Zespół Aspergera – przyczyny, objawy, leczenie | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Zespół Aspergera – przyczyny, objawy, leczenie

9 marca 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Zespół Aspergera – co to jest?

Zespół Aspergera jest całościowym zaburzeniem rozwoju. To grupa schorzeń, które dotyczą opóźnień w rozwoju wielu podstawowych umiejętności, a w szczególności zdolności do poznawania innych, komunikowania się oraz używania wyobraźni. Określa się również potocznie jako łagodniejszą odmianę autyzmu. Między tymi chorobami jest jednak pewna różnica. Osoby z chorobą Aspergera mają większe szanse na założenie rodziny czy pracę zawodową, co więcej mogą czuć się w niej spełnieni i lepiej funkcjonują społecznie. Dziecko cierpiące na zespół Aspergera nie ma trudności w mówieniu i jest bardziej komunikatywne. Autyzm w znacznym stopniu utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie, podczas gdy zespół Aspergera nie powoduje aż tak wielkich problemów – o ile tylko będzie leczony. Na to schorzenie częściej zapadają chłopcy.

Zespół Aspergera – przyczyny

Po raz pierwszy zespół Aspergera opisał w 1944 roku doktor Hans Asperger, od którego nazwiska pochodzi nazwa choroby. Schorzenie to nie zostało jeszcze dobrze zbadane, ponieważ jest stosunkowo nowe. Dokładna przyczyna wystąpienia zespołu Aspergera nie jest obecnie znana. Do najczęstszych potencjalnych przyczyn należą : podłoże genetyczne, poważne infekcje, wiek ojca – im jest on starszy, tym większe prawdopodobieństwo, że ta przypadłość dotknie dziecko, uszkodzenia centralnego układu nerwowego, toksoplazmoza, dziecięce porażenie mózgowe

Zespół Aspergera – objawy

Najczęściej zauważalnym w wieku przedszkolnym znakiem są zaburzenia społeczne, sprawiające, że dziecko nie potrafi lub nie wykazuje chęci do współpracy w grupie. Na zespół Aspergera składają się problemy z akceptacją zmian, ograniczona elastyczność myślenia, obsesyjne zainteresowania, ale nie ma zaburzeń rozwoju mowy. Do objawów zespołu Aspergera zalicza się: wąskie zainteresowania, ograniczające się do jednej dziedziny, powtarzające się zachowania, problemy z komunikacją – skąpa mimika, dystans fizyczny, unikanie kontaktu wzrokowego, unikanie bliskości. Brak empatii, zaburzenia języka – mowa sztywna, dosłowne odczytywanie komunikatów, nietypowa intonacja głosu.
Dzieci z tą chorobą nie rozumieją żartów albo śmieją się w nieodpowiednim momencie. Obserwuje się u nich również zaburzenia integracji sensorycznej – reagują nieadekwatnie do bodźców w otoczeniu. Cechą charakterystyczną są zachowania obsesyjne, osoby z Zespołem Aspergera wykazują umiejętność mechanicznego zapamiętywania. Uwielbiają stałość otoczenia, nie lubią zmian. Prowadzą uporządkowane życie, według ustalonych schematów, są mało elastyczni.

Zespół Aspergera – leczenie

Na chwilę obecną nie ma możliwości wyleczenia z tej choroby, jednak różne działania mogą poprawić funkcjonowanie osób chorych na zespół Aspergera oraz zmniejszyć natężenie niepożądanych zachowań. Leczenie dzieci z zespołem Aspergera skupia się między innymi na treningu komunikacji i umiejętności społecznych. Wiek dojrzewania jest wiekiem w którym najczęściej leczenie obiera kierunek leczenia lekami antydepresyjnymi lub neuroleptykami. Leczenie te jest stosowanie przez okres występowania zaburzenia i przeważnie bywa, że leczenie lekami jest na całe życie. Inne formy leczenia to : Wyspecjalizowane szkoły, terapie, modyfikację zachowań tj. wspieranie pozytywnych zachowań oraz zmniejszenie zachowań niepożądanych, wzmacnianie umiejętności społecznych.

Zobacz również:

  1. Jakie powinno być dziecko – grzeczne czy skryte?

  2. 6 niezawodnych pomysłów, dzięki którym Twoje dziecko będzie bezpieczniejsze w Internecie

  3. Jak nauczyć dziecko dyskrecji?

  4. Jak nauczyć dziecko sprzątać i utrzymywać porządek?

  5. Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę towarzyską?

  6. Moje dziecko podkrada pieniądze – co dalej?

  7. Dziecko w kuchni, czyli jak gotować z maluchem

  8. Kiedy dziecko nie może spać

  9. Jak odchudzić dziecko?

  10. Jak rozpoznać, że twoje dziecko jest alergikiem?Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz