Letnia pielęgnacja skóry po opalaniu

2 lipca 2019, dodał: Marta Dasińska
Artykuł zewnętrzny

Rozpoczął się czas wakacji i błogiego wypoczynku na słońcu. Aby jego nadmiar nie odbił się negatywnie na naszym zdrowiu należy w sposób umiejętny i z umiarem korzystać z promieniowania UV oraz zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry.

Promieniowanie słoneczne w odpowiedniej dawce wywiera korzystne działanie na organizm człowieka. Oprócz poprawy nastroju i uzyskania pięknej opalenizny pełni istotną rolę w syntetyzowaniu witaminy D3. Skóra pod wpływem UV staje się lepiej ukrwiona i mniej podatna na zakażenia, przyspiesza się proces gojenia ran, wzmaga się system obronny organizmu oraz ochrona antybakteryjna.

Eksperci zalecają, by po częstej wakacyjnej ekspozycji na słońce stosować produkty głęboko nawilżające oraz łagodzące rumień posłoneczny. Dlatego hydrolaty roślinne to absolutne must have w każdej naturalnej, letniej kosmetyczce. Hydrolaty roślinne wykazują silne działanie przeciwzapalne, łagodzą podrażnienia skóry, zmniejszają zaczerwienienie i opuchliznę, sprawiają, że skóra jest bardziej miękka i dobrze nawilżona, wolniej się starzeje i mniej przetłuszcza. Regulują pracę gruczołów łojowych, rozjaśniają przebarwienia, zmniejszają obrzęki pod oczami i doskonale przygotowuję skórę do dalszych etapów jej pielęgnacji.  Jako czysta esencja materiału roślinnego hydrolat może być stosowany w celach kosmetycznych, zarówno jako samodzielny produkt (np. tonik), jak i składnik produktów kosmetycznych (np. faza wodna kremu do twarzy). Większość hydrolatów ma pH zbliżone do naturalnego odczynu naszej skóry, nie wymaga rozcieńczania i jest dobrze tolerowana przez skórę.

Idealnym wyborem dla skóry podrażnionej słońcem będzie hydrolat z kwiatu lipy. Hydrolat  kwiatu lipy pomaga łagodzić stany zapalne i zaczerwienienia przy podrażnieniach, alergii i rumieniu posłonecznym. Jest bardzo łagodny, dobroczynnie wpływa na stan naczyń krwionośnych. Idealnie sprawdza się w kosmetykach do codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej, mieszanej, naczyniowej i trądzikowej, stanowi też świetny dodatek do płynów do mycia twarzy, serum, maseczek, kremów, balsamów. Jednocześnie może być stosowany samodzielnie jako tonik lub mgiełka odświeżająca. Podobnie hydrolat z nasion marchwi posiada bardzo silne działanie łagodzące i regenerujące. Znakomicie regeneruje skórę, łagodzi podrażnienia. Polecany jest w szczególności do pielęgnacji cery dojrzałej, suchej, wrażliwej i naczynkowej. Może być wykorzystywany jako składnik kosmetyków łagodzących (kremy, lotiony, kompresy), jako składnik wszelkich kosmetyków do codziennego użytku do cery dojrzałej, suchej, wrażliwej i naczyniowej oraz samodzielnie jako tonik lub mgiełka odświeżająca. Dobrym wyborem dla skóry opalonej będzie również hydrolat oczarowy. Posiada on najmocniejsze działanie antyoksydacyjne spośród wszystkich hydrolatów, w związku z czym ma bardzo silny wpływ odmładzający. Redukuje zaczerwienienie i swędzenie skóry, poprawia stan popękanej i poparzonej skóry, łagodzi stany zapalne. Może być używany samodzielnie, jako tonik do skóry dojrzałej, trądzikowej, naczyniowej i pozbawionej blasku. Stanowi też świetny dodatek do maseczek glinkowych i algowych oraz może być dodawany do kosmetyków po opalaniu.

Wspaniale nawilżają, zmiękczają, wygładzają i odżywiają skórę także oleje roślinne. Dostarczają cenne witaminy: A, C, E, niezbędne kwasy tłuszczowe, składniki mineralne. Koją podrażnienia, działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Mogą zastąpić krem do twarzy, ale nie mają właściwości higroskopijnych i jedynie zabezpieczają skórę przed odparowywaniem wody. Chcąc zapewnić skórze mocne nawilżenie za pomocą oleju warto go stosować w połączeniu z witaminami i kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy służy wzmocnieniu właściwości ochronnych skóry, a także przyczynia się do utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia. Utrzymanie właściwej wilgoci w obrębie naskórka powoduje, że staje się on elastyczny, nawilżony, sprężysty i jędrny. Wspomaga regenerację naskórka, działa przeciwzapalnie i stabilizująco na skórę, a także zwiększa jej elastyczność. Wykazuje wysoką biozgodność, nie powoduje alergii i nie podrażnia. Witamina A to palmitynian retinylu, który jest najsłabszą, ale i najłagodniejszą formą witaminy A w postaci estrowej, stąd jego stosowanie jest możliwe nawet w przypadku cer bardzo wrażliwych, które nie tolerują mocniejszych preparatów z retinolem czy kwasem retinowym. Reguluje proces keratynizacji, zmniejsza suchość i szorstkość oraz elastyczność skóry. Istotne znaczenie ma również D-pantenol. W sklepie ECOSPA.pl to prowitamina, która znana jest zarówno w kosmetyce, jak i farmakologii. Ma udowodnione działanie nawilżające, łagodzące podrażnienia, ale także przeciwzapalne. Sprawdza się przy pielęgnacji suchej, wymagającej skóry, stymuluje procesy regeneracyjne. Ma też silne działanie nawilżające, świetnie wpływa na regenerację, jednocześnie działając przeciwzapalnie, łagodzi ból i zaczerwienienie dlatego jest idealnym dodatkiem do kosmetyków pielęgnacyjnych po nadmiernej ekspozycji na słońce.

 

Do kremów lub balsamów warto także dodać składniki, które będą błogosławieństwem dla opalonej i często podrażnionej skóry. Można wybierać wśród wielu różnych produktów, jak frakcja płynna masła shea, żel z aloesu, alantoina, skwalan, bisabolol, witaminy, koenzym Q10 i wiele innych. Żel z aloesu (Aloe Vera Gel) z certyfikatem ECOCERT to dokładnie przefiltrowany miąższ z wnętrza grubego liścia, spod warstwy zielonej skóry. Zawiera ponad 200 składników w tym większość są to substancje biologicznie czynne. Dzięki obecności lignin składniki zawarte w żelu wnikają do dalszych warstw naskórka (czterokrotnie szybciej od wody) czyniąc go niezwykle skutecznym. Żel z aloesu silnie nawilża skórę, chroni naskórek i wspomaga jego regenerację, działa bakterio- i grzybostatycznie, przeciwzapalnie, likwiduje podrażnienia, łagodzi reakcje alergiczne, pobudza produkcję kolagenu i lekko złuszcza naskórek. Idealnie sprawdza się jako składnik kosmetyków do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Może być dodawany do toników, serum, pianek, mleczek, kremów itd., jest też wykorzystywany w kosmetykach po opalaniu. W przypadku pielęgnacji posłonecznej warto również sięgnąć po skwalan roślinny. Skwalan posiada właściwości wygładzające, nawilżające, zmiękczające, stabilizuje strukturę lipidów skórnych. Łatwo wnika w skórę, dzięki czemu pomaga w przenoszeniu substancji aktywnych w głąb skóry. Ma bardzo silne właściwości regeneracyjne i nawilżające, uszczelnia przestrzenie międzykomórkowe, odbudowuje płaszcz lipidowy, zapobiegając w ten sposób nadmiernemu parowaniu wody z naskórka. Skwalan dostarcza skórze substancję aktywne, ponadto przedłuża działanie witamin A i E, koenzymu Q10. Właściwości te sprawiają, że między innymi głęboko nawilża i dotlenia skórę, goi oparzenia słoneczne i podrażnienia oraz zapobiega powstawaniu przebarwień, zmarszczek oraz utracie blasku. Fantastyczne działanie na skórę opaloną wykazuje również honeyquat. To pochodna miodu w formie nadającej się do wprowadzenia do kremów i szamponów. Posiada właściwości wiązania wody w skórze i włosach. Znajduje zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, dojrzałej – serum, kremy, mleczka, pianki, żele myjące.

Idealnym kosmetykiem po opalaniu będzie także mgiełka łagodząca po opalaniu z d-pantenolem, którą możemy wykonać samodzielnie.

Potrzebne składniki to: 
– hydrolat melisy lekarskiej ekologiczny – 87 g
– prowitamina B5 – D-pantenol – 4 g
– żel z aloesu ekologiczny – 5 g
– leucidal Max – 4 g

Wykonanie: Ustawić zlewkę na wadze i odważyć 87 g hydrolatu melisy lekarskiej. Dodać 4 g d-pantenolu, wymieszać. Dodać 5 g żelu z aloesu, wymieszać. Dodać 4 g Leucidal Max, wymieszać. Zawartość zlewki przelać do szklanej butelki, nakręcić atomizer. Podpisać etykietę, przykleić na butelkę, nakleić etykietę ochronną.

 

Skóra po opalaniu potrzebuje nie tylko nawilżenia, ale też regeneracji. W tym celu bardzo dobrze sprawdzają się balsamy i kremy z olejami oraz naturalne oleje roślinne. Oleje roślinne, składem chemicznym zbliżone do warstwy tłuszczowej naszej skóry, są przez nią bardzo dobrze przyswajane i mogą przenikać w jej najgłębsze warstwy. Dostarczają to, czego skóra potrzebuje, aby prawidłowo funkcjonować i dobrze wyglądać – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy, w tym witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Nie uczulają, nie wywołują podrażnień. Mogą być stosowane do pielęgnacji każdego typu cery, skóry całego ciała i włosów.

Dobry olej roślinny to olej nierafinowany, tłoczony na zimno, zamknięty w butelkę z ciemnego szkła i pozbawiony jakichkolwiek dodatków. Naturalne, roślinne oleje kosmetyczne to wspaniale uzupełnienie ochrony przeciwsłonecznej oraz pielęgnacji posłonecznej. Wykazują one silne działanie antyoksydacyjne i dostarczają skórze cennych składników odżywczych. Pielęgnując skórę wzmacniają jej odporność na promieniowanie UV, łagodzą skutki opalania, przyspieszają regenerację skóry. Wzmacniają naturalne właściwości obronne skóry i zmniejszają ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych. Większość olejów wykazuje także działanie łagodzące i kojące. Sprzyjają regeneracji skóry, łagodzą swędzenie i pieczenie, zmniejszają zaczerwienie i przyspieszają regenerację.

Olej buriti ekologiczny otrzymywany jest z miąższu owoców palmy Mauritia vinifera z dzikich upraw. Tradycyjnie używany przez mieszkańców Brazylii jako remedium na problemy skórne w tym oparzenia słoneczne. Jest polecany do skóry zniszczonej, suchej, zaczerwienionej. Skutecznie pielęgnuje skórę dojrzałą poprawiając jej elastyczność i wzmacniając strukturę. Posiada działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe, nawilżające, wzmacniające. Wspomaga ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Olejem można wzbogacić oliwkę lub bazowy balsam, dobrze sprawdza się w kosmetykach przed i po opalaniu, nie zaleca się stosowania oleju bezpośrednio na skórę.

Olej z rokitnika zimnotłoczony posiada działanie wzmacniające, rewitalizujące, regenerujące, łagodzące i przeciwzapalne. Olej z rokitnika posiada złocisto-pomarańczową barwę i pomoże ocieplić odcień skóry i nadać mu złotej poświaty. Rokitnik oprócz złotego zabarwienia przynosi skórze także korzyści w postaci działania antyoksydacyjnego i regenerującego, dzięki czemu zmniejsza niekorzystne skutki opalania. Wykazuje właściwości łagodzące, przeciwzapalne, regenerujące. Wpływa pozytywnie na koloryt skóry, łagodzi skórę po opalaniu. Można go używać samodzielnie jako maseczkę olejową – nałożyć cienką warstwę oleju na skórę na ok. 15 minut, a następnie usunąć resztki ręcznikiem papierowym.

Olej konopny to olej najwyższej jakości: tłoczony na zimno i nierafinowany. Olej konopny polecany jest do kosmetyków o działaniu przeciwstarzeniowym, przeciwzapalnym, naprawczym i ujędrniającym. Kwas linolowy (Omega-6) oraz gamma-linolowy, które są zawarte w oleju konopnym, pomagają złagodzić, a nawet leczyć problemy skórne, w tym łagodzą stany po oparzeniach słonecznych. Uważany jest za jeden z najbardziej „suchych” olejów. Szybko się wchłania nie pozostawiając wrażenia tłustej warstwy na skórze, dlatego może być stosowany bezpośrednio na skórę.

Olej z nasion marchwi posiada właściwości przeciwstarzeniowe, rewitalizujące, ujędrniające i regenerujące. Cechuje go intensywna pomarańczowa barwa. W składzie znajdziemy β-karoten, kwasy tłuszczowe (m.in. palmitynowy i linolowy), witaminy A, B, C, E i F oraz minerały. Stosowanie oleju łagodzi podrażnienia słoneczne, nawilża przesuszoną skórę i ma działanie lekko brązujące. Wspomaga ochronę skóry przed wolnymi rodnikami i promieniowaniem UV, poprawia poziom nawilżenia, wzmacnia barierę naskórkową, redukuje zmarszczki i drobne przebarwienia. Można go stosować w połączeniu z żelem hialuronowym do nawilżania skóry.

Olej z ogórecznika ekologiczny nawilża bardzo suchą i popękaną skórę, regeneruje skórę po opalaniu, działa odmładzająco, poprawia elastyczność, łagodzi swędzenie. Dzięki obecności kwasów tłuszczowych, głównie GLA, oraz flawonoidów i soli krzemu, olej wykazuje silne właściwości przeciwzapalne. Dzięki temu łagodzi i pomaga leczyć stany zapalne. Olej można stosować bezpośrednio na skórę lub końcówki włosów. Najlepiej w pierwszej kolejności oczyścić skórę, stonizować hydrolatem i zaaplikować olej na lekko wilgotną skórę. Kilka kropli oleju można również nałożyć na serum lub krem.

Olej z pestek malin posiada wysoki współczynnik ochrony przeciwsłonecznej i zdolność absorbowania promieni UV. Ma również wysoką zawartość witamin A i E (antyoksydantów) oraz cennych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6 i omega-9. Stanowi wartościowy składnik olejków do opalania, a jako samodzielny produkt można go stosować po opalaniu, gdyż rozjaśnia przebarwienia i łagodzi rumień. Ponadto ma silne właściwości nawilżające i regenerujące. Natłuszcza i ujędrnia skórę.

Naturalny skład oraz wiele dobroczynnych dla skóry i włosów właściwości to nie jedyne zalety olejów roślinnych. Większość z nich ma uniwersalne zastosowanie – są przeznaczone do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Możemy ich używać w różny sposób: bezpośrednio na skórę (po opalaniu), wcierać w końcówki włosów lub dodawać do ulubionych balsamów, olejków z filtrami lub lotionu. Bez problemu w sklepie ECOSPA.pl zakupimy małą buteleczkę wybranego oleju, która posłuży długi czas i nie zajmie zbyt wiele miejsca w kosmetyczce. Eksperci zalecają, by po częstej wakacyjnej ekspozycji na słońce stosować głęboko nawilżające balsamy oraz naturalne oleje kosmetyczne, które dogłębnie nawilżają skórę, a ponadto mają właściwości naprawcze, regenerujące i odżywcze.  Do każdego można dodawać kilka kropli olejku z mięty pieprzowej, co w rezultacie zapewni skórze uczucie chłodzenia. Można także do balsamów czy olejów dodawać substancje walczące z wolnymi rodnikami, które są generowane po opalaniu, w tym zwłaszcza witaminy, czy koenzym Q10.  itp.

Delikatnie opalona skóra wygląda apetycznie i zdrowo, bo wszelkie drobne zmiany czy defekty urodowe są na niej mniej widoczne. Jej brązowy odcień potrafi też optycznie odjąć nawet kilka zbędnych kilogramów. Warto więc wypróbować sposoby i poznać oleje kosmetyczne, które pozwolą nam cieszyć się piękną opalenizną także już po urlopie.

Więcej: ecospa.pl

 






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wczesne truskawki niezdrowe?
Wiadomo, że aby szybko urosły w tunelu foliowym czy szklarni, są faszerowane chemią...
Podwyżki opłat sanatoryjnych
Co to za opłaty, 200-300 zł za kilkanaście dni wczasów? Często nie jeżdżą...
Dyrektywa budynkowa EPBD
Już widzę, jak dziadkowie w kurnych chatkach na wsi inwestują w panele... Zostawią...
W jakiej pozycji spać?
Ja śpię na plecach na wznak, bo mi tak wygodnie;)