Przyczyny bólu kości i stawów

23 maja 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Ból kości i stawów potrafi być bardzo uciążliwy. Często bywa on wynikiem przeciążania, chociażby po intensywnym wysiłku fizycznym. Czasem bywa jednak związany ze zmianami zwyrodnieniowymi, zwłaszcza u osób starszych. Nie wolno więc nawracających dolegliwości bólowych ignorować. Kryć się może za nimi zarówno infekcja bakteryjna, jak i osteoporoza czy nowotwór!

Przyczyny bólu kości i stawów

Najczęstsze przyczyny bólu kości i stawów

Ból kości i stawów może mieć różne przyczyny. Bywa, że jest związany z nadmierną aktywnością fizyczną, albo urazami jak zwichnięcia czy skręcenia. Są także osoby, u których ból kości jest rekcją na zmianę pogody (spadek temperatury i wzrost wilgotności powietrza). Nie zawsze jest on więc powodem do niepokoju. Lepiej jednak mieć się na baczności. Ból kości i stawów to przecież jeden z typowych objawów osteoporozy. Może on także świadczyć o osteomalacji, czyli metabolicznej chorobie kości spowodowanej niedoborem witamy D. Bywa też symptomem hiperostozji, czyli choroby kręgosłupa. Innymi przyczynami mogą być też takie schorzenia jak reumatoidalne zapalenie stawów, infekcje bakteryjne bądź wirusowe, nowotwór kości lub chrząstki czy choroby zapalne jelit. Ból stawów powodować może przyjmowanie niektórych leków (np. metyldopy, cyklosporyny), a także otyłość, która powoduje obciążenie stawów. Więcej informacji znajdziesz na: https://calperos.pl/blog/osteoporoza-a-menopauza-bole-kosci-i-stawow/

Jak sobie radzić z bólem kości i stawów?

Istnieje wiele domowych sposobów na łagodzenie bólu mięśni i stawów. Nic jednak nie zastąpi profesjonalnego leczenia. Jeśli więc objawy są nasilone i niepokojące, warto udać się do lekarza i poddać specjalistycznym badaniom. Oprócz tego warto zastosować także kilka zasad.

DIETA. Prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego w dużej mierze zależy od naszej diety. Powinna być ona bogata w wapń, który stanowi główny budulec kości. Pierwiastek ten można znaleźć w produktach mlecznych, a także w rybach, warzywach, owocach czy orzechach. Osoby w średnim wieku, które są bardziej narażone na osteoporozę, mogą postawić na suplementację wapnia lekiem Calperos. Zawiera on węglan wapnia w formie zjonizowanej, który jest najlepiej przyswajalna przez ludzki organizm. Calperos dostępny jest bez recepty – poznaj produkt na https://calperos.pl/marka-calperos/calperos-lek-bez-recepty/

RUCH. Regularna aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na kondycję układu kostnego i stawów, pozwalając utrzymać go w dobrej formie. Warto więc postawić na gimnastykę lub jogę, choć odpowiedni będzie także zwykły spacer. Dobre efekty przynosi nordic walking, jazda na rowerze czy pływanie – każdy może wybrać preferowany typ aktywności. Najważniejsze, aby ruszać się regularnie.

ĆWICZENIA FIZJOTERAPEUTYCZNE. W pewnych przypadkach warto wykonywać określony zestaw ćwiczeń pod okiem specjalisty. Fizjoterapeuta dobierze ćwiczenia, które poprawią mobilność i sprawność stawów oraz kości.

PLASTRY I OKŁADY. Na bolące mięśnie i stawy świetnie sprawdzą się plastry i okłady. Bolące ścięgna można schładzać np. za pomocą wilgotnego ręcznika. Można także udać się do apteki, gdzie dostępne są specjalistyczne plastry, które mają działanie rozgrzewające i przeciwbólowe. Choć nie są one czynnikiem leczącym, są bardzo skuteczne w uśmierzaniu bólu i dyskomfortu.

KĄPIELE ZDROWOTNE. Ulgę w bólu mogą przynieść także kąpiele zdrowotne z dodatkiem soli mineralnych (polecana jest przede wszystkim siarka) oraz ziół o przeciwzapalnych właściwościach jak rumianek. W czasie kąpieli można skorzystać także z soli, które są wytwarzane z leczniczych wód uzdrowiskowych. Alternatywą są również olejki eteryczne.

Uciążliwe bóle mięśni i stawów w dłuższej perspektywie komplikują codzienne życie. Niepokojące objawy należy przede wszystkim skonsultować z lekarzem, który postawi diagnozę i przygotuje pan leczenia. Warto pamiętać, że obok środków przeciwbólowych istnieje wiele innych metod uśmierzania bólu. Ważne jest także to, aby wprowadzić zdrowe nawyki do swojego życia. Chodzi to przede wszystkim o zbilansowaną dietę bogatą w wapń, zrezygnowanie z używek oraz postawienie na sport i aktywność fizyczną. Zmiana stylu życia na zdrowszy na pewno przyniesie efekty!

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz