Rozliczamy PIT 37 online

24 lutego 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Druk PIT-37 online to najpopularniejsza deklaracja podatkowa przeznaczona dla osób, które w 2016 roku osiągały wynagrodzenia rozliczane za pośrednictwem płatników, czyli pracodawców. Deklaracja ta dotyczy wyłącznie przychodów opodatkowanych według skali podatkowej (obecnie 18% i 32%) i pochodzących z jednego źródła. Podatnicy, którzy nie rozliczają się za pośrednictwem płatnika lub uzyskują przychody z wielu źródeł, w tym część z nich bez pośrednictwa płatnika, składają z reguły PIT-36. Najprostszą metodą rozliczenia należności podatkowej jest złożenie zeznania w formie elektronicznej, czyli rozliczenie PIT-37 online.

W jaki sposób rozliczyć PIT 37 przez Internet?

Aby rozliczyć nasz PIT 37 online potrzebne nam będą przede wszystkim informacje o naszych rocznych wynagrodzeniach, które powinniśmy uzyskać od pracodawcy, lub, w przypadku emerytów i rencistów, z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W zależności od płatnika, informacja taka dostarczana jest jako PIT-11 , PIT-40A/11A , PIT-8C lub PIT-R. Formularze te zawierają dane o naszych dochodach, kosztach uzyskania przychodu, zaliczkach oraz składkach na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, które należy umieścić w deklaracji PIT 37 online. Jeśli zdecydujemy się na rozliczenie PIT 37 online potrzebne będą także nasze dane osobowe (PESEL, imię, nazwisko, adres zamieszkania, data urodzenia i dokładna kwota przychodu wykazana za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym są składane deklaracje. Dane te posłużą nam do elektronicznego podpisania złożonego przez Internet zeznania podatkowego. Aby rozliczyć PIT 37 elektronicznie można skorzystać z kilku sposobów wypełniania deklaracji:

  • Formularze interaktywne dostępne na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów. Są to dokumenty w formacie PDF pozwalające na komputerowe wypełnienie zeznania, podpisania go przy użyciu danych identyfikacyjnych i wysłania do urzędu skarbowego przez konto osobiste w Portalu Podatkowym.
  • Instalacja aplikacji e-Deklaracje na własnym komputerze. Ten sposób wymaga instalacji dodatkowej wtyczki e-Deklaracje umożliwiającej przesłanie PIT 37 online.
  • Skorzystanie z zewnętrznego systemu rozliczeń rocznych. Warto tu sprawdzić choćby portal PITax.pl umożliwiający łatwe rozliczenie PIT 37 online dzięki intuicyjnemu i łatwemu w użyciu kreatorowi deklaracji PIT (system zbiera od nas wywiad dotyczący źródeł naszych przychodów, a następnie podpowiada najwłaściwsze druki PIT i załączniki, które należy wypełnić).

Dodatkowym ułatwieniem dla osób rozliczających PIT-37 online jest możliwość skorzystania z tzw. PFR, czyli wstępnie wypełnionych deklaracji podatkowych. Dokumenty te są dostępne w Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów, jednak zwykle nie wcześniej, niż w połowie marca po zakończeniu roku podatkowego.

Jak podpisać rozliczenie PIT-37 online?

Do niedawna wszystkie zeznania podatkowe składane przez Internet wymagały użycia kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Obecnie możemy rozliczyć PIT 37 przez Internet podpisując nasza deklarację używając tzw. „danych autoryzacyjnych”, czyli naszych danych osobowych i kwoty przychodu z poprzedniego rozliczenia PIT (a więc w 2017 roku będą to dane za rok podatkowy 2015).

Nie wszyscy muszą rozliczać PIT-37 online.

W pewnych przypadkach nie musimy w ogóle składać deklaracji PIT 37, zarówno w wersji papierowej, jak i w elektronicznej. Jeżeli otrzymywaliśmy w ciągu roku wynagrodzenie tylko od jednego pracodawcy i nie mamy możliwości skorzystania z ulg i odpisów podatkowych, możemy złożyć w naszym zakładzie pracy formularz PIT-12. Dokument ten przenosi obowiązek rozliczenia naszego podatku na pracodawcę, który składa w urzędzie skarbowym deklarację PIT-40. Pamiętajmy, że termin składania PIT 12 upływa 10 stycznia 2017 roku.

Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych jest organizacją pożytku publicznego niosącą pomoc innym organizacjom. W ramach projektu wsparcia organizacji w zbiórce 1% podatku IWOP udostępnił organizacjom system PITax.pl Łatwe podatki do swobodnego użytku jako narzędzia wspomagającego zbiórkę funduszy na rzecz trzeciego sektora.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz