Lipodemia obrzęk tłuszczowy – objawy i metody leczenia | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Lipodemia obrzęk tłuszczowy – objawy i metody leczenia

12 listopada 2020, dodał: Ania
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Lipodemia to niestety dolegliwość, która dotyczy głównie kobiet. Jest bardzo trudna w zdiagnozowaniu oraz leczeniu. Jest chorobą dziedziczną i oznacza zaburzenia w rozkładaniu się tkanki tłuszczowej głownie w dolnych partiach ciała, czyli udach i podudziach. Występuje także w okolicy bioder i pośladków. W bardzo rzadkich przypadkach schorzenie dotyka również rąk. Dolegliwość ta nie zawsze idzie w parze z nadwagą i dotyczy osób otyłych. Mimo iż objawy choroby da się niwelować, to obszary ciała nią objęte „nie schudną”.

 

Czym jest lipodemia?

Często bywa że lipodemia jest nie zostaje wcale rozpoznana. Często też zdarza się, że kobiety cierpiące na tą chorobę udając się do lekarza otrzymują błędną diagnozę. Niejednokrotnie  jest bowiem mylona z otyłością, a jako przyczynę wskazuje się niską aktywność fizyczną. Także jest przyczyny nie są do końca znane. Lekarze szukają jej podłoża w uwarunkowaniach genetycznych. Fakt, że lipodemia występuje głownie u kobiet może też świadczyć o podłożu hormonalnym choroby. Lipodemia to nagromadzenie kilku nieprawidłowych czynników takich jak zaburzenie przemian tłuszczowych, nieprawidłowe odżywianie komórek tłuszczowych, liczne zaburzenia krążenia oraz zaburzenia układu hormonalnego.

 

Objawy lipodemii

Objawy występujące przy lipodemii nie są tylko mało estetyczne, ale także bolesne. Zacznę od tych, które są mniej oczywiste. Zwłaszcza u młodych dziewczyn, kiedy to górna część ciała jest drobniejsza od dolnej. Czy też mamy problem z zrzuceniem tych kilogramów nagromadzonych na udach, czy łydkach. Tkanka tłuszczowa nie znika nawet, gdy zostanie zastosowana dieta.

W przypadku lipodemii tkanka tłuszczowa gromadzi się obustronnie i symetrycznie, ale dość nierównomiernie. Tworzy grudki, a powierzchnia skóry ne jest gładka. Często również osoby cierpiące na to schorzenie mają mocno spuchnięte kostki, a stopy pozostają bez zmian . W innym przypadku nogi są wręcz kolumnowe i bardzo dysproporcjonalne w porównaniu do reszty ciała.

Dodatkowy ciężar i nagromadzenie płynu w tkankowego powoduje także większe obciążenie kończyn, co za tym idzie odczuwać można duży dyskomfort i zmęczenie nawet podczas spaceru. Towarzyszy temu nadwrażliwość na dotyk oraz bolesność podczas ucisku. Kolejnym objawem choroby są siniaki. Tkanka tłuszczowa uciska i tak już kruche naczynka krwionośne. Poza tym nie są zakotwiczone w tkance łącznej co powoduje ich rozrywanie nawet pod wpływem siły grawitacji.

Przy lipodemii dolegliwości bólowe nasilają się podczas jakiejkolwiek aktywności fizycznej, a także przy wystawieniu na działanie wysokiej temperatury. Mięśnie i stawy również się buntują, gdyż dochodzi między innymi często do deformacji kończyn, zwyrodnień czy degeneracji występującej z stawach.

Innymi objawami, które przynosi ta podstępna choroba mogą być płaskostopie. Bywa też, że skóra objęta obrzękiem lipidowym jest przesuszona i szorstka. Często lipodermii współtowarzyszy ciężka niewydolność żylna. Niekiedy tkanka tłuszczowa obejmuje także ramiona, zaś dłonie i nadgarstki są szczupłe.

 

 

Leczenie lipodemii

Kobiety dotknięte lipodemią powinny nosić uciskową odzież. Najlepiej, aby była bardzo dobrze dopasowana. Odzież kompresyjna może mieć różne poziomy nacisku w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Do wyrobów uciskowych najchętniej wykorzystywane są pończochy, rajstopy czy legginsy. Tego typu produkty są pomocne w profilaktyce oraz redukcji obrzęków limfatycznych. Noszone systematycznie zmniejszają uczucie bólu i nadwrażliwość na dotyk. Mogą też przeciwdziałać powstawaniu żylaków czy innych chorob układu krążenia.

Zaleca się także bandażowanie, które wybierają raczej osoby z zaawansowaną lipodemią. W ten sposób można nie tylko zmienić kształt kończyn, ale nieco zmniejszyć obwód i wymodelować sylwetkę. Poprawia też ono wygląd skóry, a także zmniejsza uczucie bólu. Ze względu na niski koszt można ją stosować w domu. Jednak zazwyczaj do wykonania bandażowania musimy skorzystać z pomocy drugiej osoby.

Oprócz odzieży ważne jest aby samodzielnie lub przy pomocy fizjoterapeuty wykonywać masaż limfatyczny, który pomoże zredukować obwód kończyn i przynosi natychmiastową ulgę. Ponadto łagodzi dolegliwości bólowe i zmniejsza uczucie ciężkości nóg. Regularnie wykonywany jest doskonałym środkiem zapobiegawczym przeciw występowaniu żylaków i pajączków.

Cięższe przypadki lipodemii wymagają już interwencji chirurgicznej w postaci liposukcji. Zabieg ten polega na odessaniu tłuszczu z obszarów objętych chorobą. Liposukcja jest zdecydowanie najlepszą metodą na pozbycie się tłuszczyku i zmniejszenia obwodu kończyn. Przynosi ulgę w bólu, redukuje obrzęki i zmniejsza obwody. Znacznie zmniejsza też tendencję do powstawiania siniaków i pajączków. Niestety sam zabieg  na początku stanowi duże obciążenie dla organizmu. Decydując się na tę metodę należy być świadomym długiej rekonwalescencji, która może trwać do 6 miesięcy.

 

 

Sposoby na łagodzenie dolegliwości wywołanych lipodemią

Leczenie jest niezwykle istotne w przypadku lipodemii. Jednak przestrzegając kilku zasad można złagodzić objawy i uczynić funkcjonowanie bardziej znośnym.

Oczywiście i tu ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta, która pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów w innych partiach ciała. Ale także przywróci energię i poprawi nam samopoczucie.

Warto też zamienić obcasy na szpilki na obuwie sportowe. Ubrania także powinny być wygodne i luźne. Nie powinny krępować ruchów, ani powodować ucisku. Warto także zadbać o odpowiednio dobraną aktywność fizyczną. Ze względu jednak na mogące wyniknąć powikłania, takie treningi powinny być skonsultowane z trenerem personalnym.

Lipodemia to podstępna choroba potrafiąca doskonale się zakamuflować  i udawać inne schorzenie. Nie bagatelizujmy więc problemu. Jeśli zauważycie któryś z symptomów tej choroby koniecznie udajcie się do lekarza.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Spowiedź dzieci przed komunią
Jakie te dzieci mają grzechy...? Śmiech na sali z tą spowiedzia....
Coraz mniej jest wysokich facetów
Mnie bardziej martwi ich sylwetka, te zaokrąglone biodra, pełne uda to objaw estrogenow....
Niepokój dziecka po szczepieniu.
To decyzja rodziców czy szczepic dzieci wiec niektórzy może nie chcą tego przeżywać ....
Galeria Przymorze
Napis Promocja to niekoniecznie oznacza obniżkę, są sklepy gdzie obniżka o kilka...