Monohydrat kreatyny czy jabłczan – co lepsze?

30 sierpnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

W świecie sportów siłowych oraz odpowiednio ułożonego treningu oraz zbilansowanej diety liczą się również starannie dopasowane suplementy. Na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów, które mogą pomóc Ci w rozbudowie masy mięśniowej czy zrzuceniu tkanki tłuszczowej. Są to jednak tylko i wyłącznie suplementy, które pozwolą Ci zwiększyć efektywność pracy wykonywanej na treningu – nic bowiem nie zrobi się samo. Jednym z popularniejszych, w pełni legalnych i korzystnie wpływających na zdrowie ćwiczącego środków jest kreatyna. Sporą popularnością cieszy się zarówno monohydrat, jak i jabłczan kreatyny. Chcesz poznać różnice pomiędzy tymi suplementami? Zastanawiasz się, który produkt będzie dla Ciebie lepszy? Serdecznie zapraszamy do dalszej lektury tego artykułu.

Monohydrat kreatyny czy jabłczan

Czym jest kreatyna?

Kreatyna jest organicznym związkiem chemicznym, który w naturalny sposób występuje w ludzkim organizmie – przede wszystkim w mięśniach i ścięgnach. Jest znakomitym uzupełnieniem codziennej diety i suplementacji dla sportowców różnego typu. W sportach siłowych zyskała na popularności po tym, gdy udowodniono naukowo, że może pomóc w zwiększeniu efektów treningów i rozbudowie bezstłuszczowej masy ciała. Ponadto ma pozytywny wpływ na regenerację, ponieważ przyśpiesza gojenie się ran czy uszkodzonych włókien mięśni. Dzięki tym właściwościom kreatyna stała się z jednym z podstawowych suplementów diety dla osób uprawiających sporty siłowe i sylwetkowe. Producenci legalnych środków wspomagających sportowców oferują przede wszystkim monohydrat kreatyny oraz jabłczan. Chcesz wiedzieć, czym się od siebie różnią? Czytaj dalej!

Monohydrat kreatyny – co to takiego?

Monohydrat kreatyny to absolutnie najpopularniejsza forma tego związku chemicznego. Jest on zarazem formą najprostszą i najlepiej przebadaną. Składa się z cząsteczek kreatyny oraz wody połączonych w jedność. Stosowanie tego suplementu przyśpiesza rozrost masy mięśniowej, poprzez syntezę białek, a także zwiększenie wydajności i siły podczas treningu. Ponadto zmniejsza on kwasowość z mięśniach, co przekłada się na szybszą regenerację. Warto zaznaczyć, że podobnie jak inne typy kreatyny, monohydrat należy stosować w starannie zaplanowanych cyklach. W celu zmaksymalizowania efektywności suplementowania monohydratu kreatyny, powinno się go stosować nie dłużej niż 6 tygodni, po czym zrezygnować z niego na około miesiąc.

Czym jest jabłczan kreatyny?

Drugą, dość popularną formą tego związku chemicznego jest jabłczan kreatyny. W przeciwieństwie do monohydratu składa się on z cząsteczki kreatyny oraz cząsteczki kwasu jabłkowego. Brak wody w składzie jest uznawany za zaletę, ponieważ jabłczan kreatyny nie powoduje zatrzymywania wody pod skórą. Warto zaznaczyć też, że jest on uznawany, za suplement łagodniejszy dla ludzkiego układu pokarmowego. Specjaliści podkreślają, że ta forma kreatyny przynosi lepsze rezultaty na dłuższą metę. Monohydrat kreatyny polecany jest z kolei osobom szukających szybkich efektów widocznych gołym okiem.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz