Przyczyny uzależnienia od narkotyków

16 lutego 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

warning-signs-teen-using-drugs

Dlaczego młodzież sięga po narkotyki? Jest to niewątpliwie, jedno z podstawowych pytań,które zadają sobie rodzice uzależnionych dzieci. W obecnej dobie wszechobecnych środków uzależniających,wdać się w nałóg jest niezwykle łatwo. Młodzież nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swych działań, które bardzo często są nie do przewidzenia, gdyż oparte są na reakcjach chemicznych, w których 1 kg. masy ciała, jak również 1 mg. substancji psychoaktywnej sprawia wielką równicę, bo może doprowadzić do śmierci, podczas gdy inną osobę wprowadził w stan ekstazy. Przyczyn sięgania po narkotyki przez młodzież jest wiele, przedstawimy niektóre z nich.

JEDNORAZOWY EKSPERYMENT
Takie sytuacje dzieją się zazwyczaj pod presją grupy oraz panującej mody. W młodych ludziach dominuje wówczas ciekawość i chęć popisania się przed rówieśnikami. Uważają oni bowiem, że gdy raz zażyją substancję psychoaktywną nie wywoła ona żadnych niepowołanych skutków. Prawda jest jednak zgoła inna. Pierwszym znacznym problemem jest możliwa kwestia przedawkowania. Tak, jak również w przypadku alkoholu, tak w kwestii narkotyków na prawidłowy metabolizm tych substancji ma wpływ waga, ogólna kondycja organizmu, czy płeć. Jeżeli jednak pierwsza próba zakończy się powodzeniem i przyniesie oczekiwany skutek (np. euforia, czy pobudzenie) młody człowiek zacznie eksperymentować dalej, chcąc jeszcze „tylko jeden raz” znaleźć się w tym błogim stanie. Wmawiając sobie, że to tylko raz, że nad tym panuje i nie ma mowy o żadnym uzależnieniu… Tymczasem właśnie takie postępowanie prowadzi do bardzo groźnego w swych skutkach nałogu.

EMOCJE
Tak, jak dzieci w początkowych latach swojego życia poznają różnego rodzaju emocje, z którymi się zmagają, testując przy tym cierpliwość rodziców, tak młodzież też zmaga się z uczuciami, choć na tym etapie życia, już innymi… Jedną z kolejnych przyczyn eksperymentów z narkotykami może być zwykła chęć podniesienia własnej wartości, udowadniając przy tym, przede wszystkim samemu sobie, jak również otoczeniu, jak bardzo jest się odważnym. Również żal może prowadzić do podjęcia takiego kroku. Żal związany z odrzuceniem przez ukochaną osobę, czy odniesieniem jakiegoś rodzaju innej porażki, a także chęć zrobienia na złość lub ukarania rodziców. Chcieliby oni, aby fakt, że biorą sprawił, aby rodzice cierpieli. Młodzież bowiem ma problem z wyrażaniem emocji wprost.

NA SKRÓTY
Panuje powszechna opinia, że narkotyki pomagają w nauce – wzmacniając sprawność umysłową, czy zmniejszając zmęczenie, przez co przyswajanie wiedzy staje się szybsze, prostsze i łatwiejsze! W rzeczywistości efekt działania tych substancji zależy często wyłącznie od osoby biorącej i mamy wówczas do czynienia z efektem placebo. Młodzi ludzie zazwyczaj sięgają po amfetaminę. Faktycznie ma ona działanie stymulujące, lecz na krótką metę. W praktyce oznacza to, że gwarantuje ona znaczne pobudzenie i pomoc w wykuciu się na pamięć całej książki w jedną noc, jednak parę godzin później na egzaminie, osoba taka nie będzie w stanie skupić się i przypomnieć sobie jakiejś konkretnej informacji.

MITY
Młodzi ludzie tłumaczą zażywanie substancji psychoaktywnych również utartymi schematami i mitami. W środowisku chłopców panuje na przykład opinia, że narkotyki pomagają w , natomiast młode dziewczyny uważają, że dzięki nim stracą na wadze. Prawdziwość tych stwierdzeń zależy jednak od indywidualnych predyspozycji. Pewne jest jednak, że pomimo pozornie pozytywnych skutków, doprowadzą organizm do ruiny.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Fotowoltaika - największy problem r…
Zespół naukowy z USA, Wielkiej Brytanii i Włoch opracował urządzenie rozwiązujące problem nagrzewających...
Wczesne truskawki niezdrowe?
Wczesnowiosenne owoce i warzywa zawierają szeroką gamę szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Te sprowadzane...
W jakiej pozycji spać?
Spanie w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do dolegliwości bólowych, migren, uczucia zmęczenia. Zdaniem kręgarzy...
Dyrektywa budynkowa EPBD
Parlament Europejski przegłosował dyrektywę EPBD. Jej celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków i eliminacja paliw...