Zgaga w ciąży – przyczyny, objawy, łagodzenie

16 marca 2017, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Podczas ciąży ciało kobiety zmienia się nie do poznania. Zmiany hormonalne oraz fakt, że rośnie w tobie mały człowiek potrafią całkowicie zmienić to jak funkcjonuje twoje ciało. Nawet jeśli nie doświadczałaś wcześniej żądnych problemów zdrowotnych w trakcie ciąży mogą ujawniać się drobne schorzenia lub niedogodności. Jednym z najczęściej występujących nieciekawych przejawów ciąży jest zgada. Ale można sobie z nią poradzić.

Niestrawność – pochodzenie i objawy

Bulgotanie w żołądku, uczucie ciągłego przepełnienia, wzdęcia, ból pod żebrami, częste gazy i ogólnie złe samopoczucie to najczęstsze objawy niestrawności. Najczęściej niestrawność pojawia się kiedy się przejemy, a więc w trakcie świąt i dużych uroczystości kiedy wprost nie potrafimy oprzeć się spróbowaniu wszystkich smakołyków jakie pojawiają się na stole. Kilka razy do roku dajemy sobie dyspensę by dobrze zjeść, ale nasze żołądki nie są na to gotowe. Zmieszczenie takiej ilości jedzenia, a następnie jej strawienie to dla niego duże wyzwanie. Wtedy pojawia się zgaga.

Niestrawność oznacza właśnie kiepskie trawienie. Może ją wywołać przepełnienie żołądka lub choroby gastrologiczne takie jak refluks i nadkwaśność. W naszych żołądkach znajduje się mocno rozcieńczony kwas solny dzięki któremu pokarm jaki do niego trafia jest wstępnie trawiony zanim trafi do następnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli jelita. Kwas solny jest sam w sobie bardzo żrący i mimo, że w organizmie występuje bardzo rozcieńczony potrafi wyrządzić nam wiele szkody. W żołądku naturalnie występują mechanizmy, które zapobiegają uszkodzeniu go przez sok żołądkowy. Ściany żołądka pokrywa śluz, który chroni wrażliwy nabłonek, a przełyk wyposażony jest w silny mięsień, który zapobiega cofaniu się treści w górę przełyku.

Refluks żołądkowy natomiast jest schorzeniem dotykającym właśnie przełyk. Osłabiony mięsień nie powstrzymuje cofania się zawartości żołądka, która trafia z powrotem do naszego przełyku. Analogicznie w przypadku przepełnienia również żołądek nie zapobiegnie wracaniu pokarmu, a wraz z nim soku żołądkowego. Wtedy właśnie pojawia się zgaga.

Najczęstszymi objawami zgagi w ciąży są między innymi ból za mostkiem, uczucie pełności, skurcze żołądka, wzdęcia, pieczenie w przełyku oraz nudności i ból brzucha.

Zgaga męczy w ciąży

W ciąży w ciele kobiety zachodzi wiele istotnych zmian. Wahania poziomu hormonów, a w szczególności wysoka produkcja progesteronu wpływają spowalniająco na proces trawienia jak również osłabia on napięcie mięśnia zwieracza przełyku co prowadzi do powstawania refluksu. Dodatkowo maluch rosnący pod sercem mamy przesuwa organy wewnętrzne oraz w miarę zwiększania swoich rozmiarów zwiększa nacisk na wiele z nich. Wszystkie mamy borykają się z ciągłym oddawaniem moczu, kiedy dziecko naciska na pęcherz. 40 do nawet 80 procent z nich musi radzić sobie z objawami niestrawności i zgagą w tym okresie, ponieważ rosnący maluch naciska również na żołądek skutecznie zmniejszając jego pojemność i powodując przepychanie treści w górę przewodu pokarmowego.

Zgaga najczęściej pojawia się u kobiet w ciąży w trakcie jedzenia, szczególnie w pozycji siedzącej lub leżącej. Najlepiej wtedy jeść na stojąco, ale w ostatnim trymestrze może być to nie lada wyczyn.

Zmień dietę

Niestrawność w ciąży można leczyć, oraz jej zapobiegać. W tym szczególnym okresie oczywiście nie wskazane jest palenie papierosów i picie alkoholu, ale oprócz tego warto również:

  • Ograniczyć stres
  • Wystrzegać się napojów gazowanych
  • Unikać potraw kwaśnych, ostrych i nadmiernie słonych
  • Unikać jedzenia zawierającego dużo tłuszczu
  • Zmniejszyć porcje jedzenia, tak by się nie przejadać
  • Jeść w spokoju, nie łapczywie i nie w biegu
  • Ograniczyć słodycze

Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie diety lekkostrawnej. Warzyw i mięs gotowanych na parze oraz picie dużej ilości niegazowanej wody. W okresie dużego nasilenia objawów aby pomoc żołądkowi się zregenerować warto również zastosować kilkudniową ścisłą dietę opartą o sucharki, białe pieczywo z masłem, ziołowe napary pomagające na trawienie.

Sięgnij po sprawdzone środki

Skuteczne leczenie niestrawności to przede wszystkim odpowiednia dieta, tak by żołądek nie musiał wkładać dodatkowej energii w strawienie treści. W ciąży ze względu na fakt, że żołądek jest dodatkowo uciskany przez dziecko, a sam zwieracz przełyku ma obniżone napięcie może być to jednak niewystarczające. Na rynku istnieje wiele leków, które mogą pomóc w tej przykrej przypadłości, a jednym z takich środków jest np. Rennie. Takie środki zobojętniają kwas żołądkowy dzięki czemu nawet jeśli ten cofa się do przełyku, nie wyrządzi tam żadnej krzywdy. Należy jednak pamiętać, że w okresie ciąży wszystkie leki jakie przyjmujemy mogą mieć wpływ na nienarodzone dziecko. Przed skorzystaniem z jakiegokolwiek środka należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, oraz z zapoznać z treścią ulotki. Najważniejsze jest by nie zaszkodzić sobie i dziecku.
Przeczytaj także Zgaga w ciąży? Wszystkiemu winne hormony!

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz