Perfekcyjny stek – przygotowanie mięsa do grillowania

2 września 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Polacy uwielbiają grillować, jednak wołowina na ruszcie nie pojawia się tak często jak mięso wieprzowe czy drobiowe. Ten trend ulega jednak stopniowej zmianie i z roku na rok steki coraz częściej goszczą na naszych stołach. Nie ma się czemu dziwić, gdyż dobrej jakości mięso o wyrazistym smaku to pyszna alternatywa dla tradycyjnej kiełbasy. Jak należy przygotować wołowinę na grilla, aby wydobyć drzemiący w niej potencjał?

 

Najlepszy przepis to mięso ze sprawdzonego źródła oraz grill Weber, który ułatwi przyrządzenie wybornego steka. Grille Weber to wysokiej jakości urządzenia, które szybko się nagrzewają do wysokich temperatur i doskonale sprawdzają się przy  przyrządzaniu wymagających steków. Dodatkowym ułatwieniem jest kratka do steków sear grate, którą można używać na grillach Weber wyposażonych we wkład GBS.

Przygotowanie wołowiny do grillowania

Jako że wołowina w formie steka nie jest jeszcze u nas tak popularna, warto zapoznać się z paroma istotnymi wskazówkami, które wcale nie są takie oczywiste dla miłośników wieprzowiny czy drobiu.  Zanim zabierzesz się rozgrzewanie rusztu skup się na poniższych kwestiach związanych z mięsem.

Wybór mięsa

Kupując mięso zwróć uwagę, aby było ono z bydła rasy mięsnej (a nie mlecznej). Do wyboru masz między innymi: Wagyu, Black Angus czy Limousin. Dobra gatunkowa wołowina cechuje się specyficznym wzorem tłuszczu określanym jako marmurkowaty. Taka struktura powoduje, że podczas grillowania tłuszcz wytapia się równomiernie, dzięki czemu mięso zachowuje soczystość i ma wyrazisty smak.

Przy wyborze wołowiny kieruj się zasadą dobrego źródła a nie świeżości. Choć może to niektórych zaskoczyć, świeża wołowina to nie jest najlepszy wybór – stek z takiego mięsa będzie twardy i włóknisty. Polecamy sięgnąć po wołowinę sezonowaną – takie mięso jest przechowywane w chłodniach, w których kontrolowana jest wilgotność powietrza. Mięso jest porcjowane, odpowiednio chłodzone po czym niespiesznie dojrzewa . Mięso kruszejąc zyskuje wyjątkowy aromat i smak a także konsystencję, która ułatwia krojenie.

Grubość mięsa

Wołowina na grilla powinna mieć określoną grubość – sztuka mięsa  3-5 cm będzie idealna.  Cieńsze plastry już na wstępie uniemożliwiają uzyskanie pożądanego stopnia wysmażenia, zatem nie licz na perfekcyjny średnio wypieczony lub średnio krwisty  stek przy 2-centrymetrowym plastrze mięsa.

Przyprawy

Jak w wielu dziedzinach życia także tutaj zastosowanie ma złota zasada –   mniej znaczy więcej. Jeśli Twoim celem jest uzyskanie charakterystycznego smaku steka nie zagłuszaj go wymyślnymi przyprawami. Wystarczy oliwa i sól.  Część profesjonalistów zaleca, aby solić stek dopiero po zdjęciu z grilla. Inni natomiast uważają, że mięso należy nasmarować oliwą i oprószyć solą. Tłumaczą to tym, że sól nie jest w stanie odprowadzić całej wody ze steka, zatem go nie wysuszy. Ich zdaniem przyczynia się ona do powstania na powierzchni mięsa struktury, która chroni przed wyciekaniem soków-  tak przygotowany stek jest soczysty w środku i posiada pyszną chrupiącą warstwę wierzchnią. Zalecamy przetestować obie wersje, ponieważ o gustach trudno dyskutować i najlepiej wypracować własny standard.
Miej też w pobliżu aromatyczny pieprz, przyda się do doprawienia przed podaniem.

Tak przyrządzone mięso należy w odpowiedni sposób upiec na grillu. Tutaj znajdziesz drugą część artykułu dotyczącą tego, jak grillować wołowinę.

Po więcej porad w zakresie grillowania, wyboru i konserwacji sprzętu do grillowania zapraszamy na  bloga grillmajster.pl. Nasi doradcy pomogą Ci wybrać odpowiedniego grilla!

 

 

 

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz