Soczewki fakijne

27 maja 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Pan Karol od lat cierpi na szybką utratę ostrości wzroku. Bywało, że w ciągu kilku miesięcy jego wzrok pogarszał się nawet o 1 dioptrię. Co gorsza, w lewym oku ma minus 7 dioptrii, a w prawym – minus 11. Tak duża krótkowzroczność ostatnio stała się dla niego problemem w codziennym życiu, gdyż utrudniała wykonywanie obowiązków zawodowych. Dodatkowo usłyszał od okulisty o zagrożeniu, które na niego czyha: możliwym odwarstwieniu siatkówki. Lekarz pocieszył go jednak, że w najnowszej medycynie istnieje rozwiązanie tego problemu i skierował pacjenta na zabieg, który nie tylko mu zapobiega, ale również pozwala skorygować wadę wzroku nawet do zera. Polega on na wszczepieniu dodatkowej soczewki u osób, które cierpią na wadę wzroku większą niż minus 8 i plus 6 dioptrii. Dotychczas nie było to możliwe, ze względu na zbyt cienką warstwę rogówki u tych pacjentów – nie wytrzymałaby ona zabiegu laserowego. Pozostawały im jedynie soczewki kontaktowe  i mało estetyczne okulary, które przy wadzie powyżej 10 dioptrii zniekształcają obraz widziany z boku.

Wszczepienie soczewki fakijnej stało się w ostatnim czasie znane w Polsce, choć na świecie wykonuje się je już od 10 lat. Barierą stało się jednak to, że taka operacja wymaga specjalistycznego sprzętu oraz – co równie ważne – odpowiedniej diagnostyki. Przedtem należy dokonać dokładnych pomiarów przedniej komory oka i rogówki. Trzeba też precyzyjnie opisać zmiany na obwodzie siatkówki. Nie bez znaczenia jest również pewna ręka operującego lekarza i jego doświadczenie. Zabiegowi mogą być poddawane osoby pomiędzy 20 a 45 rokiem życia, nie cierpiące na inne schorzenia wzroku: jaskrę, zaćmę, astygmatyzm itp.)

W USA dostępne są coraz to nowsze soczewki fakijne – ostatnio np. stosuje się soczewki zwijalne, których wszczepienie nie wymaga uśpienia pacjenta ani dużej ingerencji chirurgicznej w tkankę oka. Dzięki temu okres rehabilitacji po zabiegu skraca się do kilku dni. Daleko do tego polskim klinikom. Pierwszy zabieg wszczepienia soczewki fakijnej przeprowadzono w naszym kraju w połowie stycznia tego roku.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Soczewki fakijne

  1. avatar Anka pisze:

    Polecam ten zabieg, jest kosztowny ale warty swojej ceny. Robiłam go w Warszawie na Grzybowskiej.Pozdrawiam zespół doktora Szaflika:)

Dodaj komentarz