przy minimalnych dolegliwościach bólowych po leczeniu.
Wspomagająco w niewydolności żylnej zawsze zalecane i pomocne jest zastosowanie kompresjoterapii, czyli noszenie pończoch przeciwżylakowych, oraz stosowanie leków wspomagających układ żylny, tzw. flebotropowych. Ponadto warto pamiętać o profilaktyce: unikanie gorących kąpieli i sauny, długiego stania, kompresoterapia w czasie ciąży, walka z nadwagą natomiast jazda na rowerze i pływanie zawsze działają korzystnie na nasz układ żylny.

Dr Marcin Ambroziak, Dr n. med. Karol Chakkour

www.klinikaambroziak.pl

101

Klinika Ambroziak
Al. Gen. W. Sikorskiego 13
02-758 Warszawa
Tel.: +48 22 111 50 05;
Tel.: +48 726 101 000,
mail: [email protected]



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz