Soczewki wewnątrzgałkowe PanOptix – lepsze widzenie bez okularów

19 maja 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Soczewka wewnątrzgałkowa znacząco różni się od klasycznych soczewek, które można zakładać i zdejmować. Soczewki wewnątrzgałkowe są wszczepiane w gałkę oczną na stałe. Dają komfort, o jakim jeszcze jakiś czas temu można było tylko marzyć.

Soczewka PanOptix dla osób cierpiących na zaćmę

Zaćma nie jest klasyczną wadą wzroku. To choroba oczu polegająca na zmętnieniu naturalnej soczewki oka. Teoretycznie powinna być ona przezroczysta, ale z czasem (z wiekiem) jej przejrzystość maleje. Światło nie przedostaje się do oka, a więc obraz, jaki widzi pacjent borykający się z zaćmą, jest zszarzały, niewyraźny, „zaćmiony”. Nazwa tej choroby jest jak najbardziej trafna.

Zabieg usunięcia zaćmy polega na odessaniu z oka zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną. Soczewki wewnątrzgałkowe PanOptix dają gwarancję widzenia bez okularów zarówno na małe, jak i na duże odległości.

Soczewka PanOptix do bliży i dali

Dzięki soczewce PanOptix można z niemal stuprocentową dokładnością odtworzyć ostrość widzenia w różnych warunkach. Widzenie z bliska obejmuje np. czytanie, szycie, nawlekanie igieł, manipulowanie drobnymi przedmiotami. Widzenie pośrednie to praca przy komputerze, oglądanie telewizji, krojenie warzyw na desce, sprzątanie. Widzenie na duże odległości obejmuje jazdę samochodem, rowerem, grę w golfa, a więc wszystkie te czynności, które odbywają się w dużych przestrzeniach. Dzięki soczewce PanOptix można cieszyć się aktywnością fizyczną bez konieczności noszenia okularów. To niewątpliwie duże ułatwienie, zwłaszcza dla osób, które uprawiają sport, choćby amatorsko. To też duża ulga dla wszystkich tych, którzy nie lubią nosić okularów i chętnie zostaną z tego obowiązku zwolnieni.

Refrakcyjna wymiana soczewki – zabieg dla osób bez zaćmy

Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg wykonywany u osób, które z powodu zaburzeń widzenia potrzebują korekcji wzroku. W takim przypadku soczewkę wymienia się mimo braku zaćmy. Dzięki temu można skorygować brak ostrości widzenia u osób, u których nie stwierdzono zaćmy mimo problemów ze skupianiem światła przez oko.

Refrakcyjną wymianę soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką PanOptix można potraktować jako profilaktykę zaćmy. Sztuczna soczewka jest w tym przypadku gwarancją, że w przyszłości nie dojdzie do rozwoju zaćmy. Pacjenci chętnie stosują to rozwiązanie w trosce o jakość widzenia teraz i w przyszłości.

Zabieg usunięcia zaćmy i wszczepienie soczewek PanOptix – cena

Cena zabiegu ustalana jest indywidualnie w poszczególnych klinikach, jednak trzeba liczyć się z kosztami rzędu 6 – 9 tysięcy. To faktycznie niemało i sporo osób może się zastanawiać, czy warto takie koszty ponosić. Tu od razu trzeba sobie powiedzieć, że zdecydowanie tak.

Po pierwsze dobre widzenie nie ma ceny. Warto zapłacić, by móc samodzielnie egzystować i cieszyć się życiem. Po drugie – osoby, które borykają się z zaćmą bardzo często noszą okulary, za które też muszą słono płacić. Różnica jest taka, że okulary nie rozwiązują problemu. Nie są lekarstwem na zaćmę, dodatkowo wcale nie kosztują mało. Warto przy tym zauważyć, że przy zaćmie recepty na nowe okulary pojawiają się częściej niż u osób, które mają prawidłowo zbudowaną soczewkę oka. Skutek jest taki, że w ciągu kilku lat na okulary wydaje się tyle samo pieniędzy, co na operację usunięcia zaćmy z wszczepieniem soczewek PanOptix. Można więc śmiało założyć, że taki zabieg to inwestycja w zdrowie (możliwość zwiększenia aktywności fizycznej zawsze jest na plus, potwierdzają to lekarze różnych specjalizacji) i, wbrew pozorom, całkiem duża oszczędność.

Niestety na chwilę obecną NFZ nie refunduje zabiegów usunięcia zaćmy połączonych z wszczepieniem soczewek PanOptix.

Ile czasu trwa zabieg usunięcia zaćmy i wszczepienia soczewek PanOptix?

Mogłoby się wydawać, że tak poważny zabieg wykonywany w obrębie oczu zajmuje dużo czasu i jest bardzo skomplikowany. Tymczasem nowoczesna medycyna pozwala na wykonanie go w ciągu kilkunastu do trzydziestu minut. Zabieg wykonywany jest przy pomocy lasera i nie jest nieprzyjemny dla pacjenta. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Większość osób, które poddały się zabiegowi usunięcia zaćmy lub refrakcyjnej wymiany soczewek bardzo szybko wraca po zabiegu do normalnych aktywności. Już na drugi dzień widzenie jest zdecydowanie lepsze. W pierwszych dniach po zabiegu konieczne jest stosowanie kropli do oczu. O długości takiej kuracji i częstotliwości ich stosowania decyduje lekarz.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Fotowoltaika - największy problem r…
Zespół naukowy z USA, Wielkiej Brytanii i Włoch opracował urządzenie rozwiązujące problem nagrzewających...
Wczesne truskawki niezdrowe?
Wczesnowiosenne owoce i warzywa zawierają szeroką gamę szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Te sprowadzane...
W jakiej pozycji spać?
Spanie w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do dolegliwości bólowych, migren, uczucia zmęczenia. Zdaniem kręgarzy...
Dyrektywa budynkowa EPBD
Parlament Europejski przegłosował dyrektywę EPBD. Jej celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków i eliminacja paliw...