6 niezawodnych pomysłów, dzięki którym Twoje dziecko będzie bezpieczniejsze w Internecie | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

6 niezawodnych pomysłów, dzięki którym Twoje dziecko będzie bezpieczniejsze w Internecie

24 lutego 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Internet otacza nas i dosłownie wyskakuje z lodówki. Uruchamiamy pranie zdalnie ze smartfona wracając z pracy. Wyżej wspomniana lodówka sama robi zakupy. W autobusach komunikacji miejskiej jest darmowe WiFi. Co raz częściej za granicą odrzucamy oferty hoteli, które nie dają możliwości dostępu do sieci. Korzystamy my, korzystają nasze dzieci. Często nie doceniamy ich pomysłowości, a prawda jest taka, że niejednokrotnie lepiej posługują się sprzętami elektronicznymi niż my sami.

family, children, technology and home concept - smiling sister with tablet pc computer and parents on the back with laptop

Czy uda nam się w pełni nie dopuścić do tego by nasze dziecko dotarło do miejsc, do których zdecydowanie nie powinno? Oczywiście, że nie. Tym bardziej, że dostęp do Internetu jest właśnie dziecinnie łatwy.

To że nie możemy tego zupełnie wykluczyć, nie znaczy, że jesteśmy kompletnie bezbronni. Postaramy się wam pomóc w tym by dziecko w sieci było bezpieczne.

1. Rozmawiaj o Internecie

Przede wszystkim interesuj się co robi Twoje dziecko gdy bierze do ręki tablet, smartfon czy laptop. Na jakie strony wchodzi, co teraz jest głównym tematem w szkole. Zapytaj czy koledzy i koleżanki z klasy grają w jakieś gry, w które i on by chciał zagrać. Przede wszystkim bądź jego przewodnikiem po nieznanych wodach WWW. Pokaż dobre strony Internetu.

Zainteresuj go podróżowaniem „palcem po mapie” czy stronami poświęconymi nauce przez zabawę.

Nie zapominaj jednak by opowiedzieć o zagrożeniach na jakie można się natknąć. Chociażby uczul je przed wysyłaniem wiadomości SMS gdy zostanie o to poproszony.

Przekaż dziecku wiedzę, co zrobić jeśli napotka coś z czym nie będzie się czuł pewnie. Zaproponuj mu by poradził się ciebie i staraj się by nie bał się do ciebie przyjść po poradę. Nie strasz go jednak. Ważne jest by wyważyć radosne i niebezpieczne momenty w korzystaniu z Internetu. Nie chcemy je przecież kompletnie zniechęcić.

2. Buszujcie po Internecie razem

Postaraj się samemu znaleźć strony odpowiednie dla dzieci. Pokaż jak zaplanować wspólną przejażdżkę rowerową. Zabierz go do Tokio za pomocą Street View. Nie bój się korzystać z pomocy naukowych w sieci. Odróbcie razem pracę domową posiłkując się obrazami czy informacjami tam znalezionymi. Odszukaj bezpieczne witryny dotyczące zainteresowań pociechy. Bądź kreatywny w ukazywaniu jasnych stron przeglądania stron WWW.

Pokaż maluchowi, że Internet to niezwykle przydatne narzędzie i naucz w jaki sposób poprawnie z niego korzystać. Wspólnie spędzony w ten sposób czas wyrobi w dziecku dobre nawyki i być może zachęci do odkrywania kosmosu albo pomocy przy badaniach naukowych. Dodanie zakładek z odpowiednimi witrynami jest świetnym pomysłem by pociecha nie zabłądziła wpisując adres z literówką.

3. Umieść komputer w najczęściej odwiedzanym przez rodzinę pokoju

mamy-600x800

Komputer umieszczony przykładowo w salonie lub kuchni spowoduje, że łatwiej będzie ci mieć oko na to co dzieje się na jego ekranie. Zawsze z doskoku będziesz w stanie zerknąć co skupia uwagę pociechy.

Pomoże też by usiąść na chwilę i odpocząć w codziennych obowiązkach i pozwoli ci na wspólne spędzenie czasu.

Łatwiej jest omówić problemy, gdy komputer znajduje się w pomieszczeniu wspólnego użytku.

4. Ustalcie zasady korzystania z Internetu

Ważne jest by dziecko wiedziało, że Internet nie jest całym światem. Warto przegadać to z nim. Wytłumaczyć, że na wszystko jest czas. Pamiętaj, że dla jego zdrowia lepiej jest by nie przesiadywało za długo przed ekranem. Możesz wprowadzić godziny w jakich można korzystać z komputera. Bądź konsekwentny!

Egzekwuj wspólnie wypracowane zasady i kontroluj czy nauka jest na pewno nauką, ale też daj mu odczuć, że jeśli się z nich wywiązuje to nie będzie poszkodowany, bo właśnie teraz musisz sprawdzić pocztę.

Zachęcaj go do aktywności fizycznych. Zabierz na rower, spacer czy basen. Chodzi też o to, żeby odchodząc od komputera nie szedł do kolegi, gdzie następne godziny spędzi grając u niego.

5. Wezwij na pomoc „Cybernianię”

Na rynku dostępne jest oprogramowanie, które pomoże kontrolować treści przeglądane przez dziecko. Blokuje ono dostęp do konkretnych witryn lub zagadnień, słów kluczowych. Programy wprowadzające kontrolę rodzicielską regulują dostęp do informacji lub usług w Internecie zgodnie z określonymi kryteriami. Niektóre instalowane są na komputerze użytkownika, inne na serwerze należącym do jednostki (na przykład serwer Proxy w szkole).

Aplikacje te działają na różnych polach: ostrzegają o nieodpowiedniej zawartości, rejestrują gdzie zaglądało dziecko podczas buszowania w Internecie, blokują podejrzane strony, pozwalają na dostęp do komputera tylko o określonych porach. Potrafią nawet całkowicie uniemożliwić korzystanie z komputera. Istnieje wiele darmowych programów do kontroli rodzicielskiej, a ich konfiguracja wbrew pozorom nie jest trudna i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Wiele usług powiązanych z grami posiada specjalne konta dla nieletnich. Steam, Xbox Live, Playstation Network, wszędzie tu uzyskasz wsparcie w kontroli nad tym co robi dziecko w sieci. Warto się tym zainteresować, gdyż to naprawdę ważne w co gra nasza pociecha.

6. Sprawdzaj PEGI – czyli oznaczenia gier! 

pegi-oznaczenia-przyklady-1

Czy wiedzieliście do czego służą liczby na pudełkach z grami? System PEGI został wprowadzony w Europie i służy jako drogowskaz głównie dla rodziców. Symbolizuje jaki wiek jest minimalny by w dany tytuł móc grać bez większych obaw, że odbije się to na jego psychice. Pamiętajcie jednak, że nic nie zastąpi waszego zdrowego rozsądku, a ocena jest subiektywna.

Dodatkowe ikony obrazują na co możemy się natknąć podczas rozgrywki. Nie musisz się znać na grach by w kilka sekund ocenić czy dany tytuł jest rekomendowany dla twojej pociechy. To, że koledzy w szkole w coś grają, nie znaczy, że twoje dziecko też powinno. Dbaj o jego zdrowy rozwój. Warto też poczytać trochę więcej o danym tytule, jaką ma społeczność?

Czy przypadkiem maluch nie natknie się na wulgaryzmy starszych graczy. Dla chcącego nic trudnego!

Artykuł został opracowany przez redaktorów portalu TrybAwaryjny.pl zawierającego porady dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu i specjalistów pomocy technicznej AVG.PL – dystrybutora antywirusa AVG.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Rzadko takie sytuacje występują, mnie nigdy nic się nie zdarzyło...
Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Warto rozważyć ich zakup, by zapewnić sobie skuteczniejszą ochronę w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej....
Wałek czy pędzel do malowania
Jeśli malujemy duże, gładkie powierzchnie, lepiej sięgnijmy po wałek. Pędzel nieumiejętnie użyty może...
Reklama dla firmy z branży monitori…
Reklama powinna być odpowiednio dostosowana do danej grupy odbiorców, zrozumiały, perswazyjny, konstruowany w...