Za dużo żelaza i manganu w wodzie – co zrobić?

21 stycznia 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Żelazo i mangan występują w wielu postaciach chemicznych. Obecność danej formy żelaza i manganu w materiale geologicznym albo wodzie zależy od różnych czynników środowiskowych. Obserwacja pewnych zjawisk chemicznych zachodzących w wodzie pozwala stwierdzić z określonym prawdopodobieństwem, że w wodzie znajdują się żelazo i mangan.

 

zardzewiała rura

 

Dlaczego usuwać żelazo i mangan?

W kontakcie z atmosferą równowaga chemiczna wody ulega zachwianiu. Dochodzi do wytrącania się cząstek żelaza i manganu.

Powoduje to zagrożenie dla instalacji wodno-kanalizacyjnej w domu. Może dojść do całkowitego zaniku drożności i zapchania się rur hydraulicznych przez warstwę osadzonego żelaza.

Realne ryzyko dla zdrowia stanowią bakterie żelazowe, które w przyjaznym dla nich środowisku (zanieczyszczonej instalacji) potrafią się bardzo szybko rozwinąć.

Żelazo i mangan mają znaczący wpływ na smak i zapach wody. Już przy niewielkich przekroczeniach żelaza, woda zyskuje metaliczny posmak. Nie jest to ani zdrowie, ani apetyczne.

Żelazo i mangan pozostawiają zacieki na armaturze, których praktycznie nie da się usunąć. Ścianki muszli klozetowej, powierzchnia zlewu oraz wanny pokrywa się pomarańczowo-brązowymi zaciekami. Nawet najsilniejsze detergenty mogą mieć problem z doczyszczeniem tego brudu.

Za pomarańczowe plamy na jasnych ubraniach po praniu również odpowiadają te dwa nieszczęsne pierwiastki. Tuż po wyjęciu ubrań z pralki widać szkody, jakie jest w stanie wyrządzić żelazo i mangan.

Jak usunąć żelazo i mangan z wody?

Skontaktuj się z nami http://www.klarsan.pl/ przebadamy Twoją wodę i dobierzemy odpowiednią metodę uzdatniania, która rozwiąże problemy z żelazem i manganem raz na zawsze.

Rozpuszczalność żelaza i manganu w wodzie

W odniesieniu do reakcji chemicznych należy pamiętać, że z czasem osiągają one poziom równowagi z otaczającym środowiskiem. Gdy warunki środowiska – na przykład woda pompowana z warstwy wodonośnej – ulegają zmianie, równowaga chemiczna zostaje zachwiana. To prowadzi do rozpuszczania albo wytrącania określonych pierwiastków, takich jak żelazo albo mangan.

Zasadniczo woda natleniona zawiera mniejszą ilość żelaza i manganu. Zazwyczaj (zależy to też w dużym stopniu od pH) oba te pierwiastki reagują z tlenem i tworzą cząsteczki nierozpuszczalne w wodzie. Wody gruntowe i płytkie wody powierzchniowe zwykle zawierają wystarczającą ilość rozpuszczonego tlenu, by utrzymać żelazo i mangan w nierozpuszczonej postaci. W wodach powierzchniowych żelazo i mangan zazwyczaj zostają wychwycone przez znajdujące się w wodzie cząstki materii organicznej.

kobieta pijąca wodę

Wody, które nie mają regularnego kontaktu z atmosferą, są zazwyczaj ubogie w tlen. Żelazo i mangan w środowisku ubogim w tlen są względnie rozpuszczalne i mogą występować w wysokim stężeniu. Jednak żelazo występujące w postaci siarczku żelaza jest słabiej rozpuszczalne niż to w postaci węglanu żelaza. Ilość rozpuszczonego tlenu zwykle spada wraz z głębokością, dlatego środowisko ubogie w tlen zazwyczaj występuje w głębokich studniach.

Niekiedy warunki niskiego natlenienia panują w relatywnie płytkich studniach ze stojącą wodą o bardzo wolnej wymianie. Żelazo i mangan najczęściej występują w wodzie pochodzącej ze studni, o wysokim poziomie węglanów i niskim poziomie tlenu. Problem pojawia się, kiedy taka woda zostaje wypompowana na powierzchnię.

Odżelaziacze wody polecane przez specjalistów

Szeroki asortyment gotowych stacji odżelaziających wodę znajdziesz w sklepie http://www.ultrafiltracja.pl/pl/c/Odzelaziacze/74

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

13 komentarzy do Za dużo żelaza i manganu w wodzie – co zrobić?

  1. avatar Zuza pisze:

    Nie zdajemy sobie nawet sprawy jak negatywne konsekwencje niesie za sobą problem twardej wody. Pal licho wszystkie pieniądze wydane na Calgon i inne detergenty. Liczy się nasze zdrowie.

  2. avatar Sławek88 pisze:

    Kazimierz,
    jeśli rzeczywiście w Twojej łazience po każdej kąpieli pojawia się uporczywy biały nalot to powinieneś poważnie zastanowić się nad zakupem zmiękczacza gdyż woda w Twoim domu jest po prostu bardzo twarda. Też miałem z tym problem. Moja żona musiała spędzać masę czasu w łazience i szorować wszystkie te pojawiające się zabrudzenia. W końcu postanowiliśmy coś z tym zrobić. Zainwestowaliśmy w zmiękczacz Denver Plus 30 o którym piszesz i to był strzał w dychę. Miękka woda nie tworzy zanieczyszczeń w łazience, ma też ogromny wpływ na smak i zapach wody a przede wszystkim możemy teraz oszczędzić pieniądze, które przedtem musieliśmy wydawać na detergenty i całą masę środków czyszczących.

  3. avatar Kazimierz pisze:

    Wczoraj byłem na targach fermy i widziałem zmiękczacz Denver 30 na żywo. Patrząc na zmiękczacze dwuelementowe składające się z zbiornika na sól i butli na złoże to ten naprawdę robi wrażenie. Mały, kompaktowy, ładna i nowoczesna obudowa. Widziałem, że było spore zainteresowanie tym urządzeniem. Zastanawiam się czy go nie zakupić. Mam spory problem z twardą wodą, świadczy o tym chociażby fakt, że po jednym prysznicu moja kabina jest cała pokryta białym nalotem. Jest to dość frapujące… Widziałem w internecie wiele pochlebnych opinii, znajomy też ma Denvera tyle, że Denver 15, którego sobie chwali.

  4. avatar Danka76 pisze:

    Justynka- popieram. Ktoś oszczędza na kupnie dobrego sprzętu dostosowanego do problemu twardej wody, bo woli wyjechać sobie na wakacje… Czy to jest odpowiedzialne? Kalkulując, co lepsze- wydajesz raz większą sumę pieniędzy i masz spokój, czy pijesz pyszną zanieczyszczoną wodę z kranu i wydajesz 130 zł za wizytę u prywatnego specjalisty, bo zanim przyjmą Cię na fundusz NFZ to zdążysz rozchorować się jeszcze bardziej? pozdrawiam

  5. avatar Justynka pisze:

    Zainwestowałeś jednorazowo większą sumę pieniędzy, ale czystą i smaczną wodą możesz cieszyć się przez długie lata. Nie wiem co gorsze: rok bez wyjazdu na wakacje czy uszczerbek na zdrowiu spowodowany metalami ciężkimi występującymi w Twojej wodzie?

  6. avatar Antoni pisze:

    Z tego problemu mogą śmiać się ci, którzy nie mają żelaza w wodzie. U mnie niestety problem ten występuje i nie obeszło się bez instalacji odżelaziacza wody. Zamiast jechać na wakacje w zeszły sezonie trzeba było wydać kilka ładnych tysięcy na odżelaziacz. Mi do śmiechu nie było.

  7. avatar Kinia pisze:

    To prawda, taka woda ma przykry zapach i metaliczny smak, co jest bardzo uciążliwe. Poza tym w moim przypadku odbiło się to na kondycji włosów. Jestem posiadaczką włosów do pasa i niestety… były tak szorstkie i matowe, że najlepsza odżywka nie mogła sobie z nimi poradzić. A jaki tego powód? Twarda, zażelaziona woda :-) Także zamiast inwestować w profesjonalne odżywki z salonów fryzjerskich lepiej zainwestować w odpowiedni sprzęt do oczyszczania wody. pozdrawiam

  8. avatar Aneta pisze:

    Nawet nie zdawałam sobie z tego sprawy. Dzięki, że mnie oświeciliście tym wpisem:)

  9. avatar Marlena pisze:

    Paulina, otóż to. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, co pije. Ja kiedyś piłam wodę prosto z kranu, potem przyszedł czas na dzbanki filtrujące i to właśnie Dafi. Jest to jednak bardzo podstawowy produkt, więc po roku z pomocą przyszła mi odwrócona osmoza Puricom Stella. Teraz dodatkowo mąż sobie zażyczył zainstalować zmiękczacz wody, więc w lutym kupujemy takie urządzenie. Pozdrawiam wszystkim świadomych jakości wody w Polsce.

  10. avatar Paulina pisze:

    Bardzo ciekawy artykuł. Człowiek nawet nie wie co pije. Smak też pozostawia wiele do życzenia. Ja sobie kupiłam dzbanek z filtrem Dafi bo ta woda prosto z kranu jest okropna. Skalkulowałam, że taniej będzie kupić dzbanek i wymieniać co miesiąc filtry, Dafi ma najtansze niż ciągle biegać po mineralna. W zime to wyjatkowo uciążliwe, a jeszcze w weekend lubię pospać…

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nietypowa aranżacja biura - jak sąd…
Nietypowa ale praktyczna aranżacja biura może być jak najbardziej. Podoba mi się!
"nocne marki" - dozwolone po 22 :)
Ja bardzo późno chodzę spać, więc zanim zasnę co nie mam z tym...
Depilacja-co najlepsze?
Depilatory laserowe są bardziej precyzyjne niż IPL. Wielu ekspertów uznaje, że jest to najskuteczniejsza...
Torebka duża czy mała?
Małe torebki okazują się być świetnym dodatkiem stylizacyjnym. Dla przykładu mała torebka na łańcuszku...