Szybki sposób na ból głowy

21 kwietnia 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Ból głowy to jedna z najczęściej dopadających nas dolegliwości. Według statystyk od połowy do trzech czwartych dorosłych na świecie w wieku od 18 do 65 cierpiało na ból głowy przynajmniej jeden raz w ciągu ostatniego roku.

Przyczyn jego występowania może być mnóstwo, na niektóre z nich nie mamy wpływu, do innych czasem sami się przyczyniliśmy niewłaściwą dietą lub przeciążeniem organizmu w inny sposób. Wstając rano z boląca głową i uczuciem ciężkości trudno tryskać energią i entuzjazmem. Dlatego ważne jest znalezienie sposobu poprawę samopoczucia zanim rozpoczniemy pełen wyzwań dzień. Niech to będzie dobry dzień!

Domowe sposoby na ból głowy

Większość z nas, chcąc nie chcąc musiała już sobie radzić z bólem głowy w swoim życiu. U jednych wywołują go nagłe zmiany pogody, gdy dochodzi do wahań ciśnienia atmosferycznego albo gwałtownego obniżenia lub wzrostu temperatury powietrza. Mogą go również powodować nasze negatywne stany psychiczne, takie jak nadmierny stres albo nagłe zmartwienia. Winą za nawracające bóle głowy należałoby niejednokrotnie obarczyć nasz niezdrowy tryb życia i niewłaściwą dietę. Na pojawiający się nagle i zdawałoby się znikąd ból głowy staramy się zareagować znanymi nam domowymi sposobami, do najczęstszych z nich należą:

  • wypicie małymi łykami chłodnej wody – zaleca się spożycie nawet 1 litra w ciągu godziny,
  • przewietrzenie pomieszczenia albo spacer połączony z głębokim oddychaniem,
  • wykonanie kilku ćwiczeń fizycznych na rozluźnienie mięśni i kości kręgosłupa – szczególnie istotne przy długotrwałej pozycji siedzącej,
  • zimne okłady na skronie i czoło, pomocne jest również moczenie nóg w zimnej wodzie,
  • masaż karku i ramion rozluźnia napięcie i uspakaja,
  • ciepła kąpiel,
  • krótka drzemka w zaciemnionym pomieszczeniu.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Odczuwany przez nas ból jest reakcją organizmu na skutek pobudzenia receptorów bólu i wysłania sygnałów do mózgu. Inaczej mówiąc, nasze ciało daje nam znać, że powinniśmy zwrócić większą uwagę na nasze zdrowie. Nie można też wykluczyć, że ból głowy alarmuje nas o innych stanach chorobowych zachodzących w naszym ciele. Dlatego warto regularnie się badać i robić okresowe wyniki krwi, które na czas wskażą nam nieprawidłowości i odchylenia od normy. Dobra diagnoza przyczyn bólu głowy pozwoli je wyeliminować i rozwiązać skutecznie ten problem zapobiegając kolejnym nawrotom. Stara zasada, że lepiej jest zapobiegać chorobom, niż je leczyć sprawdza się również w tym przypadku. Oto kilka rad, po zastosowaniu których żyć będziemy zdrowiej i ograniczymy znacząco liczbę czynników mogących wywoływać bóle głowy:

  1. Zadbaj o odpowiednią, zróżnicowaną dietę, spożywaj lekkostrawne posiłki w małych porcjach do 6 razy na dobę, kolację ustalając przynajmniej na 2 godziny przed snem.
  2. Zapewnij sobie odpowiednią ilość odpoczynku, wysypiaj się odpowiednio długo i dbaj o regularne przerwy w pracy.
  3. Sprawdź, czy nie dotyczą Cię zmiany hormonalne – wyregulowanie poziomu niektórych hormonów w pewnym wieku przyniesie wyraźną poprawę samopoczucia.
  4. Naucz się stosować techniki relaksacyjne, aby rozładować codzienny stres.

Bez recepty na dobry dzień

W zwalczaniu bólu skuteczna bywa nowoczesna farmakoterapia. Jeśli tylko nie jesteśmy w trakcie innej kuracji lekami oraz nie ma innych przeciwwskazań do zastosowania konkretnego środka leczniczego, możemy pomóc sobie uśmierzyć ból głowy ogólnodostępnymi tabletkami musującymi bez recepty, takimi jak te: http://www.consumerhealth.bayer.com.pl/pl/bol/alka-seltzer/. Sprzedawany w opakowaniach po 10 sztuk Alka-Selzer zalecany jest w przypadkach dolegliwości bólowych o lekkim i silnym nasileniu. Można go stosować nie tylko przy bólu głowy, ale również przy bólach mięśniowych, bólach zębów, a nawet przy gorączce i objawach przeziębienia lub grypy.

Ulgę w bólu po zastosowaniu tabletek musujących Alka-Selzer powinniśmy odczuć już w ciągu najbliższych 10-20 minut, bo tyle czasu potrzebuje zawarty w nich kwas acetylosalicylowy, żeby osiągnąć w osoczu maksymalne stężenie. Dorośli mogą wypić od 1 do 3 tabletek musujących jednorazowo, jednak nie częściej, niż co 4-8 godzin i nie więcej niż 12 tabletek na dobę. Należy przyjmować tabletki po posiłkach sporządzając musujący płyn rozpuszczony w szklance wody. Dopuszcza się stosowanie leku u młodzieży powyżej 12 roku życia, jednak wyłącznie na zlecenie lekarza. Konsultacja z lekarzem będzie także konieczna jeśli objawy nie ustąpią przez w najbliższym czasie. Niedopuszczalne jest stosowania leku dłużej, niż 3-5 dni bez wiedzy lekarza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Na zakończenie warto podkreślić, że bólu głowy nie należy bagatelizować i nawet gdy doraźnie uda nam się go zlikwidować, czy to domowymi sposobami, czy też środkami farmakologicznymi, powinniśmy zawsze zastanowić się nad jego przyczynami i starać się im zaradzić w pierwszej kolejności.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Podłoga w łazience
Jeśli chcemy mieć łazienkę utrzymaną w stylu naturalnym, wybieramy podłogę drewnianą. Deski podłogowe...
Wywoływanie zdjęć
Ja wywołuje zdjęcia w Rossmannie , a później lądują w albumie albo...
Masaż ultradźwiękowy
Masażer ultradźwiękowy może być skutecznym narzędziem w walce z różnymi problemami skórnymi, takimi...
Wąskie biodra a styl ubierania się…
Zamaskowanie wąskich bioder za pomocą spodni wcale nie jest trudne! Wystarczy wybrać szerokie jeansy...