Zdrowie jamy ustnej – jak higiena wpływa na stan organizmu?

6 lipca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Higiena jamy ustnej i jej stan zdrowia wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Mało kto zdaje sobie sprawę, że stan zapalny w obrębie jamy ustnej może rozprzestrzenić się przez układ krążenia po całym organizmie. Nieleczona choroba dziąseł może prowadzić między innymi do dysfunkcji takich organów jak serce i mózg.

zdrowie jamy ustnej

Globalny problem

Choroby jamy ustnej stały się globalnym problemem dotykającym prawie 3,5 miliarda ludzi na całym świecie1. Choroby dziąseł zaczynają się od gromadzenia się płytki nazębnej, która zawiera miliony bakterii, zwłaszcza, gdy nie jest ona regularnie usuwana przez szczotkowanie. Toksyny wytwarzane przez te bakterie mogą podrażniać dziąsła i powodować ich stany zapalne, które z kolei mogą przekształcić się w zapalenie przyzębia. To poważna infekcja, która może prowadzić do utraty zębów. Zdarza się, że wywołuje także reakcję zapalną w tkankach przyzębia. Rozpoczyna to reakcję łańcuchową – stan zapalny rozprzestrzenia się przez układ krążenia po całym organizmie. Nieleczona i poważna choroba dziąseł może prowadzić do poważniejszych stanów.

Zaniedbania w jamie ustnej a mózg

Mózg i jego funkcje poznawcze mogą być zagrożone przez choroby przyzębia. Co ciekawe, istnieje związek między zapaleniem przyzębia a zmniejszeniem poznawczych funkcji mózgu związanych z chorobą Alzheimera2. Patogeny przyzębia mają zdolność do przekraczania bariery krew-mózg3, w ponad 90% przypadkach biopsji wykonanych na tkance mózgowej pacjentów z chorobą Alzheimera znaleziono enzymy związane z zapaleniem dziąseł4. Choroba Alzheimera ma złożone przyczyny, ale jedną z nich może być nieprawidłowa higiena i choroby jamy ustnej. Alzheimer i demencja dotyczą ponad 35,6 miliona osób na całym świecie, przewiduje się, że do 2050 roku będzie to ponad 115 milionów5. Warto więc edukować społeczeństwa, by chociaż minimalnie zredukować globalny rozwój chorób związanych z poznawczymi funkcjami mózgu. Niestety pacjenci z Alzheimerem często borykają się z problemami przyzębia, ponieważ nie dbają odpowiednio o higienę jamy ustnej. Ich opiekunowie powinni zwrócić szczególną uwagę na zdrowie jamy ustnej, dzięki temu można powstrzymać choroby przyzębia i inne konsekwencje z nimi związane. Choroby przyzębia mają bowiem wpływ także na rozwój słabo kontrolowalnej cukrzycy czy zwiększenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Zdrowie jamy ustnej u ciężarnych

Kobiety starające się o zajście w ciążę zaczynają bardziej skupiać się na swoim zdrowiu. Powinny także zadbać o zdrowie jamy ustnej, które, jak się okazuje, ma wpływ nie tylko na zdrowie matki, ale także na rozwijający się płód.

Niestety ciąża sprzyja chorobom dziąseł, wynika to ze zwiększonej produkcji hormonów, takich jak estrogen, progesteron i relaksyny6. Hormony te sprawiają, że dziąsła są bardziej wrażliwe na bakterie i toksyny78, skutkiem tego Centers for Disease Control (CDC) zaobserwowało, że aż 60–75% kobiet w ciąży ma dziś zapalenie dziąseł9. A zapalenie dziąseł może doprowadzić do poważnych komplikacji.

Zdrowa jama ustna ciężarnej zapobiega:

  • przedwczesnym porodom10,

  • niskiej masie urodzeniowej dziecka11,

  • nadciśnieniu ciążowemu (stanu przedrzucawkowemu)12.

Właściwa higiena jamy ustnej, regularne usuwanie płytki nazębnej sprawiają, że ryzyko zapalenia dziąseł spada. W czasach, gdy wiele rzeczy jest poza naszą kontrolą, Oral-B przypomina, że ​​zdrowie jamy ustnej jest w naszych rękach! Możemy o nie zadbać dzięki szczoteczkom elektrycznym, a już niedługo także dzięki rewolucyjnej technologii magnetycznej iO, która już we wrześniu pojawi się w Polsce.

1 Oral Health https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/oral-health (Accessed April 2021)

2 Chen CK, et al. Association between chronic periodontitis and the risk of Alzheimer’s disease: A retrospective, population-based, matched-cohort study. Alzheimer’s Research & Therapy 2017; 9:56

3 Poole S, et al. Active invasion of Porphyromonas gingivalis and infection-induced complement activation in ApoE(-/-) mice brains. J Alzheimers Dis 2015; 43:67-80.

4 Poole S, et al. Determining the presence of periodontopathic virulence factors in short-term postmortem Alzheimer’s disease brain tissue. J Alzheimers Dis 2013; 36:665-677.

5 Prince M, Jackson J. World Alzheimer Report. London: Alzheimer’s Disease International; 2009: 14-18

6 Loe H. Periodontal changes in pregnancy. J Periodontol 1965; 36:209-217.

7 Hugoson A. Gingivitis in pregnant women. A longitudinal clinical study. Odontol Revy 1971. 22:65-84.

8 Stamm JW. Epidemiology of gingivitis. J Clin Periodontol 1986; 13:360-366.

9 American Dental Association Council of Access, Prevention, and Interprofessional Relations, 2006 – quoted in Centers for Disease Control and Prevention: Pregnancy and Oral Health web page (www.cde.gov/oralhealth/publications/features/pregnancy-and-oral-health.html) last reviewed: February 19, 2019.

10 Daalderop LD,et al Periodontal disease and pregnancy outcomes: Overview of systematic reviews. JDR Clinical & Translational Research 2018. 3:10-27.

11 Chambrone L, et al. Evidence grade associating periodontitis to preterm birth and/or low birth weight: I. A systematic review of prospective cohort studies. J Clin Periodontol 2011; 38:795-808.

12 Conde-Agudelo A, et al. Maternal infection and risk of preeclampsia: Systematic review and meta-analysis. Am J Obstet Gynecol 2008; Jan:7-22.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz